V Hollywoode sa po niekoľkotýždňových neúspešných rokovaniach dnes začína hromadný štrajk scenáristov. Pre fanúšikov filmu a televíznej zábavy ide o veľmi zlé správy, štrajk sa totiž môže podpísať na kvalite prichádzajúcich noviniek aj na veľkých odkladoch. Naposledy bojkot scenáristov trval 100 dní a pre filmový priemysel znamenal miliardové škody.

Hollywood na kolenách

Ani po šiestich týždňoch rokovaní sa organizácia Writers Guild of America (WGA), ktorá pod sebou zhromažďuje približne 12-tisíc amerických scenáristov, teda drvivú väčšinu všetkých scenáristov Hollywoodu, nedokázala dohodnúť na podmienkach nových zmlúv so zástupcami filmových štúdií.

Hoci sme rokovali s úmyslom dosiahnuť spravodlivú dohodu – a hoci sa nám pod hrozbou štrajku podarilo dosiahnuť čiastočné úspechy, reakcie štúdií na naše návrhy boli, vzhľadom na existenčnú krízu, ktorej spisovatelia čelia, celkom nedostatočné,“ píše vo vyjadrení WGA. Organizácia preto vyhlásila štrajk a všetci členovia, ktorých zastupuje, od dnes zostávajú doma.

Znamená to, že veľká časť rozpracovaných filmov a seriálov, bude pozastavená na neurčito, keďže bez scenára ich príprava môže pokračovať len v obmedzenej miere. Efekt štrajku diváci pri niektorých programoch pocítia ihneď, pri ďalších sa negatívne prejaví až o niekoľko mesiacov či dokonca rokov, informuje USA Today.

Disney

Kvôli štrajku sú napríklad už teraz pozastavené talk show Jimmy Kimmel Live, The Late Show with Stephen Colbert alebo The Tonight Show, ktoré sú populárne predovšetkým v radoch amerických divákov. Ak by ale štrajk trval dlhodobo, pocítia ho diváci po celom svete.

Naposledy to bola katastrofa

Naposledy WGA podobný štrajk vyhlásila 5. novembra 2007 a trval 100 dní. Viac než trojmesačný bojkot scenáristov vtedy pre filmový priemysel v USA znamenal obrovské straty. Viacero seriálov ako napríklad The Office alebo Zúfalé manželky bolo nútených skrátiť svoje série. Celkovo bolo nakoniec skrátených alebo úplne zrušených približne 60 seriálov.

Viaceré veľkofilmy boli kvôli prerušeniu nakrúcania nútené posúvať svoje premiéry, scenáre iných snímok boli napísané v rýchlosti, aby sa stihli dokončiť ešte pred začatím štrajku, čo sa negatívne prejavilo na ich výslednej kvalite.

Stačí sa pozrieť na mizerné príbehy filmov ako Terminator: Salvation, Hancock, Transformers: Pomsta porazených či Deň, keď sa zastavila Zem, pri ktorých museli filmové štúdiá prepisovať scenáre alebo uponáhľali celú produkciu.

Viaceré z rozpracovaných filmov a seriálov už po ukončení štrajku nepokračovali a filmové štúdiá dali prednosť iným projektom. Zamrznuté nakrúcanie tiež stálo prácu tisícov členov filmárskych tímov. Celkovo sa produkcia filmových a televíznych noviniek v Hollywoode počas štrajku zmenšila takmer o polovicu, ochromila turizmus v Los Angeles a podľa odhadov spôsobila škody približne 2,5 miliardy dolárov, informuje NBC News.

Kvôli nedostatku obsahu vtedy televízne spoločnosti začali vysielať viac zahraničného obsahu. Štrajk sa vtedy rovnako podpísal pod raketový nárast produkcie reality šou.

Hlavnou príčinou sú streamovacie služby

Kým v roku 2007 bola veľká časť štrajku spôsobená snahou o zlepšenie podmienok príjmu z digitálneho obsahu a z reklamy, tentokrát zaň v značnej miere môžu streamovacie služby. Podmienky pre scenáristov v prípade streamovacích služieb sú totiž zastaralé a vychádzajú \ modelov, ktoré boli nastavené v časoch, kedy bol streamovací segment iba v plienkach.

FREEPIK / UNSPLASH (koláž redakcia)

Odvtedy streamovacie služby zaznamenali raketový posun vpred, čo sa však neprejavuje na odmenách pre scenáristov. Ďalším problémom pri obsahu streamovacích služieb je jeho netransparentnosť. Veľkí hráči si čísla sledovanosti nechávajú pre seba, čo výrazne sťažuje pozície scenáristov pri vyjednávaní odmien.

Vox informuje, že organizácia Alliance of Motion Picture and Television Producers (AMPTP), ktorá zastupuje filmové štúdiá, síce pri vyjednávaní urobila veľké ústupky, dosiahla však hranicu, za ktorú je ochotná ísť. Filmové štúdiá argumentujú zhoršujúcou sa situáciou v segmente streamovacích služieb, ktorý je v poslednom roku na výraznom útlme a podčiarkuje mnohomiliardové straty, ktorým viacerí prevádzkovatelia streamovacích služieb.

Dohoda medzi dvoma stranami je aktuálne v nedohľadne. Aktuálnou krízou zostanú v tejto chvíli zasiahnutí predovšetkým americkí diváci v podobe zrušených talk-show, no ak bude štrajk trvať dlhodobo, o pár mesiacov sa jeho efekt podpíše aj na novom obsahu streamovacích služieb. Pri veľkofilmoch to bude ešte neskôr a štrajk by mohol negatívne ovplyvniť snímky s plánovaným štartom počas budúceho roka.

Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú