Štarty orbitálnych rakiet je možné sledovať z veľkých vzdialeností a vo všeobecnosti ide o jednu z najhlučnejších činností ľudskej civilizácie. Ak nepočítame jadrové testy minulosti, bez problémov obsadia prvé miesto.

Vedci sa ale naučili detegovať nimi produkovaný zvuk, ktorý je pre ľudí nepočuteľný – dokážu tak rozoznať typ rakety a túto metódu chcú využiť aj na identifikovanie chýb v prípade ich zlyhania, informuje Science Alert.

Za objav vďačíme zákazu jadrových testov

Vedci sa začali zaoberať štúdiou v roku 2009, kedy pomocou Medzinárodného monitorovacieho systému detegovali zvuk, ktorý pochádzal z rakiet. Nešlo však o klasický ohlušujúci hluk, no o veľmi nízke frekvencie infrazvuku. Tento systém vznikol za účelom kontroly dodržiavanie medzinárodnej dohody o zákaze testov jadrových zbraní.

Predmetom ich štúdie sa stali rakety ako Raketoplán, Sojuz, Ariane 5, Proton a čínske rakety Čchang-čeng. Keďže pozorovania trvali až do roku 2020, ich predmetom sa stali aj opakovateľne použiteľné rakety Falcon 9. Výsledky tak trochu prekvapili, pretože z 1001 štartov dokázali rozoznať konkrétny typ rakety až pri 733 z nich, teda s úspešnosťou nad 73 %.

Na príklade vyššie je možné počuť zvuk Raketoplánu. Aby ho však zachytilo aj ľudské ucho, je 250-násobne zrýchlený. Keďže dosahuje raketa ohromné rýchlosti, dopad prídavných raketových motorov na pevné palivo do mora je počuť skôr, než samotný štart. Medzinárodný monitorovací systém dokáže zachytiť takýto infrazvuk na vzdialenosť až 9000 km a ak sú senzory správne vyladené, rozoznajú aj jednotlivé stupne rakety.

Podľa vedcov môže pomôcť v objasňovaní zlyhaní rakiet

Odborníci dúfajú, že táto metóda dokáže priblížiť priebeh úspešných letov, identifikovať potenciálne chyby a dokonca pomôcť aj v prípade objasňovania havárií a zlyhaní niektorých rakiet. Aj keď sú rakety plné senzorov zaznamenávajúcich tisícky rôznych hodnôt a údajov, každá pomoc je vítaná.

Štart rakety Falcon Heavy s rideshare misiou STP-2 na palube. SpaceX / Flickr

Ako sa vyjadril Adrian Peter, profesor počítačového inžinierstva a vied na Floridskom inštitúte technológií, metódu sa momentálne snažia vyladiť a využiť aj v iných vedeckých odvetviach. Schopnosť rozoznávať typy rakiet má podľa neho potenciál.

Ako píše AGU, bližšie sa pozreli práve na Raketoplán a Falcon 9. Kým v prípade prvého zachytili dopad prídavných motorov do mora, podarilo sa im detegovať aj infrazvukovú stopu prvého stupňa, ktorý sa vracal na Zem a následne pristál.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú