Polícia Slovenskej republiky na svojom oficiálnom facebookovom účte Hoaxy a podvody – Polícia SR upozorňuje na podvodnú súťaž, na ktorú sa nechalo nachytať už takmer 2000 ľudí. Ľudia status zdieľajú v domnení, že tým splnia podmienky „súťaže“.

Podvod sa niekedy odhaľuje naozaj veľmi ťažko. Jednoduchšie to je v prípade, keď stránka s názvom „Zdravotnictvo“ zdieľa súťaž o kuchynskú linku. Skutočne zaujímavá kombinácia, ktorá vo väčšine ihneď vyvolá pocit podvodu, no aj tak sa počas 2 dní nechalo nachytať takmer 2 tisíc ľudí, pričom ich počet stále stúpa.

Polícia už nie raz upozorňovala na stránku Zdravotnictvo a jej podvodné súťaže. Podľa polície v takýchto prípadoch hrozí, že administrátor stránky osloví niekoľkých „výhercov“, ktorí jeho status komentovali a bude sa snažiť od nich vylákať citlivé údaje (číslo kreditnej karty) alebo SMS kód, ktorý im príde na mobilný telefón. Takýmto spôsobom prídeš o peniaze.

POZOR NA TÚTO PODVODNÚ SÚŤAŽ: NACHYTAŤ SA DALI ZNOVU STOVKY SLOVÁKOVZnovu vás upozorňujeme na stránku s názvom "…

Gepostet von Hoaxy a podvody – Polícia SR am Montag, 1. Juni 2020

Stránka je podozrivá taktiež z dôvodu, že ani jej predchádzajúce statusy nemajú nič spoločné so zdravotníctvom ako napovedá jej názov, ale sú skôr politického a aktivistického charakteru. Na stránke sa taktiež nenachádzajú žiadne relevantné pravidlá súťaže, kontaktné informácie, sídlo firmy a ani oficiálna webová stránka.

Prečítaj si tiež
Prečo veríme viac hoaxom, keď sme ohrození a bezmocní? Veda pozná odpoveď

Napriek tomu, že stránka bola založená v marci, jej obsah nezodpovedá názvu a zdieľa rôzne články z konšpiračných webov, pričom má už viac ako 20 000 sledovateľov. Časť z nich dokonca podvodný obsah rozširuje ďalej medzi priateľov, teda aj nefanúšikov stránky a vystavuje tak ich tak značnému riziku.

Polícia SR upozorňuje, aby sme sa nedali nachytať, súťaž a stránku nahlásili a zdieľali status polície, kde je všetko vysvetlené.

Ako sa brániť?

Ešte predtým, ako sa do podobnej súťaže zapojíš, venuj pár minút kontrole. Pozri si napríklad komentáre, kontaktné údaje, pravidlá, názov spoločnosti, sídlo spoločnosti a ďalšie znaky, ktoré naznačia, či ide o transparentnú súťaž, alebo len o podvod. Práve tieto údaje podobné stránky nemajú, a preto je viac než pravdepodobné, že sa budú snažiť získať tvoje osobné údaje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom