Radový kinodivák možno ani netuší, že filmové DC univerzum čaká obrovský reštart a známu superhrdinskú franšízu vedenie štúdií zrecykluje do úplne novej podoby. Množstvo naplánovaných snímok pod strechou DC Extended Universe beží na zotrvačníku a čoskoro ich nahradí úplne nový balík filmov z nového DC vesmíru.

Známe tváre superhrdinov, ktoré stvárnili napríklad Ben Affleck v podaní Batmana či Henry Cavill ako Muž z ocele, sa stanú minulosťou. Podobne je na tom aj superhrdinský Shazam, ktorý pred pár rokmi pristál v kinách s ponukou rodinnej zábavy s až archaickým, nostalgickým nádychom. Dnes kinosály ovládlo jeho pokračovanie Shazam! Hnev bohov.

Napriek tomu, že pokračovanie atypického DC hrdinu vykročilo z vyjazdených koľají filmových DC brakov a ponúklo príjemnú rodinnú zábavu, nový Shazam necháva na jazyku trpkú pachuť. Deje sa tak práve z toho dôvodu, že Shazam v podobe, v akej ho poznáme, de facto už zabalil kufre a nahradí ho nový ansábel hrdinov v reštartovanom DC vesmíre.

Nový hit sa preto tvorcovia snažili obliecť do instantnej osudovosti zachrániť tak rozbehnutý vlak, ktorý bol odsúdený na vykoľajenie. Či sa im podarilo je však otázne.

Shazam! Hnev bohov
TMDB

Viac záporákov, viac akcie…

Na Filadelfiu dohliada po novom nová partička superhrdinov, ktorú bulvárne titulky v novinách škodoradostne označujú ako Filadelfské fiasko. Skupinka sirôt v maskulínnych telách dospelých superhrdinov so symbolom blesku na hrudi naďalej bojuje proti zlu a bezpráviu a tmelom supertímu je viera v rodinu a tímového ducha. Lídrom nezvyčajnej partie nadľudí je Billy Batson, ktorého v jeho hrdinskej verzii stvárnil Zachary Levi.

Ten si prechádza ako tínedžer/dospelák existenciálnou krízou, popri ktorej musí zvládnuť aj generickú trojicu superzáporákov v podaní Atlasových dcér v prevedení legiend ako Helen Mirren či Lucy Liu. Plány starovekých antických bohýň poháňa tendenčná motivácia vkliesnená do už klasických charakterových mantinelov upadajúceho DC univerza. Teda v skratke a polopate povedané: nečakaj žiadnu sondu do duše superzáporáka, ale len veľa deštrukcie, CGI šrotovanie automobilov, jedného dosť naštvaného draka a hon za tuctovým mýtickým artefaktom.

80. roky sa vracajú do pokračovania Shazama

Jednotka Shazama fanúšikov DCEU doslova rozdelila na dva tábory. Jeden sa na rodinnú komédiu rozhodol radšej zabudnúť, druhý nasadol na tímovú vlnu súdržnosti a užíval si rodinné a tínedžerské dobrodružstvá s rozmerom civilnosti. Hnev bohov atmosférou a estetikou vychádza práve z prvej časti, pripomína ikonické kúsky 80. rokov, čo v prvých minútach pokračovania referuje aj tričko jedného z hrdinov, odkazujúce na rodinnú klasiku Richarda Donnera a Chrisa Columbusa The Goonies.

Shazam! Hnev bohov
TMDB

Práve hrátky s osemdesiatkovou atmosférou, ale aj kladenie dôrazu na rodinu, Shazamovi dávali vlastnú tvár a nezapadol tak do generického bahna vtedajšej produkcie filmového DC univerza. Z trojice nepriateľských bohýň síce vyčnieva najmladšia Anne (Rachel Zegler), ktorej sa tvorcovia snažili do istej miery vdýchnuť aj určitú charakterovú plasticitu, vo všeobecnosti ale antické superbohyne vyznievajú ako karikatúry samých seba. Vo väčšine prípadov sú extra zlé a skrátka preto robia aj extra zlé veci.

Za zmienku ale určite stojí samotný tím tínedžerských superhrdinov, ktorí sa zhodou okolností ocitli v koži vypracovaných hrdinov. Tu sa dobre pracuje s detailom rôznorodosti, každý člen tímu má svoju charakterovú drobnokresbu, ale aj vlastnú motiváciu. Billy si chce konečne dokázať, že nie je len prchkým a nerozvážnym pubertiakom a naopak Freddy si na vlastnej koži vyskúša, aké to je sa zamilovať do nesprávnej osoby v nesprávnom čase.

Režisér David S. Sandberg sa prezieravo pohráva aj s jedným z najzaujímavejších motívov snímky, odpoveďou na otázku „Ako by sa nerozvážny tínedžer správal v tele superhrdinu?“ Práve v týchto momentoch snímka dostáva (podobne ako pri jednotke) drive a vyčnieva z portfólia tradičnej filmovej DC zábavy a ponúka žiadanú nadstavbu, ktorá filmu dáva ľudský rozmer.

Z efektov budeš niekedy plakať

Plusom snímky je aj pohrávanie sa s rôznymi detailmi či nápadmi ako je napríklad vševedúce pero Steve, ale aj ultimátny nápad so svorkou drsných jednorožcov. Tieto originálne jednohubky film oživujú a mierne ho vyťahujú z priemernej šede produkcie komiksových adaptácií. Zatiaľ čo ale film pracuje s originálnymi nápadmi, v mnohých prípadoch ako vystrihnutými zo sveta Harryho Pottera, Shazama ťahajú ku dnu často žalostné CGI efekty.

Tie najmä v masových scénach pôsobia nedotiahnuto, akoby čakali ešte na pár fušiek od grafikov a tvorcov efektov. V niektorých momentoch skrátka tvorcovia neustrážili tenkú hranicu nerovnováhy kvantity nad kvalitou a časť scén do bodky vystihuje pejoratívne označenie „digibordel“.

Shazam! Hnev bohov
TMDB

Kolotočiarske CGI ale nie je jediným mínusom, ktorý vzbudzuje pri sledovaní snímky poriadny chaos. Divák často tápa s otázkami, čo sa vlastne deje a kde to hrdinovia sú. Film totiž prechádza zmätočne zo scenérie do scenérie a divák často netuší, kde sa má samotná scéna odohrávať. Ide o svet smrteľníkov alebo nejaký paralelný vesmír? Na túto otázku sa nový Shazam neobťažuje odpovedať. Divák je pri sledovaní Hnevu bohov často dezorientovaný a stráca sa v dramaturgickom guláši scenáru.

Koniec filmového DC ako ho poznáš

Treba podčiarknuť, že asi najdôležitejšia okolnosť na lepšie pochopenie snímky nie je to, čo sa deje priamo vo filme, ale kontext odohrávajúci sa za tzv. štvrtou stenou. Teda v reálnom svete. Práve pri Shazamovi sú dôležité veľké plány, ktoré má DC nielen s franšízou, ale s celým filmovým DC univerzom.

DCEU čakajú veľké zmeny a celé univerzum sa začne budovať pekne od podlahy. Ide totiž o prepísanie existujúceho filmového zdieľaného vesmíru tak, ako ho fanúšikovia doteraz poznali. Môžeme preto zabudnúť na staré známe tváre ikonických hrdinov, ktorí prejdú rebrandingom vizuálu, outfitov, ale aj príbehov.

Shazam! Hnev bohov
TMDB

Kormidlo v DC Studios totiž prevzal ambiciózny James Gunn, ktorý si už čo to odtočil aj v konkurenčnom Marveli. Najznámejšími je asi vesmírna supertímovka Strážcovia galaxie, ktorých onedlho čaká záverečný diel trilógie.

Práve Gunn vzal opraty upadajúceho DCEU do vlastných rúk s tým, že mu vdýchne čerstvú iskru, čo ale znamená, že kvalitatívne nevyrovnané DCEU od základov skrátka zrovná so zemou. Práve tento obrí reštart znamená klinickú smrť aj pre množstvo známych postáv, no najmú hercov, ktorí ich stvárňujú. Povedané v kocke, veľa snímok známych franšíz s brandom DC už len dochádza na zotrvačníku a čo bolo natočené, sa skrátka odpremiéruje a s čistým štítom sa môže začať s rekonštrukciou DCEU.

Shazam! Hnev bohov
TMDB

Niečo podobné platí aj pre samotného Shazama. Tvorcovia totiž vedeli, že Shazam v podobe, akú poznáme v súčasnosti, končí a snažili sa franšízu zakončiť čo najdôstojnejšie. Hnev bohov tak dostáva osudový rozmer, ktorý prekračuje „steny“ filmu a snímka tak dokonca pôsobí o niečo dospelejšie. Zároveň sa nedá neprehliadnuť okatý úmysel tvorcov vytrieskať z pochovanej série posledný gram emócie, čo môže nechcene pôsobiť umelo.

Či sa Zachary Levi ešte niekedy ukáže v úlohe Shazama je otázne, no keďže Marvel a DC otvorili Pandorinu skrinku v podobe multiverza a paralelných vesmírov, lámať palicu nad starým hereckým obsadením je zrejme ešte predčasné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú