Americká automobilka Hennessey oficiálne predstavila model Venom F5. Ako informuje portál MotorAuthority, ide o najvýkonnejší sériovo vyrábaný hyperšport, ktorý môže brázdiť verejné cesty.

Prototyp sa konečne dočkal finálnej verzie. Venom F5 je produktom Hennessey Special Vehicles, pričom vyrobených bude iba 24 kusov nádherného, no v prvom rade extrémne výkonného hyperšportu.

Pod jeho kapotou sídli 6,6-litrový osemvalec s dvomi turbodúchadlami, ktorý dokáže vyprodukovať neuveriteľných 1354 kW (1815 konských síl). Motor poskytuje rovnako dychberúci krútiaci moment 1617 Nm, vďaka čomu dokáže auto zrýchliť z 0 na 100 km/h len za 2,6 sekundy, zatiaľ čo na 200 km/h sa dostane už za 4,7 sekundy.

Na dosiahnutie takýchto hodnôt je potrebná aj kvalitná prevodovka, kedy vo Venom F5 nájdeme 7-stupňový poloautomat s pádlami pod volantom. Ako píše MotorTrend, maximálna rýchlosť by mala byť cez 500 km/h.

Motor a hlavne celé vozidlo dostane príležitosť naplno ukázať svoj potenciál už vo februári na 5 km dlhej vzletovej dráhe NASA, kde sa pokúsi prekonať rýchlostný rekord, ktorý aktuálne drží SSC Tuatara s hodnotou 533 km/h.

Pri Hennessey Venom F5 je veľmi zaujímavé, že ohromný výkon z motora umiestneného v strede vozidla sa prenáša výhradne na zadnú nápravu. Ako uvádza výrobca na oficiálnej stránke, motor váži iba 280 kg a monokok 85 kg, vďaka čomu je váha celého auta len 1360 kg. Nízka hmotnosť vozidla sa ale nepriaznivo prejavuje na pohodlí interiéru, kedy však absencia komfortu býva v takýchto autách bežnou záležitosťou.

Okrem volantu, virtuálneho kokpitu, centrálneho displeja a pár tlačidiel v interiéri nič iné nie je. Ako sme spomínali vyššie, vyrobených bude iba 24 kusov, z čoho 12 bude určených pre americký trh a ďalších 12 pre zvyšok sveta.

Auto sa tak dostane iba k zopár vyvoleným a aj napriek vysokej cenovke, ktorá je aktuálne nastavená na 2,1 milióna dolárov (približne 1,7 milióna eur), pôjde rozhodne o veľmi žiadaný kúsok medzi zberateľmi luxusných áut.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP