Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Čínski vedci vyvinuli netoxické „biologické lepidlo“, ktoré dokáže človeku zachrániť život a do 20 sekúnd uzavrieť silne krvácajúce tepny a rany.

Jedného dňa by mohli mať záchranári k dispozícii veľmi silného pomocníka. Môže sa ním stať novo-vyvinuté „biologické lepidlo“, ktoré dokáže zastaviť nekontrolovateľné krvácanie. Pokiaľ je tento netoxický hydrogél nanesený na ranu a vystavený UV svetlu, dokáže zaceliť ranu už do 20 sekúnd. Na nový výskum uverejnený v žurnále Nature Communications upozornil portál Science Alert.

Nový pomocník pri záchrane životov

Lepidlo dokáže dokonca zaceliť aj klzké povrchy, ktorými krvácajúce rany sú. Výnimkou nie sú ani pulzujúce rany ako napríklad poranenia srdca či tepien. Do nasadenia lepidla v praxi však ešte zostáva mnoho času. Lepidlo zatiaľ nebolo testované na ľudskom organizme. Doposiaľ bolo aplikované na orgány ošípaných a králikov, pričom sa zistilo, že zvláda zaceliť rany efektívnejšie ako iné dostupné chirurgické lepidlá.

Nenechaj si ujsť
Prichádza víťazstvo nad rakovinou? Vedci začali testovať technológiu CRISPR na ľuďoch

Vedci stojaci za prevratným lepidlom tvrdia, že najlepšie je vidieť jeho účinok priamo v praxi. Na videu vyššie môžeš vidieť ako zastavujú krvácajúcu ranu na pečeni. Po nanesení lepidla je rana vystavená UV žiareniu, ktoré lepidlo vysuší a ranu zacelí. Počas chirurgického zákroku na králikoch bol svetlom aktivovaný gél schopný zastaviť krvácanie z rezu a sekcie femorálnej artérie v priebehu niekoľkých sekúnd.

Do nasadenia v praxi ostáva ešte niekoľko rokov

Lepidlo dokáže podľa tvrdenia vedcov zaceliť ranu pri krvnom tlaku až do 290 mmHg. Ten je zároveň oveľa vyšší od toho, s akým sa lekári a záchranári bežne stretávajú, informuje Phys.org. Napriek úspešnému fungovaniu na zvieracích orgánoch však musia vedci otestovať funkčnosť na ľudskom organizme. Podľa ich tvrdení by mohlo byť lepidlo nasadené v praxi už za 3 až 5 rokov. Veríme teda, že ich revolučné lepidlo zachráni mnoho životov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú