Šprinty áut boli kedysi doménou športiakov či nenápadne vyzerajúcich sedanov s objemnými motormi. V dobe elektromobilov už ale môže vyzerať zaujímavo aj šprint, v ktorom sa vedľa seba postavia tie najväčšie a najťažšie osobné autá na trhu. YouTube kanál The Fast Lane Truck zmeral sily štyroch elektrických pickupov, ktoré dokopy vážia cez 13 ton a ich spoločný výkon dosahuje takmer 2 500 koní.

Elektromobily sú rýchle, o tom niet pochýb. Maximálny krútiaci moment dostupný okamžite a v celom rozsahu otáčok je niečo, čomu sa spaľovací motor nemôže rovnať. Aj preto dokáže menej výkonný elektromobil v šprinte poraziť o niečo výkonnejší spaľovák.

Vyše štvortonový kolos sa nenechal zahanbiť

Najľahší elektromobil vo videu je Ford F150 Lightning s hmotnosťou 2 800 kg. Na opačnej strane stojí Hummer EV, ktorého hmotnosť prevyšuje 4 tony. Obrovský hmotnostný rozdiel si Hummer kompenzuje najvyšším výkonom spomedzi štvorice elektrických pickupov.

Výkon 830 koní je takmer dvojnásobok toho, čím disponuje Lightning od Fordu. Uprostred týchto dvoch modelov sa nachádza Rivian R1T. Auto s výkonom 764 koní a hmotnosťou 2 670 kg je najväčším adeptom na víťazstvo.

S časom 11,89 sekundy v šprinte na štvrť míle elektrický Rivian jednoznačne porazil konkurenciu, no hneď za ním sa umiestnil s časom 12,24 sekundy najťažší Hummer EV. Dvojica elektrických pickupov Ford F150 Lightning dosiahla čas 13,07 sekundy, respektíve 13,21 sekundy.

Len pre porovnanie, podobný čas ako najrýchlejší Rivian R1T dosiahli podľa testov Carwow napríklad športiaky ako Audi e-tron GT, BMW i4 M50 či spaľovací Chevrolet C8 Corvette so 6,2-litrovou benzínovou V8.
Praktické a rýchle zároveň

V minulosti boli pickupy synonymom praktickosti a hrubej sily. Obrovské nemotorné autá väčšinou neboli príliš rýchle a svižné, avšak existovali rôzne úpravy, kedy si majitelia prispôsobovali takéto vozidlá práve na preteky v šprinte.

Doba elektromobilov ale otvorila úplne nový svet, kedy môže byť veľký pickup silný aj rýchly zároveň a to dokonca bez akýchkoľvek dodatočných úprav.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP