Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Tachyum Dr. Radoslav Danilák na GLOBSEC Forum 2021 na Slovensku predstavil FPGA prototyp čipu Prodigy.

FPGA prototyp umožňuje emuláciu a odskúšanie centrálnej procesorovej jednotky (CPU) predtým, ako sa hardvér začne naplno sériovo vyrábať.

Aktualizácia 4. novembra:

Emulačný systém procesora Prodigy bude prezentovaný na 20. kongrese ITAPA, kde si budú môcť návštevníci vyskúšať aj webovú aplikáciu, informuje tlačová správa. Vôbec prvýkrát tak bude verejne predvedený bootovací proces UEFI cez bootloader (Systemd-Boot a GRUB2). Dôjde aj k spusteniu Linuxu.

Od spustenia nového portálu pre zákazníkov a partnerov sme zaznamenali nárast záujmu o testovanie našej revolučnej technológie a tešíme sa, že môžeme pozvať všetkých návštevníkov ITAPA 2021 naživo do svojho stánku, kde im emulačný systém čipu Prodigy predvedieme,” hovorí Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum.

Ako ďalej informuje tlačová správa, zástupcovia firmy Tachyum predvedú aj ukážky príkladov AI (Artificial Intelligence) frameworku PyTorch. Budú spúšťať natrénované modely počítačového videnia Resnet, Mixer a ConvMixer.

Návštevníci ITAPA 2021 budú mať možnosť v demo režime sami otestovať zákaznícky a partnerský portál spoločnosti Tachyum. Záujemci budú môcť nahliadnuť do aktuálneho zoznamu softvéru, ktorý je podporovaný platformou Tachyum Linux a momentálne obsahuje takmer 300 položiek.

Doplnené 1. septembra:

Tachybum v tlačovej správe informovalo o novom významnom míľniku, vďaka ktorému sa podarilo overiť a potvrdiť stabilitu emulačného systému Prodigy. Na prototype tohto univerzálneho procesora bol totiž úspešne naštartovaný operačný systém Linux.

„Inžinieri spoločnosti Tachyum dokázali nabootovať Linux, spustiť krátky používateľský program a vypnúť systém na plne funkčnom emulačnom systéme FPGA. Tento úspešný test dokazuje nielen stabilitu základného procesora, ale aj stabilitu prerušení, výnimiek, časovania a prechodov do systémového módu,“ píše sa v tlačovej správe.

Testovanie bootovania Linuxu prišlo len dva mesiace po vyrobení vstupno-výstupnej dosky vo výrobe. Tento krok umožnil spoločnosti Tachyum pokračovať v ďalšom testovaní procesora pred jeho odoslaním do výroby. Video z testovania Linuxu si môžeš pozrieť na tomto odkaze.

Tachyum

Napriek niektorým prekážkam s nadobudnutím niektorých vstupno-výstupných IP (Intelectual Property, duševné vlastníctvo) od našich dodávateľov, sme veľmi spokojní s pokrokom, ktorý sme dosiahli pri uvádzaní Prodigy do života,” povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum.

Už budúci mesiac pritom spoločnosť plánuje, po aktuálne úspešnom bootovaní Linuxu, pokračovať v testoch a spúšťať aj väčšie aplikácie. „Je to vzrušujúca cesta, pretože pokračujeme v úsilí o umožnenie umelej inteligencie s rozsahom ľudského mozgu a zároveň výrazne znižujeme spotrebu energie dátových centier,“ dodal Danilák v tlačovej správe.

Testovanie procesora by malo byť pritom dokončené už v nadchádzajúcich mesiacoch. Emulačný systém Prodigy je dokonca už dostupný pre prvých zákazníkov, aby si tak mohli skúšať a testovať svoj softvér, ktorý by na procesoroch Tachuym chceli používať.

Základná doska so 4-socketovým dizajnom by mala byť k dispozícii v prvom štvrťroku budúceho roka.

Pôvodný článok z júna 2021:

Slovenský procesor vyriešil zásadný problém dátových centier

Prototyp podľa Rada Daniláka potvrdzuje, že architektúra Prodigy od Tachyum už nie je len konceptom, ale hmatateľnou revolúciou v polovodičovom priemysle.

FPGA prototyp čipu Prodigy predstavuje najvýznamnejší krok v zelenej revolúcii vo výpočtovej technike. Prodigy, prvý univerzálny procesor na svete, umožňuje novú triedu energeticky efektívnych superpočítačov a novú generáciu dátových centier s nízkymi uhlíkovými emisiami.

Kapacity dátových centier sa totiž zdvojnásobujú každých 3 až 5 rokov a v súčasnosti spotrebúvajú 3 % elektrickej energie na celom svete. Držať krok s týmto tempom rastu jednoducho nie je realistické. S univerzálnymi procesormi Prodigy môže ďalších desať rokov rozširovania dátových centier pokračovať bez toho, aby bolo potrebné vôbec rozširovať spotrebu energie.

Univerzálny procesor Prodigy od Tachyum s 10-násobne nižšou spotrebou energie jadra procesora, predstavuje zelenú revolúciu vo výpočtovej technike. Dátové centrá s procesormi Prodigy môžu znížiť emisie CO2 o 660 miliónov ton ročne. To by bolo viac, ako v prípade eliminácie celého leteckého priemyslu. Globálny dopad by bol historický.

Tachyum

Tachyum tiež potvrdila záväzok využívať Prodigy a svoje know-how na vývoj najrýchlejšieho AI superpočítača na svete v rámci Národného superpočítačového centra (NSCC) na Slovensku. Tachyum na projekte spolupracuje s partnermi v rámci konzorcia I4DI – PosAm, Towercom, IPM Group, Seagate, World Wide Technologies (WWT), VNET, Sylex a InoCloud, ako aj so Slovenskou akadémiou vied a Ministerstvom pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu.

Takéto projekty budú podľa Daniláka rozhodujúce pre budovanie regionálneho ekosystému znalostnej ekonomiky v oblasti digitálnej infraštruktúry na Slovensku a v Európe.

Úspešný vývoj nášho čipu Prodigy nám teraz otvoril dvere k príležitosti desaťročia – postaviť najrýchlejší superpočítač na svete na Slovensku a poskytnúť EÚ digitálnu a technologickú suverenitu. Prodigy je kľúčom k budovaniu udržateľných a efektívnych dátových centier a európskej dátovej infraštruktúry.

EÚ totiž spotrebuje 30 % svetových výpočtových zdrojov, k dispozícii má však iba 5 % svetových zdrojov. Až 84 % údajov sa spracúva mimo EÚ. AI pritom dokáže nenahraditeľne asistovať aj pri rýchlejšom objavovaní nových liekov a vakcín. Tiež dokáže postupne priniesť do životov bežných ľudí prevratné novinky, ako napríklad personalizovanú medicína.

Na trh príde už tento rok

Pripomeňme len, že Prodigy by sa mal na trh dostať už do konca tohto roka. Samotný dizajn procesora bol už v marci hotový na 99 % so stabilným Netlistom (popisom konektivity elektronického obvodu) a implementovanou technológiou CTS (Clock Tree Synthesis). V procese vytvárania Netlistu ide o posledný míľnik pred konečným Netlistom a jeho odoslaním do výroby.

Tachyum si pri testovaní nového procesora Prodigy vyvinulo aj emulátor zložený z viacerých FPGA dosiek spojených káblom, ktorý mal inžinierom pri vývoji pomôcť s overením finálneho dizajnu procesora a prenášať aplikačný softvér do kódu, ktorému Prodigy porozumie.

Tachyum

Vlajkový produkt, ktorý sa v roku 2021 dostane do sériovej výroby, je 64-jadrový procesor s jednotlivými jadrami usporiadanými v mriežke 8×8, pričom každé jadro je prepojené so „susedom“ pomocou synchrónnych spojení. Každé jadro pracuje na frekvencii 4 GHz. Svoju jedinečnú univerzálnosť čip dokazuje aj prevádzkovaním starších binárnych kódov akými sú x86, ARM a RISC-V.

Vďaka svojim unikátnym vlastnostiam, vysokému výkonu a najmä výrazne nižšej spotrebe, bude procesor Prodigy schopný ušetriť aj najväčším technologickým gigantom pri prevádzke dátových centier miliardy dolárov každý rok.

V článku boli použité materiály tlačovej správy Tachyum.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú