Slovensko-americká IT firma Tachyum aktuálne testuje prototyp univerzálneho procesora Prodigy. Čoskoro bude dostupný pre prvých používateľov. Informoval o tom v stredu výkonný riaditeľ spoločnosti Radoslav Danilák.

Danilák tvrdí, že spoločnosť bude schopná dokončiť dizajn procesoru v najbližších mesiacoch a na trh ho uvedie ešte v tomto roku. Procesor podľa jeho slov pomôže dátovým centrám k výraznému zlepšeniu vo výkone, spotrebe energie, využití serverov a v požiadavkách na priestor.

Unikátny procesor zmení trendy v dátových centrách

Ako podotkla spoločnosť, dátové centrá v súčasnosti tvoria tri percentá celosvetovej spotreby elektrickej energie, pričom toto číslo sa každých päť rokov zdvojnásobuje. „Ak bude tento trend pokračovať, o 20 rokov by sa ľudstvo priblížilo k 50 %,“ upozornila firma s tým, že nový typ procesoru má ultra nízku spotrebu energie.

V súčasnosti musia podľa spoločnosti dátové centrá používať pre rôzne záťaže heterogénnu hardvérovú štruktúru pozostávajúcu z procesorov CPU, GPU a TPU, čo je podľa IT firmy neefektívne, nákladné a zložité z hľadiska dodávok a údržby.

Používanie špecifického hardvéru pre každý typ záťaže vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov, náročnejšiemu programovaniu, integrácii a údržbe softvéru, ako aj k väčším problémom s údržbou hardvéru,“ podotkla spoločnosť.

NEPREHLIADNI
EÚ má veľké plány. Do konca desaťročia chce vlastný kvantový počítač aj výrobu polovodičov

Procesor Prodigy však môže podľa tvrdení firmy pomocou štandardných programovacích modelov spúšťať aplikácie HPD, konvolučnú umelú inteligenciu (AI), všeobecnú AI, bio AI aj neurónové siete, a k tomu aj bežné zaťaženie dátových centier na jednej homogénnej procesorovej platforme.

„Dosiahnuť moment, keď odborníci v odbore vedia bez akýchkoľvek pochybností, že spoločnosť Tachyum bude schopná dokončiť svoj dizajn v nadchádzajúcich mesiacoch a uviesť produkt na trh v tomto roku, je veľkým uspokojením pre zákazníkov, spoločnosť, našich zamestnancov, podporovateľov a hlavného investora IPM Group, ktorý nám od začiatku dôveroval.

V nasledujúcom štvrťroku sa zameriame na DFT (Design For Testing – dizajn na testovanie) pre výrobné testy, overovanie, hľadanie a opravu chýb typických pre túto konečnú fázu návrhu,“ doplnil v tlačovej správe Danilák.

Dátové centrá tak budú môcť už v tomto roku okúsiť schopnosti procesora Prodigy. Okrem spúšťania „High performance computing“ (HPC) aplikácií je procesor schopný spúšťať aj niekoľko druhov AI (Artificial intelligence) a neurónové siete, pričom zvláda aj bežné zaťaženie dátových centier.

Tachyum už dokončilo 99 % plochy čipu, je skoro pripravený do výroby

Začiatkom marca zároveň spoločnosť oznámila, že dokončila dizajn 99 % plochy čipu so stabilným Netlistom (popisom konektivity elektronického obvodu) a implementovanou technológiou CTS (Clock Tree Synthesis). V procese vytvárania Netlistu ide o posledný míľnik pred konečným Netlistom a jeho odoslaním do výroby, informuje firma v správe.

Tachyum si pri testovaní nového procesora Prodigy vyvinulo aj emulátor zložený z viacerých FPGA dosiek spojených káblom, ktorý mal inžinierom pri vývoji pomôcť s overením finálneho dizajnu procesora a prenášať aplikačný softvér do kódu, ktorému Prodigy porozumie.

Zobraziť celú galériu (3)
Emulačná doska FPGA pre procesor Prodigy. Zdroj. Tachyum

Ako ďalej spoločnosť informovala vo svojej správe, veľkosť FPGA dosky je 368,3 mm x 406,4 mm. 24-vrstvová doska je hrubá 2,8 mm a na obidvoch stranách má 5 948 komponentov na doske s plošnými spojmi. Jedna doska so štyrmi obvodmi FPGA emuluje osem plných jadier procesora vrátane vektorových a maticových jednotiek s pevnou a pohyblivou rádovou čiarkou.

FPGA prototypy s viacerými doskami prepojenými káblami umožňujú plný čip, polovičný čip a menšie emulačné systémy ideálne pre vývoj natívneho Prodigy softvéru, testovanie hardvérovej kompatibility a porovnávanie výkonnosti. Emulácia čipu je pritom jeden z posledných krokov pred jeho odoslaním do finálnej výroby.

Niektoré Prodigy FPGA systémy budú mať konektory pre testovacie čipy pre DDR5, PCIE 5.0, 112Gb čipové prepojenie medzi fyzickými vrstvami (PHY, Physical Layer) a PLL (Phase-Locked Loop), aby sa vylúčilo riziko, dodáva Tachyum.

Výkonom a spotrebou tromfne aj Intel a Nvidiu

Spoločnosť už vlani preukázala, že jej procesor svojim výkonom prekonáva najvýkonnejšie procesory Intel Xeon, a to až pri 10-násobne nižšej spotrebe energie. Poskytuje tiež vyšší výkon ako vlani najvýkonnejšie grafické karty Nvidie.

Vlajkový produkt, ktorý sa v roku 2021 dostane do sériovej výroby, je 64-jadrový procesor s jednotlivými jadrami usporiadanými v mriežke 8×8, pričom každé jadro je prepojené so „susedom“ pomocou synchrónnych spojení. Každé jadro pracuje na frekvencii 4 GHz. Svoju jedinečnú univerzálnosť čip dokazuje aj prevádzkovaním starších binárnych kódov akými sú x86, ARM a RISC-V.

NEPREHLIADNI
Revolučný moment: Na Slovensku vyrastie najrýchlejší superpočítač s AI na svete

Vďaka svojim unikátnym vlastnostiam, vysokému výkonu a najmä výrazne nižšej spotrebe bude procesor Prodigy schopný ušetriť aj najväčším technologickým gigantom pri prevádzke dátových centier miliardy dolárov každý rok.

Čakajú ho ďalšie interné testy

Podľa najnovšej tlačovej správy je procesor Prodigy ešte vo fáze interného testovania, ktoré sa skladá z viacerých dôležitých krokov. Medzi nimi spoločnosť vykonáva nielen emulačné testy, ale aj elektrické testy, testy izolácie a kontinuity, testuje hardvérovú a softvérovú integráciu, bootovanie operačného systému, vykonáva aplikačné testy, integráciu s DDR-IO doskou a benchmarkové testy.

V článku boli použité materiály TASR.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú