Aj keď sa prvé z nich objavili už v 50. rokoch minulého storočia, ich potenciál začali streamovacie platformy na čele s Netflixom naplno využívať až v uplynulých rokoch.

Špecifický seriálový formát je spravidla ohraničený jednou sériou a zaužívaným zvykom býva, že nemá viac ako 10 častí. Ide tak o ideálny kompromis medzi dlhými seriálmi a kratšou dĺžkou filmov.

Na čom si minisérie na Netflixe vychutnáš v skvelej kvalite?

Pozri si ich na 58-palcovom televízore s technológiou Ambilight, 4K rozlíšením, operačným systémom Android a podporou HDR10+.

PREČÍTAJ SI CELÝ –>ČLÁNOK<–

Minisérie totiž tvorcom umožňujú detailnejšie vyrozprávať príbeh bez toho, aby vyžadovali príliš veľa investovaného času zo strany diváka. Zaužívaným pravidlom rovnako býva, že na konci ťa nečaká žiadny obrovský cliffhanger, ktorý by lákal na ďalšie série, aj keď v tomto prípade to samozrejme neplatí vo všetkých prípadoch.

Z nepreberného množstva tejto produkcie sme vybrali tie najlepšie a najsledovanejšie, ktoré aktuálne môžeš nájsť na Netflixe.

Godless

Unikátny moderný western z pera Scotta Franka (Logan) je na rozbeh nášho výberu ako stvorený. Projekt pôvodne plánoval zrealizovať ako plnohodnotný film, ale dlhých 12 rokov počúval z každej strany rázne „nie“. Práve TV produkcia umožnila jeho nápadu ožiť v sedemdielnej sérii odohrávajúcej sa v mestečku La Belle v Novom Mexiku.

Miniséria sleduje príbehy viacerých hlavných postáv, ktorých životy sa do seba prepletú sledom tragických udalostí. Vo svojej podstate tak ide o osemhodinový film s nabitým hereckým obsadením na čele s Michelle Dockery, Jeffom Danielsom, Jackom O’Connellom a Scootom McNairym.

TMDB

Odraz vtedajšej spoločnosti je zachytený v ponurom a miestami brutálnom vyobrazení, to všetko v relatívne pomalom tempe s dôrazom na estetické spracovanie.

Nemusíš mať rád westernový žáner, aby si si tento seriál zamiloval pre jeho napínavý príbeh, komplexne vystavané postavy, brutálne vykreslenie vtedajšej spoločnosti, skvelý soundtrack a pútavý, pomaly plynúci dej.

Unorthodox

Inšpiratívny príbeh mladej židovky z Williamsburgu, od ktorej Boh očakával príliš mnoho. Miniséria od Netflixu na motívy knižného bestselleru od Deborah Feldman je rovnako prekvapivým, ako aj skvostným spracovaním náročnejšej témy, v ktorom maličká herečka Shira Haas podáva úžasný, priam až životný výkon.

TMDB

Dievča žije v ortodoxnom židovskom spoločenstve podľa starých pravidiel, ale srdce ju ťahá do sveta. Nemá pocit, že sa narodila v správnom čase ani na správnom mieste, a tak sa z bubliny vydáva do sveta hľadať samú seba aj svoju biologickú matku.

Prečítaj si aj
Ľudstvo čelí katastrofe a nemôže zaspať. Netflix mal v rukáve potenciálny sci-fi hit, totálne ho pokazil

Z New Yorku rovno do Berlína, z jednej ťažkej životnej situácie do druhej. Sledujeme tak pozoruhodný príbeh mladej ženy o vymanení sa zo zaužívaných dogiem. Nečakane skvelá záležitosť so silným príbehom.

The English Game

Športové príbehy outsiderov s rozprávkovým koncom sú nádherné v tom, že nemusíš byť fanúšikom športu, aby si ich ocenil. Presne o tom je miniséria The English Game od Netflixu zobrazujúca futbalové prvotiny v začiatkoch 19.  storočia.

TMDB

Šesť častí je venovaných zarasteným mužom so škótskym akcentom, ktorí sú v pozícii outsiderov, ale na ihrisku dokážu niečo, čo od nich nikto nečakal. Najlepšie na tom všetkom je, že príbeh je spracovaný podľa skutočných udalostí, takže sa aj niečo nové dozvieš/naučíš, navyše mimoriadne pútavou formou.

Green Frontier

Najdobrodružnejšia miniséria z nášho výberu je zasadená do amazonskej džungle, kde si užiješ divoké spojenie mágie, domorodcov, tajomného kultu, nacistov a dokonca aj démonov. Uznávaný kolumbijský režisér Ciro Guerra (Sťahovaví vtáci) rozohral na Netflixe mysterióznu partiu v hlbokom juhoamerickom pralese v španielskom znení.

TMDB

Tento dramatický krimi triler sleduje detektívku Helenu vyšetrujúcu sériu vrážd, ktoré ale zďaleka nebudú tým najdesivejším, s čím sa pri svojom povolaní stretne. O produkciu série sa postarali producenti úspešného Narcos a aj keď ide o menej známy kúsok, kvalitatívne patrí k tomu najlepšiemu, čo v rámci minisérií uvidíš. Tešiť sa môžeš na hutnú, temnú atmosféru a surové spracovanie.

Maniac

Príbeh o dvoch cudzincoch, ktorí nadviažu spojenie počas lekárskej štúdie. V hlavných úlohách sa predstavia Emma Stone a Jonah Hill aby príjemnou a originálnou formou zasadenou do futuristického prostredia ukázali, že život je jednoducho náročný.

Farmaceutická spoločnosť  sa cez sebapoznanie a pomocou piluliek snaží ľudí urobiť šťastnejšími. Iba tak môže jedinec naplno využiť svoj potenciál a zbaviť sa pocitov, ktoré mu nedovoľujú naplno žiť svoj život.

TMDB

Maniac pojednáva o ľudskej osamelosti ako o jednom z fundamentálnych problémov bytia a pod pokrývkou skrýva jednoduché riešenie: Všetko je jednoduchšie s priateľmi. Ak máš chuť na originálny koncept o duševných chorobách s dvojicou sympatických hercov okorenený o nadľahčenú a vtipnú atmosféru, neváhaj a staň sa jedným z Maniakov.

The Spy

Sacha Baron Cohen je majster prestrojení a zafixovaného ho pravdepodobne máš ako Borata, Bruna alebo Ali G-ho. V šesťdielnej minisérii The Spy opäť stvárnil postavu v utajení, tentokrát ale v dráme z prostredia izraelskej tajnej služby Mosadu.

Čítal si už? 
Toto vyzerá extrémne sľubne. Apple pripravuje 200 miliónový sci-fi projekt, v ktorom čelí Zem invázii mimozemšťanov

TMDB

Netflix natočil nervy drásajúci seriál o postave Eliho Cohena, pravdepodobne jedného z najúspešnejších dvojitých agentov 20. storočia. Z pôvodne chudobného úradníka sa výcvikom stane tajný agent, ktorý v 60. rokoch zbiera informácie o vojenských plánoch Sýrie, pričom sa vydáva za sýrskeho patriota a prepravného magnáta.

Priprav sa na emocionálnu jazdu utrápenej mysle agenta, ktorý je vo vnútri rozpoltený medzi povinnosťou brániť záujmy svojej krajiny a vernosťou svojej rodine. Napínavý dramatický triler ti nedá vydýchnuť aj pre metodické herectvo obidvoch Cohenovcov, ktoré tu naberá nový rozmer.

The Serpent

Krimi triler podľa skutočných udalostí si získal od svojho uvedenia na BBC fanúšikov po celom svete a po premiére na Netflixe sa dlho držal aj v Top 10 rebríčku. Správne namiešané ingrediencie zobrazenia skutočných udalostí podchytených skvelou réžiou a hercami ponúkajú divákom napínavý príbeh o francúzskom sériovom vrahovi a zlodejovi Charlesovi Sobhrajovi.

TMDB

8-dielna miniséria sa odohráva na neslávne známej „hippie trail“ v juhovýchodnej Ázii v 70. rokoch. Sobhraj sa vydával za priekupníka s drahokamami, ale jeho hlavným cieľom boli práve turisti, ktorých so svojimi pomocníkmi (vrátane jeho priateľky Marie-Andrée Leclerc) nielenže okrádal, ale častokrát aj zabíjal.

K spravodlivosti sa ho snažili doviesť holandský diplomat Herman Knippenberg s manželkou. O napätie je postarané okrem málo známeho prípadu aj vďaka umne využívaným časovým skokom.

Collateral

Kriminálkam sa v tomto formáte jednoducho darí. Collateral zo spolupráce BBC/Netflix nie je výnimkou a v prvej zo štyroch častí sa ocitneš hneď v centre diania. Žiadny pomalý rozbeh, ale záhadná vražda kuriéra s pizzou v Londýne. Dve rany do hlavy, precízne vykonaný akt a žiadne význačnejšie stopy k páchateľovi.

TMDB

Ak máš rád spletité príbehy, ktoré do seba postupne zapadnú ako puzzle, je Collateral pre teba ako stvorený. V časovom okne necelých štyroch hodín sa rozoberú viaceré problémy súčasného sveta.

Režisérka C.J. Clarkson vsadila na sugestívny prístup, kedy si musíš sám spájať súvislosti, ale zároveň aj veľmi rýchlo predstaví páchateľa. Nič však nie je vyriešené a práve vtedy sa začína svižne rozpletať pavučina záhad. V hlavnej úlohe sa predstaví Carey Mulligan (Drive).

The Sinner

The Sinner je v našom výbere pomerne špecifický, pretože má aktuálne 3 plnohodnotné série. Všetky z nich spája jediná postava Harryho Ambrosa (Bill Pullman) – staršieho neodbytného detektíva, ktorý začína tam, kde ostatné policajné zložky prípady uzatvárajú.

TMDB

Prvá séria vznikla na motívy knihy nemeckej spisovateľky Petry Hammesfahrovej a sleduje príbeh mladej, 27-ročnej ženy Cory Tannetiovej (Jessica Biel), ktorá jedného dňa spácha brutálnu vraždu, ale vôbec netuší, prečo k tomu došlo.

Aj zvyšné série ponúkajú výborné a tajomné nové prípady, každá o niečom inom. Je teda úplne jedno, ktorú z nich začneš pozerať ako prvú, aj keď chronologickým sledovaním nič nepokazíš. Názvy jednotlivých sérií nesú vždy meno postavy, ktorú bude detektív Ambrose vyšetrovať.

The Queen´s Gambit

Čo by to bol za výber minisérií, keby v ňom nefiguroval kráľ minulého roka so skvelou herečkou Anyou Taylor-Joy? Opäť v ňom má prsty Scott Frank a nie je náhoda, že práve on zrežíroval dva také úspešné projekty, akými sú práve Godless a The Queen’s Gambit. Zaujímavosťou je, že obidve krátke série mali byť pôvodne filmami.

Ide o adaptáciu knihy s rovnomenným názvom z pera Waltera Tevisa a zobrazuje príbeh postavy Beth Harmon. Ako malá sa dostala do detského domova, kde sa so šachom aj zoznámila a ten ju postupne úplne pohltil.

Zadefinoval jej život a svoje nadanie najskôr prejavila na lokálnej úrovni, aby sa neskôr dostala do celoštátnych správ a dokonca aj do sveta. Kombinácia náročného detstva a postupne získaného uznania medzi šachistami si vybrali svoju daň v podobe rôznych závislostí.

TMDB

Miniséria mala dokonca tak veľký celosvetový vplyv, že okamžite po jej premiére vzrástol záujem o online šach až päťnásobne a eBay dokonca začal predávať o 215 % viac šachových setov.

Ak ťa aj náhodou šach nezaujíma, nádhernou kamerou a prepracovaným strihom budeš doslova unesený, rovnako ako aj funkčným príbehovým spracovaním a hereckými výkonmi všetkých zúčastnených. Jednoducho dobová dráma so všetkým, čo k tomu patrí.

A čerešnička na záver: Na filmovej podobe Dámskeho gambitu pracoval Heath Ledger ešte v roku 2008 – v snímke si mal zahrať aj ju sám zrežírovať. Ledger bol taktiež nadaným šachistom a bol blízko k tomu, aby sa z neho stal Grandmaster, alebo teda šachová smotánka.

BONUS: Dead Set

Ešte pred revolučnou sériou Black Mirror sa jej tvorca Charlie Brooker scenáristicky vybláznil v dnes už kultovej zombie klasike Dead Set. Ide o mix hororu, satiry a brutality v krátkej 5-dielnej minisérii odohrávajúcej sa počas reality show Big Brother. Súťažiaci sú tu zavretí v dome úplne odrezaní od zvyšku sveta, ale postupne aj im začne dochádzať, že niečo tam vonku nie je v poriadku.

TMDB

Až jedného dňa dôjde ku konfrontácii, do domu vniknú zombíci a začína sa brutálne zábavná jazda o prežitie. V dnešnej dobe izolácie kvôli pandémii má tento koncept úplne iný rozmer a aj keď ide o staršiu záležitosť z roku 2008, právom sa radí k tomu najlepšiemu a najoriginálnejšiemu v rámci minisérií.

Jedinou nevýhodou je, že Dead Set nie je k dispozícii pre slovenských divákov Netflixu, ale rozhodne stojí za to si ho nejakým spôsobom nájsť a pozrieť. S dĺžkou len niečo cez dve hodinky tak ide o vynikajúcu jednohubku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom