Za posledné desiatky rokov sa počet ľudí na Zemi kontinuálne znásoboval, no nemusí tomu tak byť aj naďalej. Hoci dnes žije na našej planéte viac ako 7,6 miliardy ľudí, najbližšie storočia môžu priniesť prekvapivé zmeny, ktorým svetová populácia podľahne.

K stále zväčšujúcemu sa počtu ľudí na Zemi významným spôsobom pomohol najmä technologický rozvoj a napredovanie v rôznych oblastiach. Vývoj zapríčinil, že sa počet ľudí za posledné storočia výrazne zvýšil a v najbližších desaťročiach tomu zrejme nebude inak. Mnohé štúdie prinášajú prognózy o raste svetovej populácie, ktorá by sa mohla do roku 2100 dokonca vyšplhať až na 11 miliárd ľudí.

Kniha s odvážnymi tvrdeniami

Nová kniha s názvom Prázdna planéta od novinára a politológa Darrella Brickera odhaľuje možný scenár, ktorý čaká na ľudstvo v budúcnosti. Človek sa dokáže dnes vďaka informáciám rozhodovať inak ako v minulosti, kedy sa mu denne nedostávalo také ohromné množstvo nových správ. Práve informácie však majú o niekoľko storočí zapríčiniť pokles svetovej populácie, ktorá bude klesať. Podľa scenára tejto knihy sa populácia na Zemi ustáli približne za 30 rokov a potom sa množstvo ľudí začne znižovať. Za všetkým majú byť informácie, ktoré zmenia pohľad ľudí na reprodukciu a budúcnosť života.

Nenechaj si ujsť
Spoluzakladateľ Redditu spochybnil víziu Elona Muska. Umelá inteligencia v budúcnosti nezotročí ľudstvo

Vďaka nim už dnes zanikajú staré zvyky a dnešný človek teraz mení svoje mienky o rodine. Kniha pritom obsahuje výsledky prieskumu z 26 krajín sveta, kde väčšina žien nechce mať viac ako 2 deti. Najvýraznejšie zmeny boli zaznamenané v rozvojových krajinách. Odvážne tvrdenia o budúcnosti ľudstva sa nakoniec nemusia vôbec naplniť, no s prihliadnutím na dnešné „trendy“ vo vzťahoch a rodine sa istým spôsobom nemýlia. Kvôli správam z oblasti ekonomiky, či urbanizácie ľudia menia zvyčajné rozhodnutia a prispôsobujú ich aktuálnemu vývoju situácie vo svete.

Mnohí tak dnes uprednostnia kariéru pred rodinou, sú oddaní svojej práci a iní zasa odmietajú rodinu z rôznych iných dôvodov. Budúcnosť reprodukcie ľudí je stále neistá, no populácia po celom svete aktuálne rastie. Stačí sa však pozrieť na správy z Japonska, ktoré už teraz trápia problémy s reprodukciou obyvateľov, čo ovplyvňuje aj demografickú situáciu krajiny. Populácia starne a detí je čoraz menej. Práve tu sa odráža vplyv informácií na rozhodovanie ľudí a budúcnosť môže priniesť ešte znepokojivejšie odhalenia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom