Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Podľa informácií nemeckého denníka Die Welt chystá šéf Kremľa na Západ novú surovinovú pascu. Zdá sa totiž, že Rusko môže ovládnuť najväčšie ložiská lítia na svete, ktoré sa nachádzajú v Bolívii. Na tému upozornil portál TVNoviny.

Boj o lítium

Ako iste vieš, lítium je v dnešnej dobe kľúčový komponent pre produkciu elektromobilov. Hoci Bolívia disponuje najväčšími ložiskami lítia na svete a v zásobe ho má 21 miliónov ton, pričom sa neustále snaží zvyšovať ťažbu, zisky z predaja sú pre ňu mizivé, píše TN Nova na svojom webe. A to i napriek tomu, že ceny lítia neustále stúpajú. Pre lepšiu predstavu, v porovnaní s rokom 2012 vystrelili ceny nahor až 19-násobne.

Toyota

I keď Bolívia disponuje najväčšími ložiskami lítia, pri ich ťažbe čelí krajina mnohým prekážkam, vrátane právnych obmedzení, ktoré k ložiskám aktuálne nepustia súkromné spoločnosti.

Bolívia sa preto snaží nájsť obchodného partnera pre ťažbu tejto suroviny, pričom jedným z favoritov je ruská spoločnosť Uranium One patriaca pod Rosatom (ruská štátna spoločnosť pre atómovú energiu), informuje spravodajská agentúra Reuters.

Bude to však ťažké

Konkurenciu Rusom robí americký startup Lilac Solutions podporovaný automobilkou BMW, ale tiež Breakthrough Energy Ventures patriaca Billovi Gatesovi, čínsky výrobca batérií CATL, ktorý nedávno predstavil novú generáciu batérií pre EV, alebo Fusion Enertech, TBEA a CITIC.

BMW Group

Za zmienku stojí fakt, že žiadna z týchto firiem nemá reálne skúsenosti s komerčnou ťažbou lítia, ale i to, že tohto konkurzu sa zúčastnila aj EnergyX Elona Muska, ktorú tamojšia vláda už stihla vyradiť z hry. Rovnako bola vyradená aj argentínska spoločnosť Tecpetrol. Dôvody nie sú známe.

Nie je tajomstvom, že Vladimir Putin sa snaží s Bolíviou nadviazať priateľské vzťahy. Ak by sa teda ruskej firmy podarilo zakázku vyhrať, Európa by dostala poriadnu facku. Rusko by totiž týmto spôsobom dokázalo kontrolovať obrovské ložiská lítia a vzhľadom na dôležitosť tejto suroviny by sa dostalo do veľmi výhodnej pozície, z ktorej by dokázalo ovplyvňovať celý trh.

Inak povedané, Európa by bola na Rusku v tejto oblasti závislá podobne, ako je tomu dnes pri rope a plyne. Na druhej strane, ak Bolívia vyberie práve ruskú spoločnosť, na medzinárodnej scéne sa stane vyvrheľom a poruší dohodnuté sankcie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú