Vedci objavili doteraz chýbajúce fotónové spojenie, ktoré posúva technológie oveľa bližšie ku kvantovému internetu, informuje ScienceAlert. Dôležitý objav prichádza len pár dní po tom, čo odborníci oznámili vytvorenie vôbec prvého kvantového obvodu a aj v tomto prípade si vystačili s bežne dostupným materiálom.

O veľký krok bližšie ku kvantovému internetu nás totiž pred niekoľkými dňami posunulo aj kvantové previazanie dvoch atómov na rekordnú vzdialenosť až 33 kilometrov. Pri takomto previazaní sú dve častice vzájomne prepojené a zdieľajú svoje fyzické stavy nezávisle od toho, ako ďaleko sa od seba nachádzajú.

Starý dobrý kremík

Len nedávno svet uzrel prvý kvantový obvod na kremíkovom čipe, teda na materiáli, ktorí využíva aj klasická výpočtová technika modernej doby. Nielen že dokážu kremíkové čipy „skladovať“ kvantové bity, teda qubity, ale vedci tentoraz dokázali aj ďalšiu ich kľúčovú vlastnosť, píše EurekAlert.

Kremíkové qubity dokázali postupom času stabilizovať a zužitkovať ich funkciu, avšak naďalej ostávala otvorená otázka ich spájania vo väčších množstvách. Kvantoví fyzici však tentoraz zistili, že chyby v kremíku, známe ako T-centrá, dokážu fungovať ako fotónové spojenia medzi qubitmi.

National Institute of Standards and Technology

„Emitor ako T-centrum, kombinujúci vysoko výkonné spiny qubitov a tvorbu optických fotónov, je ideálny pre vytvorenie škálovateľných a distribuovaných kvantových počítačov,“ vysvetľuje kvantová fyzička Stephanie Simmonsová a dodáva, že okrem spracúvania dát zvládajú aj komunikáciu, takže nie je nutné vyvinúť dve rozličné technológie.

Nehacknuteľný internet

Výhodou potenciálneho kvantového internetu je predovšetkým jeho bezprecedentná bezpečnosť, ktorá je prakticky nezraniteľná voči kybernetickým útokom. Bližšie k takejto technológii nás nedávno posunula kvantová teleportácia, v ktorej robia fyzici neustále pokroky a čoskoro môže nájsť aj reálne uplatnenie vo výpočtovej technike, akú ešte svet nevidel.

Sú pomerne jednoduché

Výhodou je, že T-centrá emitujú svetlo v rovnakých vlnových dĺžkach, ktoré používajú dnešné komunikačné siete. Zásadne tak môžu zjednodušiť implementáciu kvantového internetu a podľa Simmonsovej je tak možné skonštruovať kvantové procesory, ktoré medzi sebou prirodzene komunikujú.

AI Google

Podľa tímu zodpovedného za túto štúdiu, ktorej výsledky sú zverejnené v žurnále Nature, potrebuje technológia ešte množstvo práce. Pre jej plnohodnotné využitie musia byť qubity nielen oveľa spoľahlivejšie, ale tiež presnejšie. Tím ale napriek tomu podotýka, že pri použití kremíkových kvantových čipov je možné implementovať kvantové technológie bez toho, aby ľudstvo potrebovalo vykonať drastické zmeny v infraštruktúre.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú