Ministerstvo obrany Spojených štátov amerických ohlásilo, že Ukrajine dodá na pomoc 121 bezpilotných vzdušných systémov Phoenix Ghost. Ako však informuje portál Popular Science, o týchto strojoch doteraz nikto nepočul a zrejme sa jedná o úplne novú zbraň, ktorá zažije prvé nasadenie práve na Ukrajine proti ruskej armáde.

Špička samovražedných dronov?

Pôvodne jeden z predstaviteľov vyhlásil, že boli drony Phoenix Ghost vyvinuté extrémne rýchlo za účelom použitia práve na Ukrajine. Neskôr však vyšlo na povrch, že sú tieto drony vo vývoji už dlhšie a to s požiadavkami, ktoré skvele pasujú práve použitiu na Ukrajine proti Rusku, píše Breaking Defense.

Systémy Phoenix Ghost sú podobné dronom Switchblade spoločnosti AeroVironment, ktoré Spojené štáty takisto dodali vo veľkom počte Ukrajine. Aj v tomto prípade sa zrejme jedná o takzvané „samovražedné“ drony, ktoré čakajú vo vzduchu a po zameraní cieľa použijú ako projektil svoju vlastnú konštrukciu s trhavinou.

AeroVironment

Aj keď je nepravdepodobné, že boli tieto drony vyvinuté špecificky pre ukrajinské podmienky, od roku 2014 je konflikt na Ukrajine stredobodom pozornosti a odborníci na neho za účelom odobrenia vývoja nových strojov odkazujú už dlhšiu dobu.

Stovky dronov

Ministerstvo obrany USA informuje aj o presnejších počtoch techniky a zásob, ktoré na Ukrajinu posielajú. Okrem dronov Phoenix Ghost je to aj 700 systémov Switchblade, desiatky delostreleckých systémov, tisícky protitankových a protivzdušných striel či dokonca nákladné a ženijné vozidlá.

Prečo toľko tajností?

Nie je jasné, prečo sú drony Phoenix Ghost opradené rúškom tajomstva. Podľa opisu Pentagónu sa jedná o „jednocestné“, teda samovražedné drony so schopnosťou „doručenia úderu“, pričom jeho operáciu majú zvládnuť všetci, čo dokážu ovládať drony Switchblade.

Tie sa na rozdiel od väčšiny veľkých dronov nedostanú do vzduchu pomocou vlastného pohonu a aerodynamike, ale je odpaľovaný pomocou tlakovej trubice. To podobným dronom zabezpečuje ohromnú flexibilitu, keďže je možné ich odpáliť prakticky kdekoľvek a nepotrebujú asfalt v podobe dlhej štartovacej dráhy.

Efrem Lukatsky/AP Photo/TASR

Drony Phoenix Ghost vyrába spoločnosť AEVEX Aerospace a aj keď o týchto strojoch na svojej webovej stránke mlčí, pýši sa hneď niekoľkými špičkovými komponentami ako sú letecké senzory či systémy pre snímanie. Je tak možné, že tieto drony využijú oveľa lepšie systémy mapovania okolitého terénu a navigácie, než ostatné stroje rovnakej kategórie.

Vďaka takýmto komponentom môžu dosahovať drony spoločnosti AEVEX oveľa vyššiu presnosť a to najmä v prípade, že sa tím snaží ničiť konkrétne zbrane na väčších vozidlách. Pentagon navyše žiada aj ostatné spoločnosti, aby sa podelili o potenciálne užitočné nové zbrane, ktoré môžu v boji proti ruskému vojsku na Ukrajine pomôcť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú