Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Od skončenia Hry o tróny fanúšikovia márne hľadajú plnohodnotného nástupcu, ktorý by sa epickej fantasy od HBO vyrovnal komplexnosťou, neočakávanými zvratmi, ale tiež majestátnymi stretmi znepriatelených armád.

Zopár pokusov tu síce bolo, azda len s výnimkou spin-offu Rod draka však úroveň Game of Thrones naďalej zostáva nepokorená. Čakanie sa však možno skončilo. Disney+ do ponuky dnes uviedlo prvé dve epizódy novej historickej minisérie Šógun, ktorá diváka zavedie do feudálneho Japonska a zlatého veku samurajov.

Príbeh zasadený do čias, kedy krajina čelila nástupníckej kríze a rozbehol sa v nej nemilosrdný boj o moc, uchvátil zahraničných kritikov, ktorí seriálovú novinku prirovnávajú práve k Hre o tróny. Prísľub veľkoleposti potvrdzujú aj 100 % hodnotenia na Rotten Tomatoes i maximálne hodnotenia v zahraničných recenziách.

Mali sme príležitosť vidieť osem z celkovo desiatich epizód seriálovej novinky. Prirovnanie k Hre o tróny je miestami možno až priveľmi ambiciózne, rozhodne ale nie je neoprávnené. Šógun prináša návykový televízny zážitok a má všetky predpoklady zaradiť sa k najlepším novinkám tohto roka.

seriál Shogun
FX

Príbeh vychádza z knihy

Dej historickej drámy je postavený na románe Jamesa Clavella a sleduje príbeh anglického lodivoda Johna Blackthorna, ktorý so svojou preživšou posádkou stroskotá na brehu Japonska. Stáva sa tak v čase, keď sa krajina nachádza bez vládcu a medzi piatimi správcami kráľovstva panuje otvorené napätie.

Štvorica z regentov však vzájomné rozdiely odsúva stranou a spája sa v politickom boji proti najmocnejšiemu panovníkovi Toranagovi, ktorého chce šikovnými manévrami zbaviť moci. Práve v jednej z Toranagových provincií stroskotá Blackthorn, ktorý sa čoskoro stáva čoraz silnejším politickým nástrojom.

Blackthorne totiž disponuje informáciami o kresťanských kolóniách a plánoch svetových veľmocí na rozdelenie sveta, v ktorých figuruje aj bohaté Japonsko. Loď námorníka zároveň skrýva nemalé zásoby zbraní, ktoré by mohli v prípadnej občianskej vojny zvrátiť misku váh na stranu lorda Toranagu.

Priaznivci narastajúcej kresťanskej viery v krajine sú odhodlaní Blackthorna eliminovať, Toranaga si je však hodnoty svojho nečakaného spojenca dobre vedomý a námorník sa začína tešiť narastajúcemu postaveniu i rešpektu. Predovšetkým si ale začína rozumieť so svojou prekladateľkou Mariko, ku ktorej si napriek priepastným kultúrnym rozdielom buduje vrúcny vzťah.

seriál Shogun
FX

Stojí za ním oscarový scenárista

Seriáloví pamätníci si možno spomínajú, že príbeh Šógun z pera Jamesa Clavella sa ešte v roku 1980 dočkal vrele prijatého televízneho spracovania, v ktorom si hlavnú úlohu zahral Richard Chamberlain. V čase premiéry išlo o prelomové dielo, na ktoré sa dodnes poukazuje ako na učebnicovo zvládnutú adaptáciu knižnej predlohy.

Scenárista a producent Justin Marks, ktorý spoločne s ďalšími získal Oscara za príbeh k Top Gun: Maverick, sa však ako showrunner výzvy nezľakol a pútavý príbeh nepredstavuje len optikou Blackthorna, ale viacerých postáv.

Hlavná pozornosť v rozprávaní sa preto sústreďuje na trojicu ústredných hrdinov, ktorými sú Blackthorn, Mariko a lord Toranaga. Prostredníctvom námorníka a jeho prekladateľky sme svedkami komplikovaného vzťahu, ktorý sa vyvíja z počiatočnej nedôvery a kultúrneho šoku do vzájomného rešpektu a spolupráce.

Blackthorn tu nie je vykreslený ako žiadny spasiteľ východnej kultúry, ale predovšetkým ako votrelec a spočiatku tiež ignorant, ktorý sa ocitol v neznámej krajine s pre neho nepochopiteľnými zvykmi a zásadami. Niektoré z nich sa hlavný hrdina postupne naučí akceptovať, v iných situáciách zasa na ignorovanie tradícií tvrdo doplatí.

seriál Shogun
FX

Platí to však aj opačne, keď Blackthorn vďaka svojej spoločenskej nemotornosti, ale tiež veľkej vynaliezavosti, viackrát zachráni situáciu a dokazuje svoju hodnotu. Baví preto sledovať jeho postupné napredovanie v spoločenskom rebríčku, aj keď občas pôsobí nezaslúžene a nelogicky.

Veľkú vrstvu komplexnosti do príbehu vnáša aj Anna Sawai ako Mariko, ktorá stojí na križovatke medzi lojalitou voči rodine a vlastnými citmi k Blackthornovi. Prekladateľkou totiž mnohí opovrhujú kvôli jej minulosti, ktorá je divákovi v útržkoch ukázaná v neskorších epizódach.

Vyčnieva hneď v niekoľkých smeroch

Okrem romantickej línie však Mariko zároveň v príbehu zosobňuje silu i zraniteľnosť ženy v patriarchálnej spoločnosti. Ani v tomto prípade seriál nemoralizuje a zbytočne nedramatizuje. Jednoducho sa snaží vierohodne ukázať spoločenskú kultúru feudálneho Japonska so všetkými kladmi, ale tiež krutými praktikami. Čo si z tohto obrazu divák vyberie, tvorcovia nechávajú iba na ňom.

Ústredným motívom novinky Šógun je síce romantická linka na pozadí stretu dvoch rozdielnych kultúr, hlavným hnacím motorom je však predovšetkým lord Toranaga, ktorého stvárňuje skvelý Hiroyuki Sanada  (Mortal Kombat). Schopný vojenský taktik a politik neustále čelí presile a bojuje o prežitie svojho klanu.

Práve linka spojená s Toranagom seriálu vyslúžila porovnanie s Game of Thrones a prináša do príbehu viacero nečakaných zvratov. Toranaga zvádza otvorený politický boj s ďalšími mocnými klanmi, ktorí sa ho snažia eliminovať a šikovne vo svoj prospech využíva ohýbanie pravidiel i rozbroje medzi jeho nepriateľmi.

Toranaga zároveň bojuje aj s nejednotnosťou vo vlastných radoch, kde sa musí vysporiadať s unáhleným konaním svojho syna, ale tiež vplyvným generálom Yabushigeom, ktorý sleduje svoje vlastné ciele a hrá na obe strany.

Japonská Hra o tróny

Šógun tak prináša časté politické súperenie i zákulisné podrazy, na škálu i epickosť Hry o tróny sa napriek viacerým vydareným momentom nechytá. Chýba mu na to priestor, rozpočet i širšia perspektíva, keďže seriál je od začiatku plánovaný iba ako miniséria.

Tvorcovia preto nemôžu venovať dodatočnú pozornosť vedľajším postavám i Toranagovým nepriateľom, ktorí vo výsledku pôsobia plocho a občas tiež neschopne. Väčší priestor by si tiež zaslúžil dvojsečný generál Yabushige, ktorý svojou charizmou na jednej strane vzbudzuje veľké sympatie, no zároveň sa neštíti nechať chladnokrvne uvariť človeka zaživa. Práve podobné kontrasty mohol seriál rozvíjať hlbšie.

seriál Shogun
FX

Momentov, ktoré diváka v dobrom prekvapia, Šógun prináša hneď niekoľko, z ôsmych epizód však šokujúce zvraty na úrovni Hry o tróny prináša iba jediná. Nie je to kritika, skôr odporúčanie divákom mierniť očakávania. Šógun môže na obrazovky prichádzať s prívlastkom japonskej Hry o tróny, výpravou ani rozpočtom sa jej ale nemôže vyrovnať.

Cítiť to aj pri akčných pasážach, ktoré sú namiesto stretov veľkých armád obmedzené skôr na menšie krvavé šarvátky. Tie novinka dávkuje v uspokojivej miere a prináša nemilosrdné a fantasticky natočené súboje samurajov. Zároveň je poznať, že celý seriál speje do veľkolepého finále, kde sa absencia akčných pasáží bude kompenzovať.

Jediný seriál svojho druhu

Doslova famóznu prácu odviedli tvorcovia pri predstavení feudálneho Japonska. Seriál sa nakrúcal dlhých šesť rokov a dýcha historickou autentickosťou. Každý záber je vyšperkovaný do najmenších detailov a vychádza z historických reálií. Ide tak o jeden z najlepších, ak nie vôbec najlepší seriál, v ktorom sa divák môže bez prílišnej dramatizácie zoznámiť s orientálnou kultúrou a jej zvykmi.

Šógun dýcha nádhernými scenériami, dokonale upravenými záhradami i do bodky nacvičenou spoločenskou etiketou, ktoré sú v ostrom kontraste so všadeprítomnou krutosťou, smrťou a bezvýznamnosťou ľudských životov. Azda najlepšie to vystihuje Mariko, ktorá Johnovi Blackthornovi v jednej scéne hovorí, aby sa nenechal oklamať ich neustálym klaňaním a rituálmi. Smrť je totiž všade naokolo.

Šógun na Disney+ štartuje prvými dvoma epizódami už dnes 27. feburára a diváci sa majú na čo tešiť. Ide o jedinečný televízny projekt, ktorý na pozadí ľúbostného príbehu predstavuje stret rozdielnych kultúr a turbulentný boj o trón. Seriál svoj námet čerpá zo skutočných historických udalostí a prináša jedinečný náhľad do zlatej éry samurajov, ktorá ohúri svojou autenticitou a šokuje krutosťou.

Prirovnanie ku Hre o tróny chápeme, očakávania však treba držať na uzde. Kto tak spraví, dostane v podobe Šóguna skvelú televíznu novinku, o ktorej sa právom môže hovoriť ako o jednej z najlepších v tomto roku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú