Trh kryptomien prináša možnosti pre všetkých. Tú istú digitálnu menu totiž môže v rovnakom momente nakúpiť rozhodný investor, ktorý je do nej ochotný vložiť veľkú časť svojich úspor a „HODL-ovať“ niekoľko rokov či desaťročí, a zároveň aj ambiciózny obchodník, ktorého cieľom je dosiahnuť čo najväčší výnos krátkej dobe.

Oboch aktérov však v súčasnosti môže spájať ešte ďalší fakt – porážka od obyčajného škrečka, ktorý s kryptomenami obchoduje behaním v koliesku a prechádzaním cez tunely, upozorňuje Business Insider.

Novým „postrachom“ investičných poradcov je škrečok obchodujúci kryptomeny

Škrečok s trefným menom Mr. Goxx, ktoré symbolizuje jeden z najväčších podvodov vo svete kryptomien – burzu Mt. Gox, tak dostáva do reality známu teóriu ekonóma Burtona Malkiela s názvom „A Random Walk Down Wall Street“ (Náhodná prechádzka po Wall Street).

Malkiel v nej tvrdí, že aj opica so zaviazanými očami, ktorá hodom šípky vyberá konkrétne akcie na nákup a predaj, by v konečnom dôsledku dosiahla rovnaké výsledky ako „ľudskí“ investiční poradcovia a fondy.

Prečítaj si tiež
Neboj sa prepadov a vyhýbaj sa davu. Toto je 5 tipov, ako zodpovedne obchodovať s kryptomenami

Práve to ukazuje hlodavec, ktorý už od 12. júna nezávisle a náhodne obchoduje s portfóliom rôznych kryptomien, pričom jeho „prácu“ streamujú tvorcovia projektu na Twitchi. Za projektom, o ktorom ako prvý informoval portál Protos, stoja dvaja Nemci, ktorí si želajú zostať v anonymite.

Zobraziť celú galériu (2)
Porovnanie výkonnosti portfólia škrečka Mr. Goxx, bitcoinu a niekoľko indexových a investičných fondov / Zdroj: Screenshot / Protos

Najväčším prekvapením však je výkon škrečkovho portfólia, ktorého hodnota sa do dnešného dňa po 113 nákupoch a 60 predajoch rôznych kryptomien celkovo zvýšila o takmer 20 %. Mr. Goxx drží v súčasnosti kryptomeny v hodnote okolo 400 eur, pričom aktuálne vlastní najviac tokenov TRX, za ktorým nasleduje XLM a cardano.

V polovici septembra však presiahol výnosnosť až 50 %, kedy sa hodnota jeho portfólia priblížila sume 500 eur z pôvodných 326 eur. Výkonnosť škrečkovho portfólia tak v rovnakom časovom období prekonáva mnohé investičné, ako aj kryptomenové fondy, vrátane indexu S&P 500.

Zobraziť celú galériu (2)
„Kancelária", v ktorej Mr. Goxx pracuje / Zdroj. Reddit / u/mrgoxx

Mr. Goxx môže začať a skončiť s obchodovaním pozície kedykoľvek chce, pričom jeho „kancelária“ pozostáva z bežiaceho kolieska, na ktorom pri aktivite náhodne vyberie jednu z 30 kryptomien, ktorú bude obchodovať. Následne po prechode cez jeden z dvoch tunelov, ktoré reprezentujú predaj alebo nákup danej kryptomeny, systém určité množstvo danej kryptomeny nakúpi, alebo ju úplne rozpredá.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Ak nevieš spať, dal si tam príliš veľa. Obchodník s kryptomenami prezradil, ako sa vyhýbať riziku

Ako píše BBC, takmer všetko zo škrečkovej kancelárie je vlastnoručne vyrobené, okrem niekoľkých útržkov kódu, ktorý poháňa celý obchodovací systém. Projekt vznikol ako recept na nekonečnú nudu počas pandémie COVID-19, no tvorcovia však majú aj niekoľko plánov na rozšírenie, ktorými chcú aktivitu Mr. Goxxa priblížiť ešte väčšiemu publiku a priniesť mu viac priestoru.

Škrečkov progres vrátane nákupov a predajov každodenne aktualizujú a sledovať ho môžeš aj na oficiálnom fóre na Reddite či na Twitteri.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP