Fotografovanie bežných objektov sa stalo záľubou mnohých šikovných fotografov, ktorí dokážu na snímkach zachytiť naozaj krásne scény. Mikroskopický svet je však pred našim zrakom dobre ukrytý a my tak bežne nedokážeme vidieť miniatúrne atómy. Anglický študent vysokej školy dokázal zachytiť svojim DSLR fotoaparátom atóm stroncia, ktorý tak teraz môžeme vidieť aj voľným okom.

David Nadlinger, doktorand na Oxfordskej univerzite, sa zúčastnil vedeckej fotografickej súťaže organizácie Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC), kde mohli prihlásení účastníci zasielať svoje fotografie orientované na vedecké témy.

Atóm stroncia zachytila obyčajná zrkadlovka

Spomedzi všetkých fotografií v kategórii „Vybavenie a zariadenia“ vyhral 1. miesto vďaka snímke pozitívne nabitého atómu stroncia s názvom „Jediný atóm v iónovej pasci“. Ten bol umiestnený v elektrickom poli medzi dvoma elektródami. Zachytiť atóm je však neľahkou úlohou aj pre tých najväčších profesionálov. David to ale dokázal len využitím modrého podsvietenia, ktoré malo pri dlhej expozícii zvýrazniť atóm stroncia, aby ho tak mohol odfotografovať aj jeho DSLR fotoaparát.

Zobraziť celú galériu (17)
David Nadlinger/EPSRC

Nenechaj si ujsť
Hasselblad má neuveriteľný fotoaparát. Zachytáva 400 MPx fotografie a stojí šialené peniaze

Na pohľad veľká medzera medzi týmto atómom stroncia a elektródami je široká len 2 mm z každej strany. To nám dáva predstavu o veľkosti atómu, ktorý by sme inak bežným okom vôbec nevideli. Nádherný záber tak právom vyhral 1. miesto v tejto súťaži, kde sa však zúčastnilo mnoho ďalších súťažiacich. Motiváciou pre Davida Nadlingera bola predstava prepojenia miniatúrneho kvantového sveta a mikroskopickej reality, ktorú vidíme voľným okom.

Zobraziť celú galériu (17)
Priblížený pohľad na jediný atóm stroncia, ktorý zachytil mladý študent. (David Nadlinger/EPSRC)

Jedno pekné nedeľné poobedie sa tak tento študent vybral do laboratória, kde pre svoj výskum kvantovej výpočtovej techniky pracuje s atómami, aby zachytil túto úchvatnú fotografiu. Ďalšie kategórie súťaže niesli názvy „Heuréka a objavovanie“, „Inovácie“, „Ľudia a zručnosti“ a „Podivné a nádherné“. Všetky snímky sú naozaj dokonalé a pozrieť si ich môžeš aj v priloženej galérii.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú