Aktualizované: Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) aktuálne neblokuje žiadne weby. Vyplýva to z informácií zverejnených na stránke úradu.

„Momentálne nie je v platnosti žiadne rozhodnutie o blokovaní v zmysle zákona o kybernetickej bezpečnosti,“ uvádza NBÚ.

Inštitút blokovania zaviedol parlament v rámci balíka opatrení súvisiacich so situáciou na Ukrajine. Právomoc umožňovala najprv blokovať weby do konca júna, neskôr parlament predĺžil možnosť blokovať škodlivý obsah do 30. septembra.

Do konca júna boli zablokované štyri weby. Ako už skôr vysvetlil úrad, novela umožňujúca úradu blokovať škodlivý obsah až do konca septembra nepredĺžila platnosť rozhodnutí, preto budú potrebné nové konania.

Možnosť zablokovať škodlivý obsah alebo aktivity v kybernetickom priestore v súvislosti s tzv. hybridnými hrozbami by mohla NBÚ ostať aj v budúcnosti. V máji prešla medzirezortným pripomienkovým konaním novela, ktorá by to umožnila. Po novom by však podľa predloženého návrhu potreboval súhlas súdu.

Pôvodný članok z 15. júna: Možnosť blokovania škodlivých webov sa predĺži do 30. septembra. Vyplýva to z novely zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Inštitút blokovania zatiaľ platí do konca júna. Využíva ho Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) na zamedzenie šírenia škodlivého obsahu na internete. Parlament ho zaviedol v rámci balíka opatrení súvisiacich so situáciou na Ukrajine. „V dôsledku pokračujúceho konfliktu je potrebné časové obdobie, počas ktorého je Národný bezpečnostný úrad oprávnený využívať svoju právomoc, predĺžiť,“ vysvetlili svoj návrh predkladatelia novely.

Kvôli Rusku a konšpiračným webom

Na Slovensku sa podľa nich rozmohlo šírenie dezinformácií a podvodných statusov, ktorých cieľom je zahmlievať a spochybňovať realitu, ovplyvňovať verejnú mienku a nahrávať ruskej propagande pri informovaní o vojne na Ukrajine. Za škodlivý obsah sa považuje programový prostriedok alebo údaj, ktorý zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident.

Zákon tiež hovorí, že škodlivou aktivitou sa rozumie akákoľvek činnosť, ktorá zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident, podvodnú činnosť, odcudzenie osobných údajov alebo citlivých údajov, závažné dezinformácie a iné formy hybridných hrozieb. Novela má byť účinná od 30. júna.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) po schválení zákona novinárom povedal, že ide o zásah do regulácie, ale treba si uvedomiť, že situácia v súvislosti s vojnou na Ukrajine je vyhrotená. Preto bolo potrebné predĺžiť obdobie, aby sa mohli v prípade potreby blokovať weby so škodlivým obsahom. Ide podľa neho o dočasné riešenie.

Chce, aby NBÚ pripravil návrh zákona, ktorý by túto problematiku riešil komplexne. Niektorí poslanci Sme rodina s tým mali problém, preto mali podľa Kollára pri hlasovaní mali voľnú ruku. Táto právna úprava podľa poslanca zo Za ľudí Juraja Šeligu súvisí s bezpečnosťou štátu: „Vojna na Ukrajine nie je len vojna, ktorá sa vedie zbraňami na bojovom poli, ale súvisí s tým aj masívna dezinformačná kampaň a rovnako operácie iných štátov, ktoré sa snažia destabilizovať zriadenie aj u nás,“ uviedol.

NBÚ podľa neho postupuje v zmysle daných oprávnení. Šeliga dodal, že NBÚ spolu s vicepremiérom pre legislatívu Štefanom Holým už pripravujú legislatívu v tejto oblasti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú