Súčasné vlajkové lode od výrobcov ponúkajú obrovský výpočtový výkon, ktorý bol len donedávna doménou niektorých počítačov. Nie je problém mať zariadenie, ktoré má osemjadrový procesor a 8 GB RAM. Čísla však nie sú všetko a rozhodujúcim faktorom hrá aj optimalizácia používateľského prostredia.

Rivalita medzi zástancami smartfónov s Androidom a iOS je neutíchajúca. Porovnávať tieto dve platformy nemusí byť vždy objektívne, nakoľko je medzi nimi viacero rozdielov. Tým hlavným je určite to, že zariadení s Androidom sú tisícky, zatiaľ čo tých s iOS je len niekoľko. Tento fakt zohráva významnú úlohu pri celkovej optimalizácii systému a nakoľko veľa výrobcov ponúka aj vlastnú nadstavu, je táto úloha práve na ich pleciach.

Ďalším rozdielom je aj odlišná hardvérová výbava. Zatiaľ čo vlajkové lode majú aj 8 GB RAM a osemjadrové procesory, tie s iOS si vystačia aj s menšou porciou operačnej pamäte a aj nižším počtom jadier.

OnePlus 6 vs. iPhone X

Na úvod trocha čísel. OnePlus 6 je vybavený Snapdragonom 845, ktorý ponúka 8 jadier s taktom až 2,8 GHz. V závislosti od konfigurácie môže mať zákazník 6 alebo 8 GB RAM. iPhone X je osadený procesorom Apple A11 Bionic so šiestimi jadrami a 3 GB operačnou pamäťou. Čísla tak hovoria jasne v prospech OnePlus 6, no je to tak? Pri porovnaní výkonnosti procesorov je totiž čip A11 Bionic v jednojadrovom teste 2x výkonnejší. Navrch má aj v prípade využitia všetkých jadier.

Pri spúšťaní klasických aplikácií, ktoré využívame každý deň však vedie s menším náskokom práve OnePlus 6. V prípade spúšťania hier to závisí od titulu, no vo väčšine prípadov vyhral iPhone X, pričom rozdiel bol aj niekoľko sekúnd. Pri porovnaní multitaskingu to je jednoznačne v prospech zabijaka vlajkových lodí, ktorý nemal problém ani s niekoľkými spustenými aplikáciami naraz. Hlavne v tomto prípade sa ukazuje, že väčšia operačná pamäť má svoj zmysel.

Nenechaj si ujsť!
OnePlus 6 v prvom rýchlostnom teste. iPhone X aj Samsung Galaxy S9 rozdrvil ako hračky

Tak či onak, oba smartfóny ponúkajú to najlepšie na trhu a pri prípadnej kúpe by si nespravil chybu so žiadnym z nich. Nakoniec aj tak rozhodnú preferencie samotného zákazníka, ktoré zariadenie sa mu páči viac. Výkon je len jednou z mnohých kritérií, ktoré pri výbere smartfónu rozhodujú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom