Liečenie tržných rán a iných zranení doteraz lekári ošetrujú zväčša stehmi, ktoré rany zatvoria, aby sa mohli zahojiť. Vedci z Izraelského technologického inštitútu však majú novinku, ktorá prinesie množstvo výhod, informuje The Times of Israel. S novou pištoľou budú môcť lekári nanášať na rany medicínske lepidlo, ktoré nahrádza stehy a je vhodné pre vonkajšie, ale aj vnútorné poranenia. 

Tento nový pokrok v medicíne môže pomôcť mnohým pacientom po celom svete pri efektívnejšom hojení rán, ktoré budú spájané medicínskym lepidlom. To sa už využíva vo viacerých lekárskych odboroch, vrátane dermatológie, chirurgie a ďalších oblastí. Lepidlo totiž dokáže vytvoriť tesnejší spoj ako stehy, ktorými sa rany zašívajú. Nie všetky rany je však vhodné zašiť stehmi a práve pri vážnych zraneniach ich nahrádza medicínske lepidlo „2 v 1“.

Medicínske lepidlo pre bezbolestné hojenie rán

Stehy sú pri šití pre pacientov bolestivé a navyše zanechávajú po sebe jazvy aj po zahojení rany. Nové lepidlo však prináša lepšie výsledky vo všetkých smeroch a ak sa rana zahojí, samo degraduje. Mnoho lepidiel aj v medicíne doteraz nebolo vhodných pre univerzálne využitie kvôli svojmu toxickému zloženiu, či obmedzeniu na vonkajšie použitie. Výskumníci zo spoločnosti Technion však dokázali vyvinúť netoxické a silné tkanivové lepidlo, ktoré je flexibilné aj po zaschnutí, informuje Technion.

Nenechaj si ujsť
Špeciálne lepidlo na rany môže priniesť revolúciu. Zahojí ich behom 20 sekúnd

Výskum bol publikovaný aj v časopise Advanced Functional Materials. Roztápanie lepidla a jeho nanášanie na rany pritom prebieha pomocou tavnej pištole, no nejde o žiadnu obyčajnú pištoľ z kufra domáceho kutila. Hoci sa môžu princípom fungovania jedna druhej podobať, táto pre medicínske účely taví netoxické lepidlo teplotou mierne vyššou ako je teplota ľudského tela, aby nedošlo k popáleniu. Pri miernom tlaku sa lepidlo vo forme polyméru taví a po nanesení rýchlo schne. Už po pár týždňoch, kedy sa rana hojí, sa dokáže samo rozložiť.

Na trh môže prísť už o pár rokov

Toto lepidlo je podľa tvrdení výskumníkov až 4-krát silnejšie ako doterajšie medicínske lepidlá využívané na rôzne účely. Vedci tak vďaka tejto novinke veria, že v budúcnosti bude pre lekárov dostupných ešte viac podobných zariadení, ktoré obmedzia zašívanie stehmi a bezpečným spôsobom urýchlia hojenie rán. Spoločnosť si túto techniku nechala patentovať a vďaka schváleniu Správou potravín a liečiv (FDA) sa môže dokonca dostať do komerčného využitia už do 2 alebo 3 rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom