Strata či odcudzenie smartfónu je veľmi nepríjemná vec, nakoľko v mnohých prípadoch obsahujú tieto zariadenia množstvo dôležitých a citlivých údajov, ktoré nepatria do cudzích rúk.

Ak takýto prípad nastane, nemusíš hneď zúfať. Dnešné smartfóny sú dostatočne múdre na to, aby sme ich pomocou rôznych nástrojov vedeli lokalizovať, a to aj pomocou nástrojov, ktoré sú dostupné úplne pre každého.

Prevencia je dôležitá

V prvom rade je dôležité nastaviť si základnú vrstvu ochrany. Možností je pritom neúrekom, od klasického hesla, cez PIN, vzor, odtlačok prsta či sken tváre. Všetky tieto metódy patria medzi veľmi spoľahlivé a v prípade ich odstránenia sa musí častokrát resetovať celé zariadenie cez Recovery Mode, čím sa však páchateľ už nedostane k interným informáciám v zariadení.

Využiť možno aj rôzne poistenia, ktoré dnes ponúkajú v takmer každej predajni a v prípade krádeže je zákazníkovi vrátená adekvátna čiastka. Ani to však nedokáže vrátiť smartfón späť. Čo v takomto prípade?

Nájdi zariadenie vďaka účtu Google

Výhodou tohto zabezpečenia je to, že je neustále aktívne. Nakoľko na používanie Android smartfónu je vytvorenie Gmailového účtu nevyhnutné, tak má túto funkciu dostupnú každý používateľ. Pristúpiť k nej môžeš pomocou internetového prehliadača, prípadne pomocou iného smartfónu a pokiaľ je telefón pripojený k internetu, tak jeho šanca na nájdenie je veľmi vysoká.

strata smartfónu s Androidom

V opačnom prípade sa zobrazí posledná známa poloha. V rámci možností môže používateľ prehrať zvuk na zariadení pre lepšiu identifikáciu, zablokovať zariadenie a taktiež ho vymazať. No ako bolo spomenuté, na vykonanie týchto úkonov je nevyhnutný aktívny prístup k internetu.

Ešte premakanejšie riešenie od Samsungu

V prípade ak vlastníš niektorí model smartfónu od spoločnosti Samsung, tak sú tvoje možnosti v prípade strateného alebo odcudzeného smartfónu oveľa širšie. Stačí mať vytvorený Samsung účet a nastaviť službu Find My Mobile. Nakoľko neexistuje žiadna špeciálna aplikácie, sledovanie prebieha pomocou internetovej stránky, kde sa stačí prihlásiť pod Samsung účtom a z ponuky zariadení vybrať práve to, ktoré chceš nájsť.

Stanovenie polohy je veľmi presné a ak sa nachádza v nejakom objekte, je možné prepnúť mapu a zistiť tak aj presné popisné číslo budovy. Taktiež je k dispozícií oveľa väčšia paleta možností. Okrem prezvonenia zariadenia ho možno uzamknúť, na čo upozorní aj správa na obrazovke, zablokujú sa platobné služby a zariadenie sa zablokuje tak, že ho nebude možné ani vypnúť. Nakoľko má dnes väčšina zariadení vstavané batérie, tak sa možnosť vypnutia smartfónu ešte viac sťažuje.

Následne si môžeš zálohovať všetky údaje zo zariadenia, získať posledné správy a volania, nastaviť trackovanie polohy, čím každých 15 minút zariadenie zaznamená svoju polohu. Taktiež dokážeš zistiť aj to, či používateľ vymenil tvoju SIM kartu za inú. Veľkým plusom je aj predĺženie životnosti batérie, kedy sa vypne takmer všetko. Poslednou možnosťou je vymazanie zariadenia, čím však stratíš prístup k ostatným funkciám.

Možností na nájdenie zariadenia je tak skutočne neúrekom, no vyžadujú si pripojenie k internetu. V ostatnom prípade odporúčame navštíviť najbližšie policajné oddelenie či operátora, kde môžeš stratu a krádež nahlásiť. Z bezpečnostného hľadiska by si mal kontaktovať políciu aj v tom prípade, ak sa ti podarí smartfón vystopovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom