Starship chystá veľkolepé pristátie rovno na námornej plošine, príde ešte tento rok. SpaceX testuje aj výťah na vysadenie ľudí na Mesiaci
Spoločnosť SpaceX pred časom odkúpila dvojicu ropných plošín, ktoré chce premeniť na pristávacie a štartovacie rampy pre vesmírnu loď Starship. Elon Musk nedávno prezradil ďalšie detaily. Podľa jeho slov má byť jedna z plošín funkčná a pripravená pre pristátie lode už koncom tohto roka. Popritom však SpaceX vyvíja aj výťah pre astronautov, ktorý má využiť po pristátí na Mesiaci, informuje Teslarati.
Do dvoch námorných plošín ENSCO 8500 a ENSCO 8501, ktoré pôvodne slúžili na ťažbu ropy, investoval SpaceX 3,5 milióna dolárov. Pod označením Phobos a Deimos (mesiace Marsu) majú neskôr fungovať ako základňa pre Starship. Náklady na úpravu plošín však budú vysoké. Isté obavy vyjadril v tomto smere aj Elon Musk, ktorý dúfa, že pri ich budovaní SpaceX nezbankrotuje.
Obe plošiny budú slúžiť nielen na pristávanie a štart vesmírnej lode, ale zároveň aj na výrobu pohonných látok pre motory Raptor, ktoré sú poháňané kvapalným metánom a kyslíkom. Vyrábať sa majú priamo namieste využitím Sabatierovho procesu.
Nenechaj si ujsť
Falcon Heavy poletí znovu. Vieme, kedy vynesie moduly vesmírnej stanice k Mesiacu pre NASA za vyše 300 miliónov
Palivo pre Starship má byť vyrábané na plošinách. Prvá z nich má fungovať už v tomto roku
Informácie o využití ropných plošín ako štartovacích miest pre Starship so Super Heavy podporujú aj niektoré vyjadrenia Elona Muska na Twitteri. CEO SpaceX ešte v júni napísal, že budujú plávajúce základne pre booster Super Heavy a misie na Mesiac, Mars či nadzvukové lety okolo Zeme.
Miesto vybudovania nových plošín tak mohla spoločnosť vybrať Phobos a Deimos za plošiny, z ktorých jedného dňa vesmírna loď odštartuje. V tomto smere očakáva SpaceX relatívne rýchly progres, Musk totiž informoval, že jedna z plošín môže byť na pristátie pripravená už koncom tohto roka.
One of them may be in limited operation by end of year
— Elon Musk (@elonmusk) February 24, 2021
Pri výrobe kvapalného metánu a kyslíku má byť využitý spomenutý Sabatierov proces, ktorý predstavuje chemickú reakciu pri výrobe metánu (CH4) a kyslíka (O2) z vody (H2O) a oxidu uhličitého (CO2). V tomto prípade má SpaceX proces realizovať aj s využitím solárnych panelov a veterných turbín, informoval Musk na Twitteri.
Short-term, CH4 delivered & O2 produced. Propellant is ~78% O2. Long-term, Sabatier reaction to convert CO2 + H2O -> CH4 + O2 using wind & solar power.
— Elon Musk (@elonmusk) February 24, 2021
Vesmírna loď by tak mohla v budúcnosti dotankovať zásoby paliva priamo na námornej plošine než sa vydá na ďalší let. Odvážne Muskové plány tu však nekončia. Takéto námorné plošiny chce pre Starship postaviť po celom svete.
It's really fast! Does that mean there will be two of these floating spaceports like in my render below? pic.twitter.com/2PUurod7eF
— Owe BL (@Bl3D_Eccentric) February 24, 2021
Samotná loď nie je určená len pre lety astronautov a nákladu do vesmíru, firma ju môže využiť aj pre cestovanie z jedného konca sveta na druhý behom krátkeho času. Pravdaže, lístok za takýto let ale nebude najlacnejší. Plošiny by však museli byť ďalej od obývaných oblastí, aby sa minimalizovalo riziko ohrozenia ľudí a aj hluk počas pristátia a štartu lode. Tieto plány sú ale zatiaľ iba víziou do budúcnosti.
Vesmírnu loď čaká ďalší let
Starship je stále vo fáze vývoja, kde ale SpaceX značne pokročil. Doteraz otestoval pri lete do výšky niekoľkých kilometrov 2 prototypy SN8 a SN9. Napriek explozívnym záverom týchto testov sa pripravuje na ďalší let, tentokrát s prototypom SN10, ktorý už absolvoval prvý statický štart troch motorov Raptor, informoval Space.
Čoskoro by sme sa tak mohli dočkať ďalšieho výškového letu, pri ktorom by mal Starship vyletieť do 10 km nad zemou a pristáť. Práve pristátie bolo problémom pri oboch posledných testoch lode a v SpaceX boli podľa vyjadrení Elona Muska „príliš hlúpi“, keď po naštartovaní všetkých 3 Raptorov jeden z nich nevypli, aby mohli úspešne pristáť.
Starship SN10 static fire! Hopefully, it was a great test. 🔥🚀🔥@NASASpaceflight pic.twitter.com/J6cVUypRgY
— Mary (@BocaChicaGal) February 23, 2021
Finálna verzia lode bude obsahovať nie 3, ale 6 motorov Raptor a bude usadená na boosteri Super Heavy, na ktorého vývoji sa už taktiež pracuje. Pôjde o najsilnejší prvý stupeň rakety na svete s ťahom približne 65 000 kN, ktorého prvý prototyp v plnej veľkosti so sériovým označením BN1 je momentálne vo výstavbe.
Pristávať mal pôvodne rovnako ako druhý stupeň, avšak Musk si to rozmyslel a uvažuje nad jeho zachytením ešte vo vzduchu. V prípade BN1 však zatiaľ nepôjde o plnohodnotnú raketu a pravdepodobne vykoná len krátky let, podobný letom SN5 a SN6 v minulosti.
SpaceX už vyvíja aj vlastný lunárny výťah
Starship je tiež súčasťou plánov NASA v programe Artemis pre návrat ľudí na Mesiac. Pre tento účel testuje SpaceX aj vlastný vesmírny výťah, ktorý sa objavil na prvej fotografii. V rámci programu dostala spoločnosť 135 miliónov dolárov.
Za menej ako rok dokázala postaviť hneď niekoľko prototypov vesmírnej lode a teraz sa má sústrediť aj na vývoj vesmírneho výťahu, ktorý by mal spustiť posádku astronautov po pristátí na Mesiaci na lunárny povrch, keďže Starship dosahuje výšku až 50 metrov a spustenie astronautov aj z o niečo menšej výšky musí byť nanajvýš bezpečné.
NASA’s Mark Kirasich: All three HLS teams assembled low fidelity mockups during the last 10 months. SpaceX also assembled and demonstrated their Starship elevator concept “in a very short period of time." pic.twitter.com/LupIfAE0fQ
— Stephen Clark (@StephenClark1) February 24, 2021
Takéto riešenie je však v porovnaní s ďalšími dvomi spoločnosťami, ktoré NASA v rámci projektu HLS (Human Landing System) vybrala, veľmi riskantné a bude dôležité, aby SpaceX preukázal jeho spoľahlivosť. Jednou z možností, ako presvedčiť NASA o bezpečnosti systému, môže byť aj pridanie záložného systému pre prípad, ak by výťah s pohonom zlyhal.
V tomto smere je však firma len v prvotnej fáze vývoja a testovania prototypu výťahu, neskôr môže prísť s omnoho bezpečnejším a lepším návrhom. Nateraz nie je známe ani to, kde SpaceX výťah testuje. NASA by si mala vybrať jedného alebo dvoch z trojice kandidátov, ktorí pracujú na systéme HLS, už v priebehu najbližších týždňov.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Vedci porušili 160-ročný zákon fyziky. Našli spôsob, ako chytať „stratenú” energiu
Záhadná anomália priťahuje všetky objekty na stovky miliónov svetelných rokov
Letí závratnou rýchlosťou. K Marsu sa blíži záhadný objekt, ktorý nechal vedcov bez slov
Stojí menej ako jedno euro. Vedci z MIT vymysleli jednoduchý test, ktorý odhalí rakovinu
Hawking mal naozaj pravdu. Desivý jav zničí celý vesmír
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Ryanair ustupuje a zavádza štedrejší limit batožiny. Vieme, odkedy zmena začne platiť
U lekára nebudeš čakať, diagnózu dostaneš do 3 minút. Adamov startup chce zmeniť spôsob, akým funguje zdravotníctvo
9 z 10 Slovákov má cholesterol v červených číslach a netuší o tom. Stačí malá zmena v strave, radia odborníci
Za položenie uteráka na Draždiaku zaplatíš najnovšie 1 €: „Petržalské more“ potrebuje správcu, tvrdí Hrčka
VIDEO: Ministerku Šimkovičovú na folklórnom festivale vo Východnej vypískali
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Európa do neho investovala miliardy eur, teraz ho ľudia nechcú. Predaj energetického zariadenia prudko klesol
- Začala sa neviditeľná vojna o suroviny. Štyri veľmoci spustili tajný plán, aby odstavili Čínu
- Uzavreli kvôli nemu Bratislavu a v Holíči postavili pancierový vlak. Akčný film so slovenskými koreňmi má prvý trailer
- Vymenil som svoje smart hodinky za „Čínu“ a ostal som zarazený. Najväčší predsudok Slovákov je dávno preč
- Šokoval brutalitou aj hereckými hviezdami. Akčný megahit z roku 2022 pokračuje, tu je trailer
-
- Európa do neho investovala miliardy eur, teraz ho ľudia nechcú. Predaj energetického zariadenia prudko klesol
- Vymenil som svoje smart hodinky za „Čínu“ a ostal som zarazený. Najväčší predsudok Slovákov je dávno preč
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- iPhone stráca lesk. Slováci už nechcú míňať za mobily 1000 eur a našli si nového miláčika
- Šokoval brutalitou aj hereckými hviezdami. Akčný megahit z roku 2022 pokračuje, tu je trailer
-
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Deje sa to len raz za 11 000 rokov. K Slnku sa blíži záhadná planéta a vedci musia konať rýchlo
Z trhu zostali len kolesá a karosérie: Ruský automobilový priemysel je v troskách, tieto čísla sú hrozivé
Pitná voda na Slovensku je v ohrození. Zaostávame v boji proti najväčšiemu nepriateľovi
Vyhynulo až 90 % života. Vedci konečne našli príčinu najväčšej katastrofy v histórii Zeme
Brusel čelí veľkému tlaku: Česi chcú prepísať prísne emisné pravidlá, podporilo ho 17 spojencov
Stellantis zvyšuje kritiku EÚ: Tieto autá nikto nekupuje, budeme musieť zatvárať závody v Európe
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP