Spojené štáty americké sú brané ako Mekka pre programátorov, predovšetkým Silicon Valley, odkiaľ vzišlo viacero skvelých nápadov a sídli tu mnoho popredných spoločnosti. Dalo by sa preto čakať, že americkí programátori patria k tým najlepším na svete. V skutočnosti aj patria, no nie sú ani zďaleka tí najlepší.

USA sa dokonca neumiestnilo ani v prvej desiatke krajín, odkiaľ pochádzajú tí najlepší programátori na svete. A ktorá krajina sa teda umiestnila na prvej priečke? Možno ostaneš prekvapený, no nie to žiadny veľký štát. Je ňou krajina, ktorá je označovaná aj ako srdce Európy a hádaš správne – je to SLOVENSKO.

Európski programátori patria medzi elitu

Výsledky pochádzajú z testu SkillValue, ktorý odzrkadľuje IT schopnosti jednotlivých ľudí. Spraviť si ho môžeš aj ty, stačí sa zaregistrovať a následne si zvoliť oblasť, v ktorej chceš byť otestovaný. Výsledky tohto testu jasne ukázali, že Slováci sú špičkoví programátori, ktorým zaslúžene patrí prvá priečka spomedzi všetkých krajín. Podobne sú pritom aj naši susedia z Česka, Poľska či Maďarska, ktorí sa umiestnili hneď za našou krajinou. Dokonca prvých pätnásť priečok jasne obsadzujú európske krajiny.

Takéto zistenie je veľmi potešujúce a je len dôkazom, že veľkosť krajiny nerozhoduje. Je to tiež vizitkou pre školy, ktoré takýchto IT odborníkov produkuje. Bohužiaľ je ich veľmi málo a len na našom trhu portál Profesia.sk registruje vyše 1800 ponúk v IT oblasti, pričom 811 miest je v pozícii programátora. Ak teda stále váhaš nad svojou budúcnosťou, technika môže byť tým správnym smerom a môžeš si byť istý, že o prácu nebudeš mať núdzu.

Zobraziť celú galériu (3)
Profesia/screenshot

Prečítaj si tiež
Slovenská komunita Wazerov: Sme nadšenci a robíme to bez nároku na honorár

Okrem istého miesta je zaručený aj nadštandardný plat, dokonca aj na Slovensku. Peniaze by však nemali byť hlavným motivátorom pri výbere školy a musíš mať pre dané odvetvie vzťah a chuť sa vzdelávať. Inak sa budeš len trápiť a zaberať miesto niekomu inému.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom