Mnohí finanční odborníci už dlhé mesiace varujú pred nevyspytateľnosťou nového druhu platidla, pred kryptomenami. Ohromný prepad cien mnohých virtuálnych mien v predošlých dňoch mal byť dôkazom nestability a rizika, ktoré tieto platidlá predstavujú. Najväčšiu ranu utrpel BitConnect, ktorý bol jedným veľkým podvodom a kvôli 90 % strate hodnoty sa na trh už nevráti.

Šialenstvo, eufória a radosť z výnosov ovplyvnili nákupy kryptomien počas rapídneho rastu ich hodnoty. Investori neváhali kvôli vidine rýchleho bohatstva brať pôžičky, predávať domy, ale aj iným spôsobom získavať peniaze, za ktoré neskôr nakúpili virtuálne meny. Posledná rana však zasiahla mnohé, aj tie najznámejšie kryptomeny, ktoré výrazne stratili na hodnote. Táto „nečakaná“ situácia ale so sebou priniesla aj jednu obeť, BitConnect, ktorá sa po rýchlom prepade ceny o 90 % už nikdy nespamätá. Návrat tejto kryptomeny na trh je nepravdepodobný. Investori tak za krátku chvíľu prišli o milióny dolárov, ktoré do nej v dobrej viere investovali.

Bitconnect postavený na Ponziho schéme

Už dlhšiu dobu však bol BitConnect považovaný za veľký podvod, ktorý mal fungovať na princípe Ponziho schémy. V nej sú výnosy investorom vyplácané z vkladov neskorších investorov, a financie teda nie sú získavané z finančných operácií. V podstate ide o princíp pyramídovej hry. Problém tohto systému nastáva pri nedostatku ďalších investorov, kedy potom skorší investori nedostanú svoj zisk. V tomto smere sa o BitConnecte vyjadrili aj tvorcovia kryptomien Litecoin a Ethereum.

Táto kryptomena lákala investorov na rýchle a vysoké zárobky, ktorých výška sa odvíjala od doby investície. Skôr než však niekto do tohto začarovaného kruhu vstúpil, musel svoje doláre vymeniť za BitCoin a ten následne za BitConnect. Reverzným spôsobom boli vyplácané zisky investorov, ktorí ich zamieňali najprv za BitCoin a neskôr za reálne doláre. Týmto spôsobom si kryptomena vylepšila „imidž“ a cenu, ktorá už po pár mesiacoch stúpla z 1 dolára až na 430 dolárov.

Koncu sa nevyhol

Podľa televízie CNN ukončil BitConnect svoju činnosť kvôli 3 hlavným dôvodom. Prvým z nich malo byť preskúmanie kryptomeny americkými regulačnými úradmi, hackerský útok, ale najmä aj zlá povesť, ktorou si kryptomena nezískala ďalších investorov. Tí tak prišli o všetky svoje investície, ktoré boli pohltené podvodným systémom. Na to, že niečo v tomto prípade nie je v poriadku mohli mnohí prísť už pri pohľade na tabuľku výnosov. Tá sľubuje napríklad pri vklade viac ako 10 010 dolárov na 120 dní zisk 0,25 % denne.

Nenechaj si ujsť
Čierny deň pre všetky kryptomeny sveta. Extrémne strácajú na hodnote

Spočiatku tento systém nalákal mnohých používateľov, pre ktorých mal zisky vyhodnocovať robot, no ako sa neskôr ukázalo, financie pochádzali z vkladov ďalších investorov. Tí tak doplatili na svoju dôverčivosť a stratili tisíce, desaťtisíce, alebo aj milióny dolárov, ktoré do BitConnectu vložili. Kryptomeny sa tak opäť ukázali ako rizikové investície, pri ktorých by sa mali mať na pozore aj tí skúsenejší investori.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP