Umelá inteligencia nám už dlhšiu dobu robí spoločnosť. Uplatnenie nenašla len v mobilnom priemysle, ale aj v medicíne, vede či astronómii. Mnoho odborníkov však vyjadrilo nad budúcnosťou AI obavy, že by sa mohla karta obrátiť a jedného dňa budeme jej otrokom.

Medzi nimi bol aj Elon Musk, ktorý v jednom z interview vyjadril znepokojenie ohľadom umelej inteligencie, ktorú aj on sám využíva v automobiloch Tesla. Podľa neho nie sme na ňu veľmi pripravený a AI bude oveľa inteligentnejšia a múdrejšia než ľudia, ktorí budú jej „otrokmi.“ Na túto tému sa vyjadril aj Alexis Ohanian, ktorý je spoluzakladateľom Redditu. Na obavy Elona Muska povedal len toľko, že ide o skvelý scenár do seriálu Black Mirror a rozhodne si nemyslí, že by sa po uliciach prechádzal T-800 (robot z filmu Terminátor) a zotročoval ľudí.

Dobrý sluha, zlý pán

Aj keď určité riziko z nezvládnutia celej situácie tu je a táto technológia má vplyv na veľmi veľa vecí, rozhodne sa budúcnosti netreba obávať a AI berie ako významnú pomoc pre ľudí. Zamerať by sme sa mali viac na výhody jej používania a to hlavne v automobiloch, kde dokáže autonómne riadiť vozidlo a pomocou rôznych senzorov znížiť riziko nehody a tým pádom tak zachraňovať ľudské životy.

Veľký zmysel má aj pri rozpoznávaní vecí. Spomenutá pritom bola kontroverzná technológia z Číny, ktorá slúži na rozpoznávanie tváre ľudí. Na jednej strane im umožňuje nakupovať bez toho, aby museli čakať v rade na pokladňu (automatická platba pri opustení obchodu), no na druhej strane existuje databáza občanov a na základe ich chovania im je udeľované sociálne skóre, ktoré im pridáva alebo uberá rôzne výhody.

Prečítaj si tiež
Umelá inteligencia dosiahla ďalší vývojový stupeň. Pomocou nej dokáže Nvidia vytvoriť realistické profilové fotky neexistujúcich ľudí

Ak si však odmyslíme tú druhú časť, vízia takejto doslovnej samoobsluhy je veľmi zaujímavá. Dnes už aj tak existujú rôzne databázy a veľké spoločnosti (hlavne banky vďaka platbám kartou) nás už dokonale poznajú a vedia o každom našom pohybe. Kamery s rozpoznávaním tváre sú pritom aj na letiskách či väčších vlakových staniciach a tak ich ďalšie využitie napríklad v spomínaných obchodoch by nebolo veľkým narušením súkromia a osobne by som podobnú technológiu rád privítal aj u nás.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP