Spustenie výroby elektrického ťahača Tesla Semi sa naťahuje už poriadne dlhú dobu, no na výročnej schôdzi investorov Elon Musk ozrejmil, v akom štádiu je spustenie produkcie. Ako informuje portál TechCrunch, výrobu aktuálne brzdí už iba nedostatok batérií.

Prvé kusy ťahačov Tesla Semi by zákazníkom mali doraziť už tento rok, no aj tak je to výrazne neskôr, než sa pôvodne plánovalo. Pôvodne mali byť prvé kusy doručované zákazníkom ešte v roku 2019, no prišiel jeden odklad, hneď po tom ďalší a až doteraz ešte nebola spustená hromadná výroba.

Twitter/The Kilowatts

Investori sa na výročnej schôdzi k štvrtému kvartálu 2020 preto pochopiteľne pýtali, ako na tom aktuálne Tesla Semi je a Musk mal pre nich jednoznačnú odpoveď. Jediným limitujúcim problémom je aktuálne už len výroba vlastných batériových článkov Tesla 4680, ktoré automobilka momentálne nedokáže vyrábať v dostatočnom množstve pre všetky svoje elektrické vozidlá.

Ako sme ťa informovali včera, výroba batérií limituje aj ďalší projekt automobilky, ktorým je elektrický van a menšia dodávka do mesta. Aj v tomto prípade Musk oznámil, že najprv chcú zabezpečiť dostatočnú produkciu batérií a až potom sa pustia do vývoja nových elektromobilov.

Twitter/The Kilowatts

Po dizajnovej a technickej stránke ako takej je už ale ťahač Tesla Semi pripravený na spustenie výroby. Aktuálne produkčné kapacity batérií ale stačia automobilke len pre elektromobily. Tesla Semi údajne potrebuje až 5-krát viac článkov, ako bežný elektromobil, no jeho predajná cena nie je 5-krát vyššia, preto sa im zatiaľ neoplatí „plytvať“ batériami do ťahača Semi.

Mierne pozmenený dizajn

Produkčná verzia Tesla Semi bola pred pár dňami dokonca spozorovaná aj na verejnosti a šikovným fanúšikom sa ju podarilo odfotografovať. Ako píše Teslarati, snímky sa objavili na Twitteri The Kilowatts a ťahač odfotili na korbe iného nákladného vozidla v meste Sacramento v Kalifornii.

Od prototypov, ktoré už v minulosti Tesla testovala aj na verejnosti, sa nový, podľa všetkého už finálny model, mierne líši. Na prvý pohľad udrú do očí predné svetlá, ktoré majú po novom tmavý podklad. Okno na kabíne je o niečo väčšie a zasahuje ďalej po bokoch kabíny. Nové sú aj kľučky, ktoré mali na prototypoch dizajn podobný tomu, ako pri Modeli 3. Pozmenený je tiež dizajn koncových svetiel.

Takto vyzeral ťahač Semi na fotografiách spred niekoľkých mesiacov: 

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / The Modesto Bee

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP