Nosíme ich každý deň so sebou a neustále o nás zbierajú rôzne informácie. Smartfóny však dokážu zozbierané dáta odosielať materským spoločnostiam, ktoré majú prístup k rôznym dátam. Štúdia odhalila, že Googlu odosielajú Android smartfóny až 20-násobne viac dát ako získava Apple zo svojich iPhonov s iOS. O téme informoval portál ArsTechnica.

Segmentu smartfónov už dlhé roky dominujú dva najpopulárnejšie konkurenčné operačné systémy. Tým najpoužívanejším sa však stal Android od Googlu, ktorého trhový podiel činil podľa dát z januára tohto roka až 72 %, zatiaľ čo iOS si získal necelých 27,5 %.

Všetky smartfóny pritom odosielajú materským firmám, ktoré stoja za ich operačným systémom, telemetrické dáta. Tie začnú posielať už hneď po prvom zapnutí, odosielajú ich aj počas nečinnosti, pri vkladaní SIM karty alebo aj pri nastavovaní obrazovky. Medzi ďalšie odosielané dáta patria aj informácie o IMEI čísle zariadení, sériové čísla hardvéru, telefónne číslo a množstvo ďalších.

Android smartfóny majú odosielať 20-krát viac dát ako iPhony

Podľa výsledkov štúdie, ktorá porovnávala toto odosielanie dát z iPhonov Applu a smartfónov Google Pixel do Googlu, odosielajú zariadenia telemetrické dáta zhruba každých 4,5 minúty. Štúdia pri výskume využila iPhone 8 s iOS 13.61 a Google Pixel 2 so systémom Android 10. Ide teda o výsledky z relatívne nedávnych verzií operačných systémov.

Zobraziť celú galériu (1)
Na grafoch je zobrazený objem dát, ktoré majú Android a iOS smartfóny odosielať hneď po prvom zapnutí (vľavo) a objem dát, ktoré majú odosielať aj pri nečinnosti (vpravo). Zdroj: scss.tcd.ie

Používateľ pritom takémuto odosielaniu dát ani nedokáže zabrániť a všetko sa to deje aj bez jeho povolenia „na pozadí“. Tieto dáta však spoločnosti využívajú napríklad k vytváraniu a vývoju aktualizácií softvéru. Okrem telemetrických dát sú ale odosielané aj dáta aplikácií, do ktorých sa používateľ ešte ani nemusel prihlásiť.

NEPREHLIADNI
Google „kradne“ prevádzku webom. Až priveľa ľudí sa na koncové stránky nepreklikne

Google týmto spôsobom získava údaje z aplikácie YouTube, Chrome a ďalších vlastných titulov, zatiaľ čo Apple zbiera údaje od asistenta Siri, prehliadača Safari, vlastného iCloudu a podobne. Podľa Googlu je zbieranie dát základom u každého zariadenia s pripojením na internet, no spoločnosť sa voči výsledkom štúdie ohradila.

Výskumníci vo svojej práci totižto tvrdia, že práve operačný systém Android zbiera až 20-násobne viac dát ako konkurenčný iOS od Apple. Pre porovnanie má Android už po prvom zapnutí smartfónu odoslať Googlu údaje o veľkosti 1 MB, zatiaľ čo iOS odošle len 42 kB súbor.

Dáta, ktoré podľa štúdie odosielajú Android a iOS smartfóny:

  • IMEI: Android – áno/iOS – áno
  • Sériové číslo hardvéru: Android – áno/iOS – áno
  • Sériové číslom SIM karty: Android – áno/iOS – áno
  • Telefónne číslo: Android – áno/iOS – áno
  • Identifikátor smartfónu: Android – Android ID,RDID/Ad ID,Droidguardkey/iOS – UDID, Ad ID
  • Lokalizačné dáta: Android – nie/iOS – áno
  • Telemetrické dáta: Android – áno/iOS – áno
  • Cookies: Android – áno/iOS – áno
  • Lokálna IP adresa: Android – nie/iOS – áno
  • WiFi MAC adresa smartfónu: Android – áno/iOS – nie
  • Blízke WiFi MAC adresy: Android – nie/iOS – áno
Google tvrdí, že štúdia je chybná

Pri nečinnosti má potom Android odosielať takmer 1 MB dát každých 12 hodín a iOS za rovnaký čas len 52 kB dát. Len v USA má podľa štúdie Android zozbierať enormných 1,3 TB dát, pritom iOS za rovnaký čas stihne odoslať „len“ 5,8 GB. Rozdiel vo veľkosti odosielaných dát je teda obrovský. Google však tvrdí, že výskumníci využili pri svojej štúdii chybnú metódu merania.

Podľa nášho výskumu sú tieto zistenia významne nepresné a pred publikáciou štúdie sme vyjadrili naše obavy voči metodológii,“ vyjadril sa nemenovaný hovorca Googlu. Spoločnosť však ďalej popisuje, že zbieranie dát je dnes úplne bežnou záležitosťou aj v prípade takých automobilov, ktoré odosielajú telemetrické dáta automobilkám, a že podobným spôsobom fungujú aj dnešné smartfóny.

Zobraziť celú galériu (1)
Apple/Úprava redakcie

Hoci má dnes používateľ možnosť obmedziť odosielanie niektorých používateľských dát, odosielanie telemetrických dát ovplyvniť nedokáže. Apple v tomto smere však ľudí uisťuje, že jeho ochrana súkromia zabraňuje odosielaniu dát o polohe a o každom zdieľaní polohy používateľa informuje.

Napriek tomu však jeden z výskumníkov tvrdí, že množstvo zbieraných dát je znepokojujúce, nakoľko sa majú spájať aj priamo s menom používateľa, jeho emailovou adresou, platobnými informáciami a zrejme aj s ďalšími používanými zariadeniami. Šanca zabrániť takémuto zbieraniu dát je však minimálna alebo takmer nemožná.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP