Sulíkov sen žije ďalej, na cesty prídu tisíce vodíkových áut. Bude nás to stáť poriadnu sumu peňazí
Do roku 2030 by sa mala ročná výroba vodíka z nízkouhlíkových technológií na Slovensku zvýšiť na 45 000 ton. Z toho 20 000 ton sa má vyrobiť v elektrolyzéroch napájaných elektrinou z obnoviteľných alebo jadrových zdrojov a 20 000 má pochádzať z odpadu a biomasy. Náklady na realizáciu týchto cieľov by mali dosiahnuť 955 miliónov eur.
Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní
Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom okneVyplýva to z Akčného plánu opatrení pre úspešnú realizáciu Národnej vodíkovej stratégie, ktorý ministerstvo hospodárstva (MH) po niekoľkomesačných odkladoch predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.
„Vytvorenie vodíkového ekosystému zásadným spôsobom prispeje k naplneniu klimatických cieľov a k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality SR do roku 2050,“ pripomenulo ministerstvo hospodárstva v predkladacej správe k materiálu. Akčný plán predpokladá, že 30 000 ton zeleného a modrého vodíka (vyrobeného z obnoviteľných zdrojov a z jadrovej energie) má spotrebovať priemysel, 5 000 ton bude určených na energetiku a 10 000 ton pre sektor dopravy.
Pribudnú vodíkové autá
Do roku 2030 by malo na Slovensku jazdiť 4 000 osobných automobilov na vodík, 260 autobusov, 600 ľahkých úžitkových vozidiel, rovnaký počet ťažkých úžitkových vozidiel, komunálnych vozidiel a pracovných strojov a tiež 12 vlakových súprav s vodíkovým pohonom.
Zvyšovať sa postupne bude aj počet čerpacích staníc na vodík. Zo súčasných dvoch by ich malo do roku 2025 pribudnúť ďalších šesť a do roku 2030 by malo byť k dispozícii 25 takýchto zariadení, z toho minimálne dve na podchladený kvapalný vodík.
Rezort hospodárstva vyčíslil aj náklady spojené s rozvojom vodíkových technológií. „Návrh je členený podľa rokov od 2023 do 2030, keď sa končí čerpanie finančných prostriedkov z aktuálneho programového obdobia Európskej únie. V rámci plnenia opatrení sa vykoná každý rok aktualizácia akčného plánu,“ uviedlo MH.
Výber finančných nástrojov a spôsobu podpory financovania realizácie jednotlivých opatrení akčného plánu má byť uskutočnený v rámci budúcich dotačných výziev a finančných nástrojov pre rozvoj vodíkového ekosystému v SR z prostriedkov Európskej únie.
Investuje sa aj do infraštruktúry
Najväčší balík financií, a to 385 miliónov eur, si podľa akčného plánu vyžiada podpora využívania vodíka. Realizovať sa majú pilotné projekty spotreby vodíka v oblastiach priemyslu, dopravy a energetiky. Nahradiť sa má časť existujúcej priemyselnej spotreby sivého vodíka vyrobeného zo zemného plynu zeleným alebo modrým vodíkom.

Ďalšou úlohou je zriadiť pilotné flotily elektromobilov s palivovými článkami a k nim príslušnú infraštruktúru verejných vodíkových čerpacích staníc, ale aj prispôsobenie časti plynovej distribučnej infraštruktúry pre zásobovania koncových odberateľov plynom s prímesou vodíka do päť percent objemu.
Ďalších 340 miliónov eur bude podľa materiálu potrebných na podporu výroby vodíka, 140 miliónov eur na úlohy výskumu a vývoja a 70 miliónov eur na náklady súvisiace s prepravou, distribúciou a skladovaním vodíka.
Národnú vodíkovú stratégiu schválila vláda vlani v lete a prvý návrh akčného plánu predstavil rezort v apríli tohto roku. Do MPK sa však dostal až tesne pred zmenou vedenia MH po demisii ministra Richarda Sulíka (SaS).
Vodíkové autobusy čoskoro pribudnú aj v Bratislave
Dopravný podnik Bratislava zverejnil na svojom facebookovom profile nové informácie ohľadom flotily vodíkových autobusov, ktoré už čoskoro vyrazia na cesty nášho hlavného mesta. O nových, vodíkových autobusoch sme informovali nedávno v samostatnom článku.
Štvorica nových vodíkových autobusov začne premávať už budúcu jeseň. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR teraz schválilo projekt nákupu nízkoemisných autobusov pre hlavné mesto a podpísalo s DPB zmluvu o nenávratný finančný príspevok.
Vodíkové autobusy budú schopné na jedno natankovanie uraziť až 350 km, čo bohato stačí pri prevádzke v hlavnom meste. Nové autobusy sa tak stanú plnohodnotnou náhradou bežných dieselových autobusov.
Problém vodíku je nízka efektivita
Z ekologického hľadiska je najväčším problémom vodíku jeho efektivita. Funguje totiž ako energetické médium, do ktorého je energia vložená výrobou a následne je pri, nie veľmi efektívnom spotrebovaní, premenený na vodnú paru a elektrickú energiu pre vozidlo, o čom sme informovali v samostatnom článku.
Nepomáha ani fakt, že len štipka vodíka na celom svete je produkovaná pomocou obnoviteľných zdrojov, teda elektrolýzou za použitia zelenej energie. Transport a skladovanie vodíka je navyše oveľa problematickejšie, než je tomu pri klasických palivách ako je nafta či benzín.
Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní
Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom okneČítajte viac z kategórie: Elektromobilita
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Čína ostala šokovaná. Američania vyrobili batériu, ktorá má obrovskú životnosť a nepotrebuje grafit

Juhokórejská automobilka zvoláva vyše 21 000 vlajkových SUV. Príznaky si môže majiteľ všimnúť sám

Číňania ho kupujú za 7 900 €. Európania za populárny elektromobil zaplatia šokujúcu sumu

Nemci tlačia na EÚ, aby zakročila proti čínskym autám. Slovensko môže získať aj prerobiť

Volkswagen našiel páku na čínske autá. Elektrické SUV s dojazdom 660 km predáva za 18 600 eur
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Island pozná výsledok tesného referenda o EÚ: Rozhodovanie sprevádzali veľké emócie
PREMIUMSlováci robia v horúčavách zásadnú chybu: Urológ varuje pred čírym močom a búra mýtus o elektrolytoch

Nepálske záplavy si vyžiadali už 730 obetí: Nebezpečný jav hrozí aj Európe, zasiahnuť môže 15 miliónov ľudí (MAPA)

Tajná misia šéfa CIA v Moskve vyvolala rozruch: Kremľu mal priniesť návrh, ktorý môže odštartovať novú kapitolu vojny

Európu čaká drahá zima, problém má aj Slovensko. Zásoby plynu sú najnižšie za 13 rokov
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Volkswagen našiel páku na čínske autá. Elektrické SUV s dojazdom 660 km predáva za 18 600 eur
- Juhokórejská automobilka zvoláva vyše 21 000 vlajkových SUV. Príznaky si môže majiteľ všimnúť sám
- Cenový zlom juhokórejskej automobilky. Nový elektromobil stojí rovnako ako hybrid
- Kým ostatní od toho cúvajú, Porsche ide opačne. Do áut vráti vodičmi milovanú vec
- Nemci tlačia na EÚ, aby zakročila proti čínskym autám. Slovensko môže získať aj prerobiť
-
- Volkswagen našiel páku na čínske autá. Elektrické SUV s dojazdom 660 km predáva za 18 600 eur
- Juhokórejská automobilka zvoláva vyše 21 000 vlajkových SUV. Príznaky si môže majiteľ všimnúť sám
- Cenový zlom juhokórejskej automobilky. Nový elektromobil stojí rovnako ako hybrid
- Kým ostatní od toho cúvajú, Porsche ide opačne. Do áut vráti vodičmi milovanú vec
- Nemci tlačia na EÚ, aby zakročila proti čínskym autám. Slovensko môže získať aj prerobiť
-
- Volkswagen našiel páku na čínske autá. Elektrické SUV s dojazdom 660 km predáva za 18 600 eur
- Číňania ukázali elektromobil, aký Európa zatiaľ nemá. Dá cez 1 000 km a stojí okolo 32-tisíc eur
- Číňania odpálili cenovú bombu. Nové elektrické SUV stojí len 13 200 € s dojazdom 600 km
- Cenový zlom juhokórejskej automobilky. Nový elektromobil stojí rovnako ako hybrid
- Majitelia elektromobilov dostali nový spôsob, ako na aute zarábať. Stačí urobiť jednoduchú vec
Európa čakala veľký solárny prepad. Zatmenie ukázalo, prečo veľké číslo pre Slovensko neplatilo
Výrobcom počítačov a mobilov končí obľúbený trik. EÚ prísne skoncuje s falošnou ekológiou
Má stáť zelená energia 120 eur za MWh? ÚRSO označil zelenú energiu za drahý omyl, pravda je iná
Európa chcela odstrihnúť Putina, deje sa však opak. Dovoz ruského LNG prudko vzrástol
USA chystajú vesmírny štít za 160 miliárd eur. Prvý ostrý zásah príde v roku 2029
Mochovce dosiahli kľúčový míľnik. Štvrtý blok už rozbehol jadrovú reakciu
Ojazdené autá na Slovensku citeľne zdraželi. Priemerná cena stúpla, mení sa aj ponuka
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Island pozná výsledok tesného referenda o EÚ: Rozhodovanie sprevádzali veľké emócie
PREMIUMSlováci robia v horúčavách zásadnú chybu: Urológ varuje pred čírym močom a búra mýtus o elektrolytoch

Nepálske záplavy si vyžiadali už 730 obetí: Nebezpečný jav hrozí aj Európe, zasiahnuť môže 15 miliónov ľudí (MAPA)

Tajná misia šéfa CIA v Moskve vyvolala rozruch: Kremľu mal priniesť návrh, ktorý môže odštartovať novú kapitolu vojny

