Aktualizované 3. februára 2023 – Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST) postihli ďalšie problémy jedného s pozorovacích zariadení. Kým v minulom roku museli experti riešiť poruchu jedného z módov zariadenia MIRI, tentoraz zlyhalo zariadenie NIRISS, informuje SPACE.

Operácie ovplyvnené touto poruchou boli presunuté na iný termín. Zariadenie NIRISS dodala Kanadská vesmírna agentúra, ktorá na oprave spolupracovala s NASA. Prvotným problémom bolo oneskorenie komunikácie, pričom, podobne ako MIRI, aj NIRISS dokáže fungovať v štyroch módoch. V tomto prípade ale došlo k poruche celého zariadenia ako takého.

Poruchu sa podarilo odstrániť a JWST pokračuje v operácii naďalej tak, ako doteraz. Na poruche tak komplexného zariadenia, ktorého vývoj a následná konštrukcia trvali viac ako desaťročie, nie je nič zvláštne. Problémy sa očakávajú a preto sú experti na Zemi neustále pripravení riešiť čokoľvek, čo na nich teleskop vytiahne.

Pôvodný článok:

Vesmírny teleskop Jamesa Webba narazil na ďalšie problémy, tentoraz sa týkajú jedného z najdôležitejších a najpoužívanejších pozorovacích zariadení MIRI (Stredný-infračervený nástroj), ktoré je zodpovedné za snímanie a spektrografiu v strednom až dlhom infračervenom spektre, píše NASA. Riešenie zatiaľ nie je známe.

Čiastočné pozastavenie operácií

Zariadenie MIRI má štyri pozorovacie módy, pričom podľa CNET došlo k problémom pri volení módu známeho ako MRS, teda spektroskopia so stredným rozlíšením. Zariadenie MIRI funguje aj naďalej, avšak NASA sa rozhodla pozastaviť operácie práve s módom MRS, keďže pri jeho volení dochádza k zvýšenému treniu.

Volenie jednotlivých módov má na starosti ozubené koliesko a nie je zatiaľ jasné, čo spôsobuje zvýšené trenie v tejto oblasti. Ako vysvetľuje Inverse, problém sa mal objaviť ešte 24. augusta a po predbežnom zhodnotení stavu zariadenia technici rozhodli, že operácie pre zákazníkov pozastavia. Ostatné módy MIRI fungujú bez zmeny a je možné nimi skúmať vesmír.

NASA

NASA sa snaží uviesť MRS do prevádzky čo najskôr, avšak zatiaľ nie je úplne jasné, ako dlho môže toto zdržanie trvať. Faktom však je, že pri tak komplikovaných zariadeniach ako sú vesmírne teleskopy sú problémy niektorých komponentov bežnou záležitosťou. Napriek komplexným a zdĺhavým testom na Zemi je totiž prakticky nemožné zamedziť náhodným problémom.

Plné ruky práce

Napriek problémom, ktoré sa môžu začať postupom času kopiť, je JWST doteraz najdôležitejším zariadením pre astronómov. Len pred niekoľkými dňami napríklad zachytil svoje prvé zábery planéty mimo našej slnečnej sústavy.

Priame snímky planét mimo našej slnečnej sústavy dokáže JWST zachytiť vďaka prídavným zariadeniam, koronografom, ktoré blokujú svetlo hviezd. „Bolo naozaj pôsobivé, ako dobre fungovali koronografy JWST na potlačenie svetla hostiteľskej hviezdy,“ uviedla Hinkleyová vo štvrtkovom vyhlásení NASA.

Očakávané problémy

JWST zatiaľ nie je v prevádzke ani jeden rok a komplikácie so zariadením MIRI nie sú prvým problémom, na ktorý narazil. Oveľa skôr ho totiž zasiahlo niekoľko malých asteroidov, ktoré sa voľne túlajú Slnečnou sústavou a vedci s nimi pri stavbe tohto vesmírneho observatória počítali. Ako sa ale ukázalo, sú o trochu väčším problémom, ako čakali.

NASA/Chris Gunn

Vývojári pôvodne predpokladali, že teleskop by mohli zasiahnuť mikrometeoridy v priemere raz za mesiac. Napriek častejším zásahom však prvé hodnotenie výkonu vesmírneho ďalekohľadu ukázalo, že stále pracuje na úrovni, ktorá prekonáva všetky požiadavky misie.

Napriek tomu, že životnosť Webbovho teleskopu je 20 rokov, strety s vesmírnymi telesami a kozmické podmienky budú podľa Forbesu postupne poškodzovať jeho zrkadlá a slnečný štít. Vedci sa v súčasnosti snažia monitorovať prítomnosť mikrometeoridov v blízkosti teleskopu a zistiť, ako zmierniť dôsledky prípadných stretov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú