Tím vedcov vyvinul automatický pristávací systém pre malé lietadlá, ktorý im umožňuje pristáť bez akejkoľvek pomoci. Má za sebou aj prvé úspešné pristátie, píše TechCrunch

Vedci z Technickej Univerzity v Mníchove a Technickej Univerzity v Braunschweig vyvinuli automatický pristávací systém pre malé lietadlá, ktorý im umožní pristáť nielen bez zásahu pilota, ale aj bez akejkoľvek pomocnej technológie na letisku. Teraz absolvoval aj prvý úspešný let s pristátím, ktorý si môžeš pozrieť na videu nižšie.

Automatické pristátia lietadiel sú na veľkých letiskách štandardom, ale využívajú systém ILS(Instrument Landing System), ktorý lietadlo hlavne navádza na pristávaciu dráhu pomocou rádiových vĺn a pomáha pilotovi s pristátím. Menšie letiská ním však zvyčajne nie sú vybavené, čo predstavuje problém pri nepriaznivých podmienkach, píše Cosmos.

Vylepšenie prospešné pre menšie letiská

Nový systém by mohol pomôcť hlavne malým lietadlám a letiskám, ktoré až tak dobre vybavené nie sú. Nemusí sa totiž spoliehať na akúkoľvek pomocnú technológiu na zemi, pričom funguje pomocou normálnych a infračervených kamier umiestnených v prednej časti lietadla. Tie zaregistrujú dráhu už z väčšej vzdialenosti a vedú lietadlo úplne automaticky na pristátie v jej strede.

Zobraziť celú galériu (2)
Pohľad z infračervenej kamery - Screenshot / Youtube / TUMuenchen

Nenechaj si ujsť
Elektrické lietadlo zo Švajčiarska má za sebou úspešný let. Hodina letu je extrémne lacná

Napriek tomu, že sa technológia stále vyvíja, ide o dôležitý míľnik v leteckej doprave, pretože doteraz sa museli lietadlá spoliehať aj na pomocné systémy na zemi. Pomôže hlavne malým lietadlám a letiskám bez automatických systémov, kde by vďaka nemu mohli piloti vykonávať pristátie pomocou infračervených kamier aj pri nepriaznivých podmienkach.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom