Jednou z horúcich tém na rozhovor v roku 2020 je príchod herných zariadení novej generácie. Prvý krok v tomto smere urobila spoločnosť Microsoft, ktorá predstavila veľmi precízne spracovanie chystaného Xbox Series X už začiatkom roka.

Ani v Sony nenechali nič na náhodu a po niekoľkonásobnom odklade nakoniec v lete predstavili futuristický dizajn PlayStation 5. Pred chvíľou spoločnosť Sony na oficiálnom YouTube kanáli rozobrali svoju konzolu a veru bolo sa na čo pozerať. Predstavenie jednotlivých komponentov a ich demontáž robil samotný viceprezident oddelenia mechanického dizajnu Yasuhiro Ootori.

Prvou vecou, ktorá nám udrela do očí, je veľkosť samotného zariadenia. PlayStation 5 je s rozmermi 10 mm šírka, 390 mm výška a 260 mm hĺbka jednoznačne najväčšou konzolou z produkcie spoločnosti Sony. Podľa vyjadrení Ootoriho je to daň za výkon a tiché chladenie.

V prednej časti zariadenia nájdeš USB-C port s prenosovou rýchlosťou 10 Gbps, rovnako ako aj klasický USB-A port s rovnakou prenosovou rýchlosťou. Ďalšie 2 USB-A porty sa nachádzajú na zadnej strane hneď vedľa LAN portu a HDMI portu.

Samozrejmosťou je aj port na prívod elektrickej energie. Ako to už pri herných zariadeniach spoločnosti Sony býva, zdroj (tentoktrát 350 W) je zabudovaný vo vnútri konzoly.

Zaujímavým spôsobom je riešené chladenie. V podstate celá zadná časť konzoly slúži na vývod produkovaného tepla. O samotné chladenie sa stará obrovský 120 mm obojstranný ventilátor. Užívateľsky príjemne je určite vyriešené čistenie, ktoré je tentokrát skutočne jednoduché. Obidva bočné panely zariadenia idú odobrať pomerne jednoducho a vďaka zachytávačom nečistôt stačí vysať prach z otvorov na to určených.

Krása je v detailoch. Je to vidieť už pri demontáži stojana, pomocou ktorého môžeš umiestniť konzolu do vertikálnej polohy. Tento stojan slúži aj na stabilné uloženie zariadenia do horizontálnej polohy.

Výborne je vyriešené odloženie skrutky, ktorou je stojan pripojený. Priamo v ňom je totiž pripravené miesto a skrutku tak nestratíš. Otvor zamaskuješ pripravenou západkou, ktorú vyberieš z miesta určeného na odkladanie skrutky. Jednoduché a geniálne.

SSD disk je tentokrát súčasťou matičnej dosky. Ootori ale predstavil aj predpripravený PCIe slot na možné rozšírenie kapacity pevného disku. Jedným z hlavných problémov, ktoré boli adresované vývojárom zariadení budúcej generácie, bol hluk, ktorý zariadenia produkovali.

Výrazným zdrojom nadmerného hluku je určite Blu-ray mechanika, ktorá dokonca vytvára dodatočné vibrácie. Tentokrát je celá mechanika zapustená do masívneho kovového obalu, ktorý tieto problémy eliminuje.

Najväčším zdrojom hluku však býva ventilátor, ktorého úlohou je udržať teplotu procesora na prijateľnej úrovni. Namiesto termálnej pasty, ktorá slúži na odvod tepla z procesora k pasívnej časti chladiča, je tentokrát použitý tekutý kov.

Pasívny chladič je z veľkej časti tvorený z medi, čo samo o sebe naznačuje výborné výsledky v chladení. Aktívny ventilátor tak môže bežať v oveľa nižších otáčkach. Podľa prvých ohlasov japonských testerov, ktorí už majú zariadenie k dispozícii, ide o neuveriteľne tiché zariadenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom