Americká spoločnosť SpaceX bola nedávno poverená agentúrou NASA zabezpečením bezpečného zhodenia Medzinárodnej vesmírnej stanice z obežnej dráhy, pričom za túto jedinečnú misiu má firma dostať takmer miliardu amerických dolárov. Ako teraz upozorňuje portál TechCrunch, dozvedáme sa aj to, ako má kozmická loď zodpovedná za tento náročný proces vyzerať a aké technológie môže využiť.

Motory už majú

Konkrétne parametre plánovaného stroja nesúceho skrátený názov USDV (U.S. Deorbit Vehicle) zatiaľ známe nie sú, avšak SpaceX sa podelil napríklad o približný výkon, ktorý má byť v porovnaní s dnešnou kozmickou loďou Dragon až štvornásobný. Loď sa na Dragon zároveň do značnej miery podobá, avšak je oveľa dlhšia, keďže ponesie o poznanie väčšie množstvo paliva – údajne až 6-krát viac, než Dragon.

USDV má využiť motory Draco rovnako, ako kozmická loď Dragon, avšak namiesto pôvodných 16 ich bude na lodi až 46. Zaujímavé je, ako sa kontrakt líši od iných doterajších kontraktov, ktoré SpaceX získal. Firma totiž vyvinie a zostrojí USDV, avšak neskôr ho odovzdá do rúk NASA, ktorá bude mať za úlohu vyniesť ho do vesmíru a urobiť s ním čo je treba. Nie je samozrejme vylúčené, že sa stroj dostane do kozmu pomocou rakiet firmy SpaceX.

ISS do značnej miery zhorí v atmosfére, avšak očakáva sa, že na zemský povrch, v prípade úspechu do oceánu, dopadnú trosky s rozličnými veľkosťami, tie najväčšie veľké asi ako osobné auto. Definitívny dátum zhodenia ISS známy nie je, môže ale vstúpiť do zemskej atmosféry už v roku 2031 za predpokladu, že ukončí prevádzku v roku 2030 čo ale nie je zaručené.

NASA si koncept pochvaľuje

Ako ďalej dodáva SPACE.com, NASA v správe chválila SpaceX za tento dizajn, ktorý má potenciál zabezpečiť oveľa jednoduchší a spoľahlivejší vývoj, keďže vyžije do značnej miery už existujúcu a overenú infraštruktúru a komponenty. Kozmické lode Dragon za sebou majú množstvo misií a to aj s ľudskými posádkami.

Nahradia ju komerčné stanice

Medzinárodná spolupráca na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) pokračuje, pričom Spojené štáty americké, Japonsko, Kanada a členské krajiny Európskej vesmírnej agentúry (ESA) predĺžili svoje partnerstvo do roku 2030. Rusko zostáva partnerom do roku 2028, kedy podľa vyjadrenia ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos dosiahne koniec životnosti jeho hardvér.

ISS majú v budúcnosti nahradiť rôzne komerčné vesmírne stanice, ako je napríklad Orbital Reef, za ktorou stojí viacero súkromných spoločností na čele s firmou Blue Origin, ktorú vlastní americký miliardár a druhý najbohatší človek sveta Jeff Bezos. Podľa aktuálnych plánov by sa mali dostať prvé kusy tejto stanice na obežnú dráhu do roku 2027, čo však samozrejme zaručené nie je.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP