Slovenský Sygic, ktorý je významným hráčom na trhu v oblasti navigačných aplikácií, dnes prichádza s novinkou pre majiteľov elektrických vozidiel. Funkcia EV Mode umožňuje vodičom naplánovať trasu podľa nabíjacích staníc či zaplatiť za nabíjanie priamo prostredníctvom aplikácie.

Prvá navigácia s integrovanými nabíjacími službami

Spoločnosť Sygic pridáva do svojej navigačnej aplikácie novú funkciu pre majiteľov elektromobilov a hybridov. Takzvaný Electric Vehicle Mode (EV Mode) umožňuje vodičom naplánovať si trasu tak, aby po ceste mali kompatibilné nabíjacie stanice, zaplatiť bez nutnosti inštalovať akúkoľvek inú aplikáciu či službu a zároveň im poskytuje informácie o dostupnosti jednotlivých staníc.

Zobraziť celú galériu (2)
Hlavným ťahákom je rozhodne možnosť platiť za nabíjanie priamo prostredníctvom aplikácie / Zdroj: Sygic

Novinku si môže aktivovať každý používateľ zadarmo priamo v aplikácii, pričom umožňuje vybrať si model svojho elektrického alebo hybridného auta z rozsiahlej databázy s prednastavenou kapacitou batérie, priemernou spotrebou a typom konektoru. Jednotlivé parametre je následne možné upraviť podľa veku vozidla alebo osobnej skúsenosti.

„Našim cieľom bolo vytvoriť riešenie, ktoré umožní každému vodičovi bezproblémové a jednoduché nabíjanie. Vodiči pridajú nabíjací bod ako zastávku na trase, skontrolujú cez aplikáciu či je tam voľné miesto, vyberú si spôsob platenia a môžu nabíjať. Po nabití na požadovanú úroveň dostanú notifikáciu a môžu za službu rovno zaplatiť.“ uviedol šéf oddelenia elektromobility v Sygicu, Petr Füzék.

Funkcia prichádza iba krátko po tom, čo Sygic ohlásil partnerstvo s najväčším poskytovateľom nabíjacích staníc pre elektrické autá, spoločnosťou Plugsurfing, ktorá prevádzkuje vyše 150 000 nabíjacích bodov v 38 krajinách po celej Európe. Všetky z nich tak vďaka EV Mode nájdeš aj v samotnej aplikácii.

Zobraziť celú galériu (2)
Nová funkcia prináša rozsiahlu databázu nabíjacích staníc / Zdroj: Sygic

Nástup dlhodobej stratégie

Ide o súčasť dlhodobej stratégie spoločnosti rozširovať funkcie v oblasti elektromobility. Podľa Füzéka súčasná kríza ešte viac urýchli politický a verejný dopyt po udržateľnej budúcnosti.

„Veríme, že keď sa všetko dostane do normálneho stavu, predaje konvenčných áut so spaľovacím motorom síce klesnú no, podiel elektrických áut sa v nasledujúcich mesiacoch bude zvyšovať.“ uviedol.

V budúcnosti preto plánuje spoločnosť pridaním ďalších funkcií vytvoriť univerzálneho asistenta pre elektrické autá, ktorý im vďaka analýze jazdného štýlu vodiča, vyhodnoteniu poveternostných podmienok, dopravy a iných dôležitých faktorov umožní poznať presný dojazd pri plánovaní dlhších trás.

Už koncom tohto roka plánuje Sygic oznámiť ďalšiu dôležitú funkciu, ktorá vzíde zo spolupráce s renomovanými výrobcami áut a s využitím vyspelých algoritmov pre plánovanie trasy pomôže najmä tým, ktorí majú obavy z ich dojazdu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom