Aj napriek tomu, že cez víkend americký prezident Donald Trump vyhlásil, že situácia okolo spoločnosti Huawei je vyriešená a naďalej môže obchodovať s americkými firmami, tak vládnym zamestnancom bolo oznámené, aby s ňou zaobchádzali tak, akoby bola stále na čiernej listine – informuje agentúra Reuters.

Po niekoľkých mesiacoch sa zdalo, že si zástupcovia spoločnosti môžu vydýchnuť, nakoľko počas summitu G20 došlo k uzavretiu obchodnej dohody, kedy prezident Donald Trump znova umožnil spoločnosti Huawei obchodovať s americkými firmami. Tie boli pre fungovanie výroby nesmierne dôležité, nakoľko práve z USA pochádzalo niekoľko kľúčových komponentov.

CNN/Flickr

Zároveň to bol dobrý signál aj pre USA, nakoľko Huawei je veľkým partnerom pre gigantov ako Microsoft či Google. Zdá sa ale, že celé to ešte bude mať svoju dohru, nakoľko americké úrady dostali pokyn, aby s Huawei naďalej jednali tak, akoby boli na sankčnom zozname.

Nič sa zatiaľ nemení

Ministerstvo obchodu pritom tvrdí, že nedostali žiadne nové nariadenia, ktoré by reagovali na víkendové vyhlásenia prezidenta USA. Nie je pritom vôbec jasné, kedy sa pracovníkom poskytnú nové pokyny, ktoré budú založené na sľuboch Trumpa. Problémom je, že spoločnosť Huawei bola na čiernej listine z dôvodu, že americké úrady prejavili obavu z možného špionážneho konania z čínskej strany.

Možné narušenie národnej bezpečnosti síce nikdy neboli poriadne prešetrené, no stačilo to k tomu, aby sa spoločnosti udelili obmedzenia v obchodovaní. Situácia je preto momentálne v štádiu, že americkí dodávatelia síce môžu s Huawei obchodovať, ale môžu im dodávať len tzv. nižšie technológie, ktoré nemajú žiadny vplyv na národnú bezpečnosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom