Talianská automobilka Maserati, ktorá je súčasťou koncernu Fiat Chrysler Automobiles, pred pár dňami predstavila úplne nový, no predovšetkým vlastný motor s príznačným názvom „Nettuno“, teda Neptún. Ten má automobilku preniesť do novej éry jej existencie, informuje portál Motor1.

Len pred pár dňami luxusná talianska automobilka predstavila nový 6-valcový motor s dvomi turbodúchadlami a objemom 3 litrov. Jedná sa o prelomový produkt, nakoľko je to prvý super-výkonný motor vyvinutý vlastnými inžiniermi automobilky a zároveň je to aktuálne najvýkonnejší produkčný motor sveta s objemom 3 litrov.

Doposiaľ si Maserati totiž „požičiavalo“ pohonné jednotky od Ferrari. Motor Nettuno má byť teda akýmsi znakom nezávislosti prémiového člena skupiny FCA. Investigatívny portál Road and Track však zistil, že Nettuno využíva niektoré súčiastky, ktoré sú plne totožné s motormi Ferrari F154 a Alfa Romeo 690T, ktorý sa používa napríklad v modeloch Giulia alebo Stelvio.

Maserati

Ako informuje Maserati na svojom webe, pri vyvíjaní motora Nettuno sa inžinieri inšpirovali motormi z Formule 1 a vďaka tomu dostal motor aj takzvanú predspaľovaciu komoru. Na každý valec tak pripadajú dve sviečky, pričom pri nižších rýchlostiach, respektíve nižšej záťaži motora, sa palivo spaľuje priamo vo valci, no pri potrebe vyššieho výkonu dochádza k spaľovaniu aj v predspaľovacej komore.

Vďaka tomu trojliter dosahuje famózne hodnoty výkonu. Počet konských síl sa vyšplhal na 630 pri 7 500 otáčkach za minútu a maximálny krútiaci moment dosahuje 730 Nm (k dispozícii je už od 3 000 otáčok za minútu).

Maserati

Váha samotného motora je 220 kilogramov. Pokiaľ ide o prvky, ktoré sa zhodujú s motormi Ferrari alebo Alfa Romeo, zhodu môžeme nájsť pri vŕtaní a zdvihu valcov, ktoré je rovnaké ako pri motore F154 a poradie prepaľovania valcov sa naopak zhoduje s motormi od Alfy.

Čo však robí motor Nettuno výnimočným, je kompresný pomer 11:1 a taktiež už spomínané využitie predspaľovacej komory. Prvé vozidlo, v ktorom by sa mala táto novinka objaviť, bude Maserati MC20, ktoré predstavia 9. až 10. septembra v talianskej Modene.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom