Huawei je jedným z najväčších výrobcov smartfónov na trhu. Tento rok plánuje dodať používateľom 270 miliónov smartfónov a predbehnúť tak v ich dodávkach konkurenciu v podobe Applu.

Podľa portálu Yahoo Finance, ktorému poskytol generálny riaditeľ Huawei rozhovormá tento rok čínska firma naozaj odvážne plány. Samotný Ren Zhengfei potvrdil, že plánom je k zákazníkom dopraviť cez 270 miliónov smartfónov. Ak by sa Huaweiu podarilo tento plán naplniť, predbehol by v dodávkach smartfónov Apple a stal by sa druhým najväčším dodávateľom na svete hneď po Samsungu.

Nie sú tie to plány až veľmi smelé?

Minulý rok mal Huawei k dosiahnutiu druhej priečky blízko. Ako hovoria údaje spoločnosti IDC na príspevku nižšie, rozdiel v celoročných dodávkach smartfónov medzi čínskym gigantom a Applom sa znížil na 2,8 milióna kusov, čo predstavovalo historické minimum. Plány prezentované Zhengfeiom sú tak nastavené vyššie ako pôvodný cieľ rastu spoločnosti vo výške 20 %.

Takýto optimizmus zo strany generálneho riaditeľa prichádza v čase, keď sankcie uvalené na čínskeho giganta v dôsledku americko-čínskej obchodnej vojny ešte stále nedozneli. Hoci americký prezident Donald Trump sankcie zmiernil, pretrvávajúca obchodná vojna stále necháva visieť pomyselný otáznik nad Huaweiom a jeho biznisom.

Splnenie cieľov závisí do veľkej miery od USA

Huawei uviedol, že dodávky jeho smartfónov prekročili hranicu 100 miliónov kusov už v prvých piatich mesiacoch tohto roka. Analytici však vidia v dosiahnutí cieľa stanoveného generálnym riaditeľom narastať rôzne nejasnosti, ktorých dôsledkom sú aj sankcie zo strany USA. Stanovený cieľ 270 miliónov kusov je podľa analytika Jia Mo spoločnosti Canalys veľmi agresívny.

Napriek tomu všetkému trhový podiel Huawei v domovskej Číne rastie. Popredný analytik Ming-Chi Kuo spoločnosti TF International Securities pritom odhaduje dodávky smartfónov giganta na 260 miliónov za predpokladu, že plne obnoví svoje partnerstvo s Googlom a získa do konca júla späť oprávnenie používať jeho služby. Len čas teda ukáže, či Huawei svoje plány zrealizuje a či mu sankcie naozaj ublížili alebo nie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom