Že na Slovensku máme šikovných ľudí niet pochýb. Veľkosť krajiny v tomto prípade nehrá žiadnu rolu a nielen vďaka športovcom, ale aj programátorom či technikom nás poznajú všade vo svete. 

Často sa o Slovensku hovorí, že je automobilovou krajinou. Avšak z toho opačného dôvodu, a to že tu máme niekoľko výrobných podnikov veľkých automobiliek. Túžba priniesť niečo vlastné však láka mnohých, pričom niektorým sa to podarilo priviesť do úspešného konca. V oblasti áut stojí za zmienku lietajúce vozidlo AeroMobil, pretekársky Brutal, či najnovší prírastok v podobe vozidla Super Quad, ktoré bolo predstavené na autosalóne v Ženeve.

Ani auto, ani štvorkolka

Za týmto výtvorom stojí Viktor Engler, ktorý už ako malý chlapec sníval o tom, že si niekedy postaví vlastné vozidlo. Malo to byť niečo jedinečné a originálne, čo sa mu pri pohľade na ENGLER F.F. podarilo, aj keď otázkou ostáva reálna využiteľnosť. Nespadá ani do žiadnej známej kategórie, preto tvorcovia vytvorili vlastnú kategóriu Super Quad. A pri pohľade na parametre zrejme na chvíľu stratíš reč. Kompromisy sa totiž v tomto prípade rozhodne nerobili. Základom je motor V10, s objemom až 5,2 litra, ktorý vyvíja výkon až 800 koní, čo je presne pomer 1:1 k hmotnosti auta.

Nejde však o žiadnu skladačku. Prototyp má karosériu, riadenie a brzdy vlastnej výroby, pričom sa nešetrili karbónom a inými ľahkými materiálmi, aby sa docielila čo najnižšia hmotnosť. Ruka v ruke s výkonom vo finále stojí za zrýchlením z 0-100 za bláznivých 2,5 sekundy a maximálna rýchlosť je 350 km/h. Zaujímavý je aj emblém, ktorý je kombináciou písmena „S“ a hlavy koňa, čo je odkazom na známeho pretekárskeho koňa Big Red.

A čo ďalej?

Rozhodne chválime zanietenie a aj samotný výsledok, otázne však je, aké má využitie takéto vozidlo. Na bežné komunikácie je vzhľadom k výkonu a absencii bezpečnostných pásov či kabíny veľmi nebezpečné nie len pre vodiča, ale pre ostatných účastníkov cestnej premávky.

Nie je to ani štvorkolka, nakoľko vozidlo chýba obratnosť a priechodnosť terénom. Zatiaľ však ide len o prototyp. Je preto možné, že bude slúžiť len majiteľovi, ktorý si týmto splnil svoj detský sen a bude na vývoji ďalej pokračovať. Rozhodne však ide o zaujímavý kúsok, ktorý sa odlišuje od súčasných stereotypoch a na autosalóne určite zaujal každého návštevníka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom