Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

NGC 4631, známa aj ako Veľrybia galaxia, nedávno poskytla astronómom pohľad na svoje magnetické polia. Okrem možnosti zachytiť úchvatné snímky je však užitočná aj pre výskum, píše Science Alert.

Výskumníci z Národného rádioastronomického observatória (NRAO) nedávno zachytili bočný pohľad na špirálovitú galaxiu NGC 4631, známu aj ako Veľrybia. Okrem vesmírnej krásy však galaxia ukazuje aj svoje magnetické polia, ktoré prechádzajú do farebnej žiary. Zelené zafarbenie pritom ukazuje vlákna poľa smerujúce k pozorovateľom, zatiaľ čo modré ukazuje vlákna smerujúce preč.

Zobraziť celú galériu (2)
Fotografia Veľrybej galaxie (NGC 4631) z roku 2016 / Zdroj: NASA

Takýto jav nebol doposiaľ nikdy priamo pozorovaný, a preto ide o veľmi vzácny moment. „Je to prvýkrát, čo sme pozorovali rozsiahle magnetické polia v žiare špirálovej galaxie, pričom vlákna sú zoradené rovnakým smerom na vzdialenosti viac než tisíc svetelných rokov.“, uviedla astrofyzička Marita Krause z Inštitútu Maxa Plancka v Nemecku.

Veľrybia galaxia je od Zeme vzdialená približne 25 miliónov svetelných rokov a bola pozorovaná z rádioastronomického observatória Very Large Array v Novom Mexiku.

Zobraziť celú galériu (2)
Observatórium Very Large Array v Novom Mexiku / Zdroj: NRAO

Prečítaj si aj
NASA sa po 30 rokoch opäť vráti ku skúmaniu jednej z najzaujímavejších planét

Vedci zistili, že má neobvykle silné magnetické pole, a vďaka tomu, že je z našej planéty viditeľná z bočného pohľadu, je užitočná pri štúdiu ako plyn, hviezdy a magnetické polia presahujú rovinu galaxie.

Ich ďalším krokom je skúmať, ako bežné sú tieto druhy magnetických polí v galaxiách a aké sú ich tvary, píše Space. Mohlo by im to totiž pomôcť pochopiť ich prvotný vývoj a fungovanie tých, ktoré sa tiahnu medzi viacerými galaxiami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú