Tesla v rámci svojho utajovaného projektu Roadrunner pracuje na vývoji úplne nového typu batérií, ktoré majú zmeniť trh s elektromobilmi. Portál Electrek dostal od anonymného zdroja exkluzívne fotografie, ktoré majú zachytávať tieto nové batériové články.

Už budúci týždeň sa má uskutočniť veľká udalosť s názvom Tesla Battery Day, na ktorej oficiálne uvidíme výsledok projektu Roadrunner, ktorým budú spomínané nové batériové články vyrábané samotnou Teslou.

Tie majú okrem zníženia nákladov na výrobu priniesť aj dlhšiu životnosť a lepší výkon, no o tom sme ťa informovali už v tomto článku. Anonym poslal do redakcie Electrek fotografie, ktoré podľa jeho slov zachytávajú finálnu podobu revolučného batériového článku.

Zainteresovaní ľudia pri pohľade na fotografie odhadujú, že nový článok má dvojnásobne väčší priemer, ako aktuálne používané články v Modeli 3 a Modeli Y, ktoré pre Teslu vyrába spoločnosť Panasonic v Gigafactory Nevada.

Vďaka dvojnásobnému priemeru sa tak zvýšil objem v článku až 4-krát. Pri efektívnom využití objemu v článku môže mať samotný článok značne vyššiu kapacitu, čím sa ušetria výrobné náklady spojené s nižším počtom obalov a menším počtom buniek, ktoré budú potrebné na jednu kompletnú batériu do elektromobilu.

Nové batériové články sa budú spočiatku vyrábať v továrni vo Fremonte, no neskôr by mala ich výroba prebiehať aj v Gigafactory v Texase, ktorá je však ešte len vo výstavbe.

Projekt Roadrunner a „Deň batérií“

Ako sme informovali v našom článku, projekt Roadrunner povedie k výrobe článkov za 100 a menej eur za kWh, čo by spôsobilo výrazné zlacnenie elektromobilov. Za posledných 10 rokov ceny batérií klesli takmer desaťnásobne na súčasných približne 157 € za 1 kWh a do roku 2030 by sa mohli dostať na cenu len 55 € za 1 kWh.

Tajne dúfame, že všetky tieto informácie nám spoločnosť potvrdí a detailnejšie objasní už 22. septembra na spomínanej udalosti Tesla Battery Day. Živý prenos bude možné sledovať aj na webe automobilky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom