Kryptomeny, ktoré sa do pozornosti ľudí dostali výrazne v priebehu minulého roka zažívali dlhodobo enormný rast. Situácia sa však v posledných dňoch a najmä hodinách radikálne mení a na trhoch začína byť poriadne horúco. Výrazný pokles zaznamenávajú všetky najväčšie kryptomeny sveta. 

Podľa údajov z CoinMarketCap, klesla len v priebehu 24 hodín hodnota Bitcoinu o približne 20 %. Súčasná cena za jednu mincu je už hlboko pod 10 000 dolárov. Situácia sa pritom mení doslova v priebehu minút a hodnota naďalej klesá. Ešte nedávno bolo všetko inak. V polovici decembra útočila najhodnotnejšia kryptomena sveta na hodnotu 20 000 USD.

Ešte horší pokles zažívajú ďalšie digitálne meny. Ethereum stratilo 25 %, Ripple vyše 30 % a podobné negatívne čísla dosahujú aj Bitcoin Cash, LiteCoin či Monero. Všetko sú to straty v priebehu 24 hodín, ide tak o enormne vysoké čísla. Katastrofálnym prípadom je mena Bitconnect, ktorá od včera stratila 97 % zo svojej hodnoty.

(Všetky hodnoty sú uvádzané k 17. januáru 2017)

Znamená súčasná situácia okolo digitálnych mien prasknutie bubliny, ktorú predpovedali mnohí odborníci ešte v časoch ich najväčšieho rastu? Na názor ohľadom momentálneho diania sme sa pýtali jedného z investorov do kryptomien.

Čomu pripisuješ prepad všetkých kryptomien?

Posledné mesiace sme zažili niečo, kvôli čomu sa všetci chytali za hlavu. Všetci to pripisovali k „tulip bubble“, ktorá bola v roku 1637 v Holandsku. Dokonca násobky „tulip bubble“ sme tu nevideli desiatky rokov. Do kryptomien začali investovať ľudia, ktorí nevedia, čo je krypto a chceli sa len zviesť na jej popularite.

Všetci racionálni múdri ľudia hovorili, že to je pyramída a hoax. Keď si odtiaľ začnú väčší investori vyťahovať peniaze, tak to celé spadne. Okrem toho začali štáty ochraňovať investície svojich vlastných obyvateľov, preto Čína, Južná Kórea začali deklarovať, že kompletne zatrhnú obchodovanie a fungovanie búrz na ich teritóriu, a to sú už prvé signály k tomu, že sú síce kryptomeny deregulovanou menou, ale pokiaľ štáty zasiahnu a ľudia nevidia istotu investovaných peňazí, môže to mať signifikantný dopad na celý biznis.

A môže byť, že Bitcoin ťahá všetky ostatné kryptomeny so sebou? 

Je to len môj odhad, no Bitcoin bola mediálna bublina, ktorou sa časom viezli ostatné kryptomeny a začali vznikať. Bitcoin začal byť veľmi neefektívna mena ako taká, kedy jedna platobná operácia na Bitcoine trvá nepredstaviteľný čas. Tým pádom prestáva byť zaujímavá, prestáva byť likvidná, keď jedna operácia zaberá toľko času. Ťažoba a veľkosť Bitcoinu umožnila rast alternatívnym menám, ktoré začali špekulovať a mali rôzne uplatnenia. 

Treba ľuďom povedať jednu vec. Blockchain je technológia, ktorá vznikla pred 20. rokmi. Začala sa uplatňovať až teraz. Je to technológia, ktorá zrevolucionizuje niekoľko odvetví v ekonomike. Blockchain je niečo, čo je zdravé. Je to fantastický nápad a na tom budeme najbližšie roky vidieť veľa zaujímavých projektov a niekoľko miliárdových firiem, ktoré vzniknú. 

Kryptomena je čistá špekulácia, no nepovedal by son, že je to nezmysel. Ale ten vznik rôznych kryptomien a extrémne rýchly rast valuácií, ktorý nebol v podstate ničím, v zásade dehonestovalo samotné kryptomeny. Najbližšie obdobie utrpí veľké rany. Aj keď si myslím, že Bitcoin sa niekde zastabilizuje okolo 10 000 dolárov, nemyslím si, že prekročí 20 000. Ostatné meny začnú mať väčší priestor, ale myslím, že vznikne top 10 – 20 mien. Všetko ostatné bude absolutne irelevantné, čiže špekulatívne. V zásade sa ľudia potrebujú popáliť, vidieť obrovské prepady, alebo by som povedal, že niekoľko smutných príbehov, ako ľudia prišli o svoje milióny alebo o státisíce, aby začali trošku racionálne investovať.

Tým pádom, že teraz klesla hodnota Bitcoinu a celkovo kryptomien, znamená to, že ľudia by mali nakúpiť kryptomeny, alebo čo by si im ako investor odporučil?

Jednoznačne áno. Možno to znie smiešne, ale kupuj vtedy, keď ostatní predávajú a keď to padá. A myslím si, že sa znova dostávame na zaujímavé hodnoty, kde pre špekulatívnych investorov, ktorí to budú chcieť držať dva, tri, štyri týždne tak si myslím, že teraz budú vedieť zarobiť zase pekné peniaze.

Ale pozor, znova sa dostávame do tej istej špirály, kedy o pár mesiacov, keď veľmi veľa ľudí zase nabehne na ten vlak a médiá začnú písať, že to všetko rastie a ľudia, ktorí v živote nepočuli, čo je burza, sa rýchlo budú snažiť zo svojich podušiek vytiahnuť pár stovák eur a investovať. Tí, ktorí najviac utrpia, sú tí menej vzdelaní investori. Tí vzdelaní investori robia väčšinou intradenné obchody, kde proste kúpi za tri, predá za 3,35. Potom si nastavuje Stop Loss-y. V zásade si optimalizujú svoje straty.

A myslíš, že toto klesanie by mohlo pokračovať aj v najbližších dňoch a týždňoch, resp. či sa to niekde v najbližších hodinách možno dňoch zastaví? 

Jednoznačne áno. Kryptomena je čistý rollercoaster. Ak si predstavíme húsenkovú dráhu, tak kryptomeny sú všeobecne extrémne volatilná mena. Takže určite tam neočakávam, že štáty budú svoje rezervy presúvať. Lebo jeden deň má štát polovicu svojich rezerv, aké by mala pred dvomi dňami. Takže toto určite nie, ale tí drobní investori tam stále budú pchať peniaze, lebo predsa len ľudí baví hazard a špekulácia. Skôr si myslím, že jednotlivé meny sa budú ťahať hore a niektoré budú tak v triezvej miere fungovať.

Ja som mal osobne nainvestovaných pár tisíc eur. Pred tromi týždňami bola hodnota toho, čo som mal zarobené, len vyslovene špekulatívne vsadenie 30 000 eur – čistý zisk. Dnes je to v zásade 1/3, resp. polovica, takže ľudia by mali investovať peniaze častejšie, pre ktoré sú ochotné prísť, nie peniaze, ktoré ich budú bolieť a ich deti nebudú mať čo ráno jesť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP