Netflix do ponuky na konci januára uviedol novú, v poradí už štvrtú sériu akčno-špionážneho seriálu Fauda. Seriál do knižnice prišiel bez väčšej grácie či mediálnej pozornosti, tak, ako je to pri menej známych tituloch služby zvykom. Bolo by však chybou nevenovať novinke pozornosť. Fauda je totiž majstrovským dielom v špionážnom žánri, ktorý vierohodne zobrazuje komplikovaný konflikt na izraelsko-palestínskej hranici.

Už pred januárovou premiérou mala Fauda, čo v arabčine znamená chaos, za sebou tri úspešné sezóny. Na známom portáli Rotten Tomatoes si všetky z nich držia 100 % skóre, čo znamená, že seriál bez jedinej výnimky odporúča každý z kritikov, ktorí Faudu videli. Platí to aj o nedávno pridanej čerstvej sezóne, na ktorú fanúšikovia museli čakať viac než tri roky.

Opäť prvotriedny zážitok

Natáčanie doplácalo predovšetkým na pandemické obmedzenia, no čakať sa oplatilo. Tvorcovia v nových epizódach sľubovali doposiaľ najambicióznejšie dobrodružstvo a svojmu slovu dostáli. Nielen po akčnej a vizuálnej stránke, ale tiež pri atraktivite príbehu, ktorý ani teraz nedá vydýchnuť až do záverečných titulkov.

Príbeh sa v štvrtej sérii presúva z izraelsko-palestínskych hraníc do ďalších lokalít. Veľká časť nových epizód sa po novom odohráva v Bruseli, kam sa členovia špeciálnej izraelskej jednotky vyberú za záchranou svojho uneseného kamaráta v rukách Hizballáhu. V centre príbehu opäť stojí nekompromisný Raz, veliteľ protiteroristickej skupiny, ktorá však nie je vykreslená v nijak heroickom svetle.

Tvorcovia Avi Issacharoff a Lior Raz nerobia z hlavných postáv hrdinov, ale rovnako tak z ich nepriateľov nerobia len bezduchých teroristov, ktorých treba zlikvidovať. Fauda vyniká vierohodným podaním príbehu očami oboch strán a jasne ukazuje, že každá akcia vyvoláva reakciu. Seriál udalosti zbytočne nedramatizuje a ukazuje život na izraelsko-palestínskej hranici bez prikrášlení.

Vychádzajú z vlastných skúseností

Autori svojemu príbehu dokonale rozumejú – Avi Issacharoff bol novinárom, ktorý sa roky venoval komplikovaným vzťahom medzi Izraelom a arabskými štátmi. Lior Raz, ktorý v seriáli hrá aj titulnú postavu, bol zasa členom izraelskej armády a na vlastnej koži pocítil nevraživosť medzi Palestínou a Izraelom, keď pri jednom z teroristických útokov dobodali jeho 18-ročnú priateľku.

Izraelský herec sa z udalosti dlho nevedel spamätať, nakoniec sa mu terapiou stalo práve nakrúcanie Fauda, do ktorého obaja autori zakomponovali viacero vlastných skúseností. Veľkou devízou seriálu je aj jeho nevyspytateľnosť. Tvorcovia sa neboja spečatiť osud niektorých z hlavných postáv, a ak aj vyložene nepadnú v boji, následné udalosti ukážu, že by to pre ne možno bolo lepšie.

Strhujúci a nepredvídateľný dej, ktorý Faudu preslávil, opäť obohacuje aj prvotriedne natočená akcia. Nie je megalomanská, ale podobne ako celý seriál, autentická a uveriteľná. Nadšení z nových epizód nie sme iba my, ale tiež diváci po celom svete, ktorí z nej robia jeden z najlepšie hodnotených seriálov posledných rokov.

Aj vďaka tomu má špionážny seriál z Izraela všetky predpoklady pokračovať aj naďalej. Či sa dočkáme novej série, zatiaľ nevedno. Hoci tvorcovia vedia, kam by príbeh posunuli ďalej, Netflix si však s potvrdením novej série dá načas, predovšetkým pri súčasnej politike šetrenia. Autori pre Express ale naznačili, že najvážnejším kandidátom na pokračovanie je aktuálne celovečerný film, o ktorom sa veľmi vážne diskutuje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP