Ruského občana v piatok uznal americký súd za vinného z toho, že zamestnancovi spoločnosti Tesla ponúkol milión dolárov za nahratie škodlivého softvéru do počítačového systému továrne na výrobu elektrických batérií do elektromobilov v štáte Nevada. K činu podľa súdnych záznamov nikdy nedošlo. Informovala o tom agentúra AP.

Dvadsaťsedemročného Jegora Kriučkova zadržali vlani v auguste v Los Angeles. V čase zadržania smeroval na letisko, ktoré malo odletieť z krajiny. Ešte v septembri pred súdom vypovedal, že ruská vláda o jeho prípade vedela. Prokuratúra ani Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) netvrdili, že by mal väzby na Kremeľ.

Videl si už?
Čína opätuje útok USA. Armáda zásadne obmedzila používanie elektromobilov Tesly

Vo väzení dlhý čas nestrávi

Očakáva sa, že Kriučkov na základe dohody o vine a treste nestrávi vo väzení viac ako desať mesiacov. Vo väzbe ich už strávil sedem. Podľa FBI bol pokus o kybernetický útok zastavený skôr, ako došlo k akejkoľvek škode. Šéf Tesly Elon Musk to označil za snahu o získanie dôverných údajov spoločnosti.

Odborníci na kybernetickú bezpečnosť tento prípad označili za neobvyklý, pretože pri pokuse nainštalovať škodlivý softvér chceli využiť osobu zvnútra spoločnosti. Väčšina útokov prebieha prostredníctvom internetu, uviedol Brett Callow, analytik firmy Emsisoft, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou.

Kriuškov však už pri zadržaní prezradil, že že jeho tím získal od neznámej, vysokopostavenej spoločnosti 4 milióny dolárov. Je teda celkom isté, že išlo o pokus konkurenčnej firmy, ktorá chcela takýmto spôsobom vykonať špionáž priamo v sieti Tesly.

Prečítaj si tiež
Záloha, na ktorú sa dá spoľahnúť. Tesla Cybertruck bude môcť napájať malý dom aj obytný príves

Tesla však na poli bezpečnosti rieši aktuálne iný problém, s ktorým bojuje v Číne. Tam totiž môže mať v budúcnosti na čínskom území problémy s odbytom svojich elektromobilov. Krajina totiž koncom týždňa prijala rázne opatrenia z dôvodu obáv o ich bezpečnosti.

Tamojšiu vládu trápia napríklad kamery umiestnené na vozidlách amerického výrobcu, kvôli ktorým nemôžu na Tesle ľudia jazdiť vo vojenských komplexoch.

V článku boli použité materiály TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP