Spoločnosť SpaceX pred časom odkúpila dvojicu ropných plošín, ktoré chce premeniť na pristávacie a štartovacie rampy pre vesmírnu loď Starship. Elon Musk nedávno prezradil ďalšie detaily. Podľa jeho slov má byť jedna z plošín funkčná a pripravená pre pristátie lode už koncom tohto roka. Popritom však SpaceX vyvíja aj výťah pre astronautov, ktorý má využiť po pristátí na Mesiaci, informuje Teslarati.

Do dvoch námorných plošín ENSCO 8500 a ENSCO 8501, ktoré pôvodne slúžili na ťažbu ropy, investoval SpaceX 3,5 milióna dolárov. Pod označením Phobos a Deimos (mesiace Marsu) majú neskôr fungovať ako základňa pre Starship. Náklady na úpravu plošín však budú vysoké. Isté obavy vyjadril v tomto smere aj Elon Musk, ktorý dúfa, že pri ich budovaní SpaceX nezbankrotuje.

Obe plošiny budú slúžiť nielen na pristávanie a štart vesmírnej lode, ale zároveň aj na výrobu pohonných látok pre motory Raptor, ktoré sú poháňané kvapalným metánom a kyslíkom. Vyrábať sa majú priamo namieste využitím Sabatierovho procesu.

Nenechaj si ujsť
Falcon Heavy poletí znovu. Vieme, kedy vynesie moduly vesmírnej stanice k Mesiacu pre NASA za vyše 300 miliónov

Palivo pre Starship má byť vyrábané na plošinách. Prvá z nich má fungovať už v tomto roku

Informácie o využití ropných plošín ako štartovacích miest pre Starship so Super Heavy podporujú aj niektoré vyjadrenia Elona Muska na Twitteri. CEO SpaceX ešte v júni napísal, že budujú plávajúce základne pre booster Super Heavy a misie na Mesiac, Mars či nadzvukové lety okolo Zeme.

Miesto vybudovania nových plošín tak mohla spoločnosť vybrať Phobos a Deimos za plošiny, z ktorých jedného dňa vesmírna loď odštartuje. V tomto smere očakáva SpaceX relatívne rýchly progres, Musk totiž informoval, že jedna z plošín môže byť na pristátie pripravená už koncom tohto roka.

Pri výrobe kvapalného metánu a kyslíku má byť využitý spomenutý Sabatierov proces, ktorý predstavuje chemickú reakciu pri výrobe metánu (CH4) a kyslíka (O2) z vody (H2O) a oxidu uhličitého (CO2). V tomto prípade má SpaceX proces realizovať aj s využitím solárnych panelov a veterných turbín, informoval Musk na Twitteri.

Vesmírna loď by tak mohla v budúcnosti dotankovať zásoby paliva priamo na námornej plošine než sa vydá na ďalší let. Odvážne Muskové plány tu však nekončia. Takéto námorné plošiny chce pre Starship postaviť po celom svete.

Samotná loď nie je určená len pre lety astronautov a nákladu do vesmíru, firma ju môže využiť aj pre cestovanie z jedného konca sveta na druhý behom krátkeho času. Pravdaže, lístok za takýto let ale nebude najlacnejší. Plošiny by však museli byť ďalej od obývaných oblastí, aby sa minimalizovalo riziko ohrozenia ľudí a aj hluk počas pristátia a štartu lode. Tieto plány sú ale zatiaľ iba víziou do budúcnosti.

Vesmírnu loď čaká ďalší let

Starship je stále vo fáze vývoja, kde ale SpaceX značne pokročil. Doteraz otestoval pri lete do výšky niekoľkých kilometrov 2 prototypy SN8 a SN9. Napriek explozívnym záverom týchto testov sa pripravuje na ďalší let, tentokrát s prototypom SN10, ktorý už absolvoval prvý statický štart troch motorov Raptor, informoval Space.

Čoskoro by sme sa tak mohli dočkať ďalšieho výškového letu, pri ktorom by mal Starship vyletieť do 10 km nad zemou a pristáť. Práve pristátie bolo problémom pri oboch posledných testoch lode a v SpaceX boli podľa vyjadrení Elona Muska „príliš hlúpi“, keď po naštartovaní všetkých 3 Raptorov jeden z nich nevypli, aby mohli úspešne pristáť.

Finálna verzia lode bude obsahovať nie 3, ale 6 motorov Raptor a bude usadená na boosteri Super Heavy, na ktorého vývoji sa už taktiež pracuje. Pôjde o najsilnejší prvý stupeň rakety na svete s ťahom približne 65 000 kN, ktorého prvý prototyp v plnej veľkosti so sériovým označením BN1 je momentálne vo výstavbe.

Pristávať mal pôvodne rovnako ako druhý stupeň, avšak Musk si to rozmyslel a uvažuje nad jeho zachytením ešte vo vzduchu. V prípade BN1 však zatiaľ nepôjde o plnohodnotnú raketu a pravdepodobne vykoná len krátky let, podobný letom SN5 a SN6 v minulosti.

SpaceX už vyvíja aj vlastný lunárny výťah

Starship je tiež súčasťou plánov NASA v programe Artemis pre návrat ľudí na Mesiac. Pre tento účel testuje SpaceX aj vlastný vesmírny výťah, ktorý sa objavil na prvej fotografii. V rámci programu dostala spoločnosť 135 miliónov dolárov.

Za menej ako rok dokázala postaviť hneď niekoľko prototypov vesmírnej lode a teraz sa má sústrediť aj na vývoj vesmírneho výťahu, ktorý by mal spustiť posádku astronautov po pristátí na Mesiaci na lunárny povrch, keďže Starship dosahuje výšku až 50 metrov a spustenie astronautov aj z o niečo menšej výšky musí byť nanajvýš bezpečné.

Takéto riešenie je však v porovnaní s ďalšími dvomi spoločnosťami, ktoré NASA v rámci projektu HLS (Human Landing System) vybrala, veľmi riskantné a bude dôležité, aby SpaceX preukázal jeho spoľahlivosť. Jednou z možností, ako presvedčiť NASA o bezpečnosti systému, môže byť aj pridanie záložného systému pre prípad, ak by výťah s pohonom zlyhal.

V tomto smere je však firma len v prvotnej fáze vývoja a testovania prototypu výťahu, neskôr môže prísť s omnoho bezpečnejším a lepším návrhom. Nateraz nie je známe ani to, kde SpaceX výťah testuje. NASA by si mala vybrať jedného alebo dvoch z trojice kandidátov, ktorí pracujú na systéme HLS, už v priebehu najbližších týždňov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP