Trh so smartfónmi sa neustále mení, niekedy sa výrobcom darí viac, inokedy menej. Druhý kvartál 2019 bol pre výrobcov dobrý aj napriek tomu, že v medziročnom sčítaní ich predaje klesli o 2.3 %.

Mierny pokles však pre celkový trh nie je tragédiou a odborníci tvrdia, že trh je maximálne stabilizovaný. Ako informuje FoneArena, oproti prvému štvrťroku 2019 si predaje dokonca polepšili o 6.5 %.

Celkovo sa tak v 2. kvartáli 2019 predalo zhruba 322.2 miliónov smartfónov po celom svete. Najväčší medziročný pokles sa však zaznamenal na čínskom a americkom trhu. Smartfóny sa naopak najlepšie predávali na území Ázie a Pacifiku, kde ich predaje vzrástli v tomto štvrťroku o 3 %.

Nenechaj si ujsť
Huawei má veľmi agresívny plán. Aj napriek sankciám chce dodať rekordný počet smartfónov

Zatiaľ čo pre celkový trh je tento pokles skutočne zanedbateľný, keď sa pozrieme detailnejšie na jednotlivých výrobcov, tu už bývajú rozdiely väčšie. Podľa dát z IDC sa medziročne najhoršie darilo Apple. Ten minulý rok v 2. kvartáli predal 41,3 miliónov zariadení, no tento rok ich bolo iba 33.8 miliónov, čo činí pokles o 18.2 %.

Mierny pokles zaznamenalo aj Xiaomi, no čínsky gigant si pohoršil iba o 0.2 %. Darilo sa však výrobcom, ktorých podiel na trhu je najväčší. Samsung si medziročne prilepšil o 5.5 % a so 75.5 miliónmi predaných kusov je stále jednotkou na trhu s podielom 22.7 %. Druhý v poradí je Huawei, ktorý si prilepšil o 8.3 % a jeho predaje tak tvoria 17.6 % trhu s počtom predaných zariadení 58,7 milióna.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom