Star Wars Battlefront 2 nie je v hráčskej komunite žiadnou novinkou, hoci oficiálne vyšla ešte len v piatok. Hra sa stretla s nadšením fanúšikov, ale aj s obrovským sklamaním. Čo všetko stojí za hernou adaptáciou megapopulárneho filmového príbehu? 

Fanúšikovia Star Wars musia byť vo vytržení

Dlho očakávaná hra od spoločnosti EA prišla konečne oficiálne k hráčom, ktorí si ju môžu zahrať na platformách Xbox One, Playstation 4 a počítačoch. Zarytým fanúšikom sci-fi hier a predovšetkým sveta Georgea Lucasa vyčarí úsmev na tvári najmä možnosť hrania za ikonické postavy, ako Luke Skywalker, princezná Leia či Darth Vader. Dokonca si môžeš zalietať aj na „najrýchlejšej“ lodi v celej galaxii – Millennium Falcon.

S vytržením prichádza aj sklamanie

Hráči si mohli túto novinku zahrať už pred jej oficiálnym predstavením vo forme beta verzie. Už vtedy boli nespokojní s niektorými vymoženosťami v hre. Jednou z kontroverzných vlastností boli takzvané „loot boxy“, ktoré bolo možné zakúpiť pomocou hernej meny – „kryštálov“. Loot boxy obsahujú rôzne náhodné predmety a rozšírenia, ako zbrane či vylepšenia postáv.

Za všetkým sú peniaze

Vložením týchto predmetov do loot boxov chceli vývojári docieliť, aby hráči kupovali za reálne peniaze hernú menu. Hráčom sa zas nepáčilo, že tieto loot boxy môžu výrazne pomôcť vylepšiť postavy hráčom, ktorí neváhajú zaplatiť za hernú menu balík peňazí. Výsledkom je tak predovšetkým nevyrovnaný súboj voči ostatným hráčom s menším bankovým kontom.

Odozva hráčov nestačila

Po ukončení beta verzie sľuboval výrobca, že sa bude snažiť zapracovať na všetkých sťažnostiach a odozvách od hráčov. Hoci bol systém loot boxov veľmi silno kritizovaný, ani po oficiálnom vydaní hry sa vôbec nezmenil. Hráči sa tak stále môžu za reálne peniaze dostať veľmi rýchlo k vylepšeniam. Tieto nepríjemné taktické ťahy výrazne znížili kredit hry v očiach fanúšikov Star Wars a celkovo herných nadšencov.

Ikonické postavy, ktoré nie sú dostupné?

K spomínaným problémom sa navyše pridal aj problém s dostupnosťou ikonických postáv. Hrdinovia Star Wars sú tak od spustenia hry v multiplayer móde uzamknuté a odomkneš ich len pomocou herných kreditov. To by nebolo až také zlé, ak by si za odomknutie hra nepýtala extrémne vysokú čiastku. K odomknutiu hoci len jednej postavy je preto potrebné pri hre stráviť hodiny. A tu prichádzajú na scénu spomínané loot boxy, ktoré môžu obsahovať kredity na odomknutie hrdinov.

Nákupy v hre sú prehnané

Hra teda bola v komunite hráčov tvrdo skritizovaná. Nákupy v hrách dnes nie sú ničím výnimočné, no Star Wars Battlefront 2 svoje ceny prehnal. Hráči, ktorí nemajú problém minúť za vylepšenia reálne peniaze, majú tak výrazne navrch oproti hráčom, ktorí si vylepšenia krvopotne odohrajú. Táto skutočnosť je smutná vzhľadom nato, že mnoho fanúšikov si kúpilo hru hlavne kvôli možnosti zahrať si za jednu zo svojich obľúbených postáv. Aktuálny systém hry im však celú situáciu výrazne sťažuje.

EA zareagovalo znížením cien

To však boli ceny, ktoré platili pre októbrovú beta verziu. EA tak v pondelok pred vydaním hry na sťažnosti hráčov zareagovalo až 75 % znížením pre ikonické postavy. Je však potrebné poznamenať, že ide o virtuálnu cenu, teda cenu v hernej mene. V podstate ide o to, že hráčom, ktorí nechcú veľmi do hry investovať, sa podarí k týmto postavám dostať oveľa skôr. Problém je ale ten, že hoci cena hrdinov klesla, odmena za dokončenie jednotlivých kampaní taktiež klesla. Takže k svojím hrdinom sa hráč musí tak či onak predierať hodinami hrania.

Ani to však nestačilo

Hráči na Reddite reagovali na tieto zmeny organizovaním hromadného rušenia predobjednávok. EA sa tak snažilo rýchlo zachrániť celú situáciu. V liste uverejnenom vo štvrtok večer Oskar Gabrielson, generálny manažér štúdia Dice, napísal, že všetky transakcie v hre budú zrušené. Avšak nie navždy. Aspoň do chvíle, kým EA neimplementuje potrebné zmeny. Používatelia na Reddite však aj naďalej vehementne varujú, že hru si netreba kupovať.

Napriek kontroverzii ide o slušný titul

Star Wars Battlefront 2 sa tak stretol s množstvom kontroverzných ohlasov. Avšak odhliadnuc od všetkých týchto problémov ide o podarenú hru, ktorá zaujme pekným vizuálom v 4K. Hra obsahuje kampaň plnú zábavy aj multiplayer, ktorý za ním vôbec nezaostáva. Ako sa teda vyvinie celá situácia ohľadom problémov, ukáže len čas, no minimálne po vyriešení týchto neduhov to bude slušná pecka pre všetkých fanúšikov Star Wars.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú