Automobilka Suzuki zatiaľ príliš nehovorila o svojich plánoch elektrifikácie. Portál InsideEVs teraz priniesol nové správy z radov automobilky. Do konca dekády prinesie Suzuki niekoľko čisto elektrických modelov, medzi ktorými sa bude nachádzať aj „Géčko pre chudobných“, model Suzuki Jimny.

Tou najlepšou správou pre európskych zákazníkov je, že elektrický Jimny príde aj na náš trh. Automobilka plánuje do roku 2030 predstaviť v Európe až 5 čisto elektrických modelov. O jeden model viac uvedie výrobca na japonskom a indickom trhu.

Ako uvádza automobilka v tlačovej správe, do konca dekády chce na starom kontinente predávať 80 % elektromobilov, pričom v Indii a v Japonsku je to iba 20 %, respektíve 15 %.

Suzuki

Elektrickú ofenzívu automobilka započne na domácom trhu už tento rok, Európa a India sa prvého modelu dočkajú o rok neskôr, teda v 2024. Zatiaľ nie je jasné, ktorý model uvidíme ako prvý, no pravdepodobne to nebude elektrický Jimny ale menšie SUV, ktoré by mohlo vychádzať z konceptu Suzuki eVX.

Nová platforma s parametrami strednej triedy

Elektrický koncept Suzuki eVX bol predstavený iba pár dní dozadu na Auto Expo 2023, ktorý sa konal v Indii. Technické detaily o vozidle nie sú zatiaľ dostupné, no aj vzhľadom na rozmery môžeme povedať, že pôjde o crossover strednej veľkosti.

Veľkostne sa koncept približuje modelu Suzuki S-Cross. S dĺžkou 4,3 metra je o niečo kratší ako Suzuki Grand Vitara. Batéria má kapacitu 60 kWh, čo zabezpečí dojazd 550 km podľa indického cyklu MIDC. Podľa európskej metodiky WLTP to bude pravdepodobne menej.

Koncept odkazuje aj na úspešný príbeh automobilky v kategórii terénnych vozidiel a preto aj pri elektromobiloch bude štandardom pohon všetkých štyroch kolies.

Suzuki

Jedno je však isté. Jimny by sa po elektrifikácii mal dostať aj na európske trhy. Ak bude stáť na rovnakej platforme ako koncept eVX, dojazd bude pravdepodobne ešte nižší kvôli hranatej karosérii. Automobilka ale nepochybne zabezpečí, aby malo „Géčko pre chudobných“ skvelé jazdné vlastnosti v teréne aj v elektrickom prevedení.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP