Ešte pred niekoľkými rokmi bolo bežné, že si diváci prezerali informácie na televízii prostredníctvom teletextu, ktorý sa prenáša televíznym signálom. Po 45 rokoch ho však plánuje zavrhnúť aj anglická televízia, ktorá ho v roku 1974 spustila ako prvá na svete. BBC zruší teletext už začiatkom budúceho roka a červené tlačidlo na ovládači tak už nebude slúžiť k prehliadaniu textových služieb.

Samotný teletext vznikol ešte v dobách analógových televízií a ako prvá ho spustila práve BBC, ktorá využila na prenos informácií k divákom službu Ceefax. Dlhé desaťročia tento servis od anglickej televízie sprostredkúval ľuďom rôzne informácie o výsledkoch športových zápasov, počasí či TV programoch. Tento systém pritom fungoval, pokým BBC neprešlo na digitálne vysielanie v roku 2012, kedy pôvodná služba Ceefax skončila.

BBC končí s teletextom

Teraz sa však televízia rozhodla ukončiť aj distribúciu spravodajských správ, ktoré boli od roku 1999 dostupné vďaka červenému tlačidlu, označeného ako BBC Red Button. Toto tlačidlo bolo spočiatku pomenované ako BBC Text a neskôr ho v roku 2001 nahradilo označenie BBCi. Názov BBC Red Button získalo až v roku 2008 a o 7 rokov neskôr bolo známe ako BBC Red Button+, informoval Mirror. Samotní používatelia však budú môcť naďalej toto tlačidlo využiť pri iných službách. Od začiatku roka 2020 už ale nebudú môcť pristupovať stlačením červeného tlačidla k textovým správam BBC News a BBC Sport.

Nenechaj si ujsť
Apple TV+ chce na Slovensku poraziť Netflix a HBO GO. Toto všetko prinesie

Hoci sa v mnohých krajinách a aj na Slovensku využíva pôvodný analógový teletext v novej digitálnej podobe a takmer sa vizuálne nezmenil, BBC stavilo pri prechode na digitálne vysielanie na štandard MHEG-5 (Multimedia and Hypermedia Experts Group), ktorý sa využíva pri interaktívnych televíznych službách. MHEG-5 sa dá využiť na opis prezentácie textu, obrázkov či videí a samotnú aplikáciu tvoria scény, medzi ktorými môže používateľ prepínať. Je vhodný na vytváranie interaktívnych kioskov a TV služieb.

Koniec jednej éry nahradia modernejšie alternatívy

Po zrušení teletextu od BBC budú môcť používatelia pristupovať k informáciám prostredníctvom mobilnej aplikácie či internetu. Tieto moderné služby teda postupne prevažujú aj nad archaickým teletextom, ktorý bol odosielaný medzi polsnímkami pri analógovom vysielaní. Pre európske krajiny je stanovený štandard 50 polsnímkov za sekundu a práve zvyšný čas bol vyhradený pre informácie z teletextu. BBC dokonca zrušilo aj účet pre Red Button na Twitteri, ktorý neposielal žiadne príspevky už od marca, informuje Mirror.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom