Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Červená planéta v našom susedstve ľudí zaujíma už od nepamäti. S vývojom vedy a techniky sme sa Mars začali zaujímať ešte viac, čoho dôsledkom je sonda Curiosity, ktorá Mars skúma už od roku 2012. Za ten čas sa na nej podpísali nehostinné podmienky a pretrvávajúce suché prostredie viac než dosť, informuje portál Inverse.

Curiosity bola vyslaná na svoju cestu v novembri 2011 a cieľ dosiahla 5. augusta 2012. Po pristátí sa vydala po stopách predošlých roverov – ktorými boli Sojourner (1997), Opportunity (2004-2018), a Spirit (2004-2010). Predošlé rovery boli relatívne malé, avšak Curiosity je rover o veľkosti auta. Pôvodne bol vyslaný len na dvojročnú misiu, ktorej cieľom bolo zistiť, či mal Mars niekedy v minulosti vhodné podmienky na vznik života. Hoci prešlo už takmer osem rokov, Curiosity stále putuje po povrchu červenej planéty, hľadá stopy a zhromažďuje rôzne materiály.

Na jednom z posledných obrázkov, ktoré rover Curiosity poslal na Zem do ústredia NASA, je jeho „selfie“. Nie je to však klasická fotografia – vozidlo má totiž na konci ramena len jednu kameru s názvom Mars Hand Lens Imager, ktorá urobila viacero záberov. Tie sa potom zložili do finálneho obrázka. Takýchto záberov robot už poslal viacero a na obrázku nižšie môžeš vidieť porovnanie dvoch z nich. Naľavo je Curiosity „za mlada“ – takmer osem rokov dozadu a napravo najaktuálnejšiu snímku.

Najnovšiu snímku zverejnil v nedeľu portál Imgur, odvtedy sa šíri po sociálnych sieťach. Rover vzbudzuje sympatie – veď je len štvrtým pohyblivým ľudským výtvorom na povrchu červenej planéty a za osem rokov neúnavnej práce si toho už stihol prežiť dosť. Napríklad pred pár dňami sme písali o tom, ako stratil orientáciu, v dôsledku čoho sa istý čas nemohol pohnúť ďalej.

NASA

Okrem tohto problému sa Curiosity stretáva aj s častými prachovými búrkami. Červený prach, ktorým je Mars pokrytý, sa dostáva do vzduchu. Tieto búrky bývajú tak silné, že sa podľa NASA dajú rozoznať aj zo Zeme. Robot však bojuje aj so slabnúcou pamäťou a zhoršujúcim sa vzhľadom. Napriek tomu je Curiosity stále cenným a fungujúcim prístrojom.

NASA

V lete 2020 sa na cestu vydá ďalší rover, ktorý na Mars donesie viacero technologických vymožeností a nástrojov potrebných na odoberanie vzoriek a ich následné analýzy.

Tiež bude mať za úlohu pripraviť ľudí na to, čo ich v budúcnosti na Marse môže čakať. Dvadsiate roky 21. storočia totiž majú priniesť prelom vo vedeckých poznatkoch o planéte Mars – napríklad Elon Musk má cesty na Mars napláunované na niekoľko rokov dopredu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú