Internetové pripojenie od SpaceX už využívajú desaťtisíce ľudí po celom svete a vyše pol milióna ďalších zákazníkov už naň čaká formou objednávky. Takmer globálne pokrytie internetom je však na dosah. Aspoň tak o tom informoval Elon Musk počas nedávnej prezentácie na konferencii MWC (Mobile World Congress), kde prezradil ďalšie detaily a odvážne plány s pripojením zo satelitov Starlink, informuje Bloomberg.

Satelitná konštelácia Starlink od SpaceX sa môže už dnes pýšiť titulom najväčšej konštelácie satelitov na svete, hoci dosiaľ obsahuje „len“ niečo vyše 1500 satelitov. V pláne je však vyslať na zemskú orbitu až 12 000 takýchto satelitov a neskôr sa má ich počet rozšíriť o ďalších 30 000 kusov. Už v aktuálnom stave však má byť sieť schopná poskytnúť takmer úplné globálne pokrytie internetom, vynímajúc polárne oblasti planéty.

Takmer globálne pokrytie už behom leta

Informácie o globálnom pokrytí internetom zo Starlinkov avizoval Elon Musk ešte pred časom, kedy uviedol, že pre drvivú väčšinu sveta by malo byť pripojenie prístupné už v septembri. Počas konferencie MWC však prezradil, že takéto globálne pokrytie chce SpaceX dosiahnuť už v auguste tohto roka, čo by znamenalo, že na splnenie tohto odvážneho cieľa má už len niekoľko týždňov.

Spoločnosť nedávno prekročila hranicu 69 000 aktívnych používateľov beta programu Starlink známeho pod označením „Better Than Nothing Beta“. Aktuálne má poskytovať internet zo satelitov už v 12 krajinách a ďalšie majú čoskoro pribudnúť. Na zozname je pritom aj Slovensko. 

SpaceX

S rýchlo pribúdajúcim počtom satelitov sa tak bude rozširovať aj dostupnosť a spoľahlivosť tohto satelitného internetu, ktorý by mal byť podľa Muska dostupný až pre 500 000 používateľov už do 1 roka.

Napriek skepticizmu kritikov tohto projektu vidí CEO SpaceX v projekte veľký potenciál. Podľa jeho slov by tento internet dokázal generovať zisk 30 miliárd dolárov ročne aj v prípade, ak by ho využívalo len 5 % používateľov.

NEPREHLIADNI
Starlink internet trhol nový rýchlostný rekord. SpaceX však rieši zásadný problém

Kritici však hovoria, že ide iba o Muskove prianie a spochybňujú rentabilitu projektu, ktorý si doteraz zaobstarali predovšetkým majetnejší zákazníci. Beta verzia potrebného hardvéru pre pripojenie totiž vyjde na 499 dolárov a mesačný poplatok za internet potom činí 99 dolárov. Aj keď je teda tento internet rýchlejšou alternatívou za slabé pripojenie v odľahlých oblastiach napríklad v USA, Kanade a iných krajinách, nie každý si ho momentálne môže dovoliť.

Trpká cesta k zeleným číslam

SpaceX však chce v budúcnosti spraviť ceny dostupnejšími, aby oslovil viac potencionálnych zákazníkov. Hoci terminál, ktorý je kľúčovým prvkom pre pripojenie k satelitnému internetu zo Starlinkov, predáva za 499 dolárov, v skutočnosti spoločnosť stojí každý kus vyše 1000 dolárov a reálne tak na hardvéri prerába.

Už doteraz však cena terminálu klesla z pôvodných 3000 dolárov a na úroveň „zopár stoviek“ sa má dostať behom 1 až 2 rokov, prezradila podľa Reuters prevádzková riaditeľka SpaceX ešte v apríli. Zníženie ceny terminálu je však veľkou výzvou.

Reddit/Starlink

Pokým ale bude celý projekt rentabilný, Musk prezradil, že je doň potrebné investovať celkovo 5 až 10 miliárd amerických dolárov. To však rozhodne nie je málo. Pri takejto investícii je potom podľa jeho slov dôležité nezbankrotovať a udržať si fungujúci projekt hoci v negatívnom cashflow, pokým nebude schopný prejsť do zelených čísel.

Pomôcť s rozvojom však má aj nová vesmírna loď Starhip, ktorá bude schopná počas jedného letu vyniesť na orbitu ďaleko viac Starlinkov, než dokáže aktuálne raketa Falcon 9. Tento stroj totižto momentálne počas misií vynáša na palube 60 satelitov Starlink, kdežto Starship má zvládnuť na jeden záťah až 400 takýchto satelitov.

Veľkolepé plány neutíchajú

K téme rozšírenia satelitného internetu Musk počas MWC dodal aj to, že SpaceX už podpísal dôležitú dohodu s dvomi veľkými krajinami, no zatiaľ nemohol poskytnúť bližšie detaily. Zároveň však informoval, že už prebiehali aj diskusie s telekomunikačnými firmami ako potencionálnymi partnermi, nakoľko množstvo krajín vyžaduje zapojenie operátorov pre pokrytie odľahlých oblastí.

NEPREHLIADNI
Google získal dôležitú dohodu so SpaceX. Využije internet zo Starlinkov

Internet zo Starlinkov však nemá byť pre mobilných operátorov konkurenciou, ale akýmsi „medzičlánkom“, ktorý bude dopĺňať možnosti aktuálne sa rozvíjajúcej 5G siete a poskytne pripojenie v ťažko dostupných oblastiach, kam bežní operátori nedosiahnu. Okrem toho chce satelitný internet spustiť aj v ďalšej komerčnej sfére – v komerčných letoch.

Boeing / SpaceX / Starlink

Aktuálne sa podľa jeho nedávno tweetu zameriava na certifikáciu pre jednotlivé typy komerčných lietadiel, konkrétne Boeing 737 a Airbus A320, ktoré prepravujú po svete najviac ľudí. Všetko však stále podlieha schváleniu regulačnými orgánmi. Už v blízkej budúcnosti tak môže po vybavení potrebných náležitostí poskytnúť SpaceX svoj satelitný internet aj na palube lietadiel.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP