Nemecké mesto Wiesbaden ruší po roku prevádzky svoj program vodíkovej hromadnej dopravy. Ako informuje portál HydrogenInsight, dopravný podnik dospel k názoru, že batériové elektrické autobusy sú omnoho lepšou voľbou a svetu tak poslali jednoznačný odkaz.

Vodík je podľa mnohých tým správnym palivom budúcnosti, ktoré môže adekvátne nahradiť benzín a naftu. Nuž, zdá sa, že to nie je úplne pravda a dopravný podnik nemeckého mesta Wiesbaden na to prišiel zhruba po roku.

Batérie sú spoľahlivejšie a menej nákladné

Mesto pred rokom spustilo program vodíkovej hromadnej dopravy, na ktorý získalo dotácie vo výške 5 miliónov eur od Európskej únie aj od nemeckej vlády. Spoločnosť za tieto prostriedky nakúpila 10 vodíkových autobusov a vybudovala vodíkovú stanicu v hodnote 2,3 milióna eur.

Plniaca stanica na vodík sa ale nedávno pokazila, čím prakticky vyradila z prevádzky celú vodíkovú flotilu. Dopravnému podniku tak došli nervy a celý program aktuálne zastavuje, o čom informoval aj portál FAZ.

ESWE

V oficiálnej tlačovej správe spoločnosti sa ale uvádza, že vodíkové autobusy boli príliš malé a že nedokázali uspokojiť požiadavky dopravného podniku. Taktiež bola prevádzka dvoch rozličných typov pohonu veľmi náročná.

Spoločnosť už objednala 36 dieslelových autobusov a vyjadrila sa, že vodíkové stroje už v budúcnosti nemá v úmysle nikdy používať.

Budúcnosť vidí v batériových dopravných prostriedkoch

Spoločnosť Eswe Verkehr pritom nie je žiadnym odporcom ekologickej dopravy, práve naopak. Dopravný podnik je jedným z najväčších prevádzkovateľov batériových autobusov, pričom ich má vo flotile vyše 120.

ESWE

Kostru dopravy ale stále tvoria naftové autobusy, ktoré v určitých situáciách stále nie je možné plnohodnotne nahradiť. Takýchto autobusov má spoločnosť v prevádzke 130.

Nateraz nie je jasné, čo bude s vyradenými autobusmi a či sa stane s nefunkčnou plniacou stanicou. Otázne je tiež to, či nebude musieť spoločnosť všetky dotácie vrátiť. Jedno je ale isté, vodík nie je ani zďaleka taký skvelý, ako si o ňom mnohí myslia.

Ovplyvní to vodíkovú budúcnosť?

Je otázne, či tento prípad ovplyvní vodíkovú budúcnosť v Nemecku a vo svete. Možno ide len o nepríjemnú skúsenosť jednej spoločnosti, ale pokojne môže ísť aj o globálny problém vodíkových technológií. Autobusy a zelený vodík sú totiž podstatne drahšie než elektrobusy na batériu a drahšia je aj ich prevádzka.

Portál HydrogenInsight dodáva, že táto správa prišla iba dva týždne po tom, čo ďalšie nemecké mesto Duisburg odkleplo nákup 100 vodíkových autobusov v hodnote 91 miliónov eur.

ESWE

Mesto Frankfurt od októbra tohto roku testuje 13 vodíkových autobusov a zatiaľ je z ich prevádzkou spokojné, no napríklad francúzske mesto Montpellier nedávno zrušilo objednávku vodíkovej flotily po tom, čo zistili, že prevádzka batériových autobusov bude až šesťkrát lacnejšia.

Prvý vodíkový autobus už aj na Slovensku

Bratislavské cesty už brázdi prvý vodíkový autobus. Informovala o tom facebooková stránka Bratislava – hlavné mesto SR. Autobus značky Solaris je zatiaľ iba v testovacej prevádzke a tak sa v ňom budeš môcť voziť iba pár dní.

Následne však dopravný podnik dostane 4 rovnaké autobusy na vodík, stať by sa tak malo v priebehu budúceho roka. Plány na nákup vodíkových autobusov do mestskej hromadnej dopravy v Bratislave pritom boli avizované ešte v júni 2022, no až teraz sa na cesty dostáva prvý model z pripravovanej flotily.

Fontech

Vodíkový autobus Solaris Urbino 12 Hydrogen disponuje dojazdom na jedno natankovanie až 350 km, čím výrazne vyniká nad elektrickými autobusmi.. Vybavený je dvomi 125 kW motormi, 75 kW vodíkovými článkami a lítium-iónovými trakčnými batériami. V interiéri poskytuje celkovo 37 miest na sedenie.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú