Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Staručký Keplerov ďalekohľad, ktorý už pred niekoľkými rokmi odišiel na dôchodok, stále pomáha objavovať nové planéty. Najnovšie sa vďaka údajom z tejto vedeckej družice určenej na vyhľadávanie extrasolárnych planét podarilo objaviť až štyri voľne plávajúce, túlavé planéty.

Vesmírni tuláci

Ako upozorňuje portál Gizmodo, Kepler počas svojej takmer 10 rokov trvajúcej služby stihol detegovať najmenej 2245 exoplanét, pričom tisícky ďalších kandidátov stále čaká na svoje oficiálne potvrdenie.

NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (Caltech-IPAC)

Najnovšie sa do zoznamu kandidátov pridávajú aj štyri atypické planéty, ktoré nie sú gravitačne viazané k žiadnej hviezde. Túlavé planéty sú astronomické objekty, ktoré neobiehajú okolo žiadnej hviezdy a len tak sa voľne „túlajú“ vesmírom.

Keďže ide o extrasolárne planéty, predpokladá sa, že vo vesmíre ich existuje veľké množstvo, pričom niektoré teórie dokonca tvrdia, že sa v Mliečnej dráhe môže nachádzať niekoľko miliárd a dokonca aj biliónov takýchto planét. Jednu takúto túlavú planétu, hmotnostne podobnú Zemi sme objavili nedávno.

Túlavé planéty podľa všetkého vznikli rovnako ako aj ostatné planéty v protoplanetárnom disku v blízkosti hviezdy, avšak časom boli zo svojho domovského planetárneho systému „vykopnuté“ gravitáciou veľkých a hmotných planét. Nie je preto žiadnym prekvapením, že doposiaľ objavené túlavé planéty sú rôznych veľkostí a hmotností, od tých najmenších, podobných Zemi, až po tie najväčšie vesmírne planetárne monštrá podobné planéte Jupiter.

NEPREHLIADNI
Musk odhalil nový šialený plán. Pre Starship našiel ďalšie prekvapivé využitie

Netradičný spôsob objavenia „tulákov“

Vďaka medzinárodnej skupine vedcov a novej štúdii publikovanej v recenzovanom vedeckom časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society teraz vieme o ďalších štyroch túlavých planétach, ktoré však na pomery Keplera boli objavené naozaj netradične.

Údaje použité v štúdii vychádzajú z pozorovaní veľkej hviezdokopy nachádzajúcej v blízkosti Galaktickej výdute, ktoré prebiehali od konca apríla do začiatku júla 2016. Ako upozorňuje portál Sciencealert, v dátach z tohto dva mesiace trvajúceho pozorovania vedci teraz objavili celkovo 27 signálov naznačujúcich prítomnosť túlavých planét. Väčšina signálov z tohto pozorovania boli známe signály zistené už predtým z pozemských pozorovaní OGLE a KMTnet avšak 5 z nich bolo celkom nových.

Z týchto piatich signálov bol jeden viazaná planéta, ale ďalšie štyri naznačujú, že by sa mohlo jednať o túlavé planéty o hmotnosti Zeme. Kepler sa pri vyhľadávaní exoplanét spolieha na niečo, čo sa nazýva tranzit (tranzitná metóda), v ktorej sa meria svetelná krivka hviezd pri prechode exoplanéty.

Keď astronomický objekt prejde popred hviezdu, spôsobí nepatrný pokles jej jasu, pričom ak sa tento pokles pravidelne opakuje, predpokladá sa, že v blízkosti hviezdy sa nachádza planéta.

Túlavá planéta a jej exomesiac plný vody. Tommaso Grassi / LMU

Vzhľadom na to, že túlavé planéty sa nepohybujú okolo hviezd, ich detekcia je veľmi zložitá a vyžaduje si úplne iné techniky a prístupy. Na ich objavenie sa zvyčajne používa metóda tzv. gravitačných mikrošošoviek, astronomického javu vytvorenému vďaka efektu gravitačnej šošovky. Princíp tejto metódy spočíva v tom, že veľmi vzdialený zdroj svetla (napríklad hviezda) prechádza okolo objektu s určitou hmotnosťou, ktorý pôsobí ako šošovka a ohýba svetlo prichádzajúce od zdroja.

Tento efekt vzniká dokonca aj pri túlavých planétach a to tým spôsobom, že sa túlavá planéta ocitne medzi nami a hviezdou a svetlo z hviezdy prejde zakriveným časopriestorom okolo planéty. Vo výsledku sa teda planéta správa ako prírodné zväčšovacie sklo, ktoré zosilňuje svetlo hviezdy za ňou.

NEPREHLIADNI
OBJAV: Unikátny druh novej vesmírnej explózie je 10-násobne silnejší ako výbuch supernovy

Je to v tom háčik

Problém však je, že kandidátov na túlavé planéty sme mohli týmto spôsobom pozorovať iba raz a už je len veľmi nepravdepodobné, že by sa tieto planéty ešte niekedy dostali pred ďalšiu hviezdu a my sme to dokázali zaregistrovať. Aby teda bolo tieto signály možné považovať za kandidátov na túlavé planéty museli odbornícky vedecky vyvrátiť, všetky dalšie scenáre ako sú napr. asteroidy, premenné hviezdy a pod, ozrejmil v hlavný autor štúdie Iain McDonald v správe pre portál Gizmodo.

Aj keď nie je možné zistiť ako tieto planéty skutočne vyzerajú, McDonald predpokladá, že ak sa skutočne jedná o túlavé planéty veľkosti Zeme, pravdepodobne ich povrch pripomína planétu Pluto.

Výsledky štúdie jasne naznačujú, že túlavé planéty je možné detegovať aj pomocou súčasných teleskopov, ale taktiež to, že v Mliečnej dráhe existuje veľká populácia týchto neviazaných planétach. Aktuálne sa McDonald so svojim tímom snaží zistiť, koľko takýchto „tulákov“ by v našej galaxii mohlo existovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú